Produkty

Izolacja poddasza - jak zrobić to dobrze?

Izolacja poddasza - jak zrobić to dobrze?

Izolacja poddasza pozwoli Ci oszczędzić na ogrzewaniu całego domu. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na Twoje finanse, ale także ochronę środowiska. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda izolacja poddasza wełną, styropianem i pianką poliuretanową. Oprócz tego znajdziesz tu informacje o tym, powinna przebiegać prawidłowa izolacja stropu na poddaszu i o czym warto pamiętać w trakcie tej czynności.

Przejdź do następnych akapitów:

Izolacja poddasza – najczęściej popełniane błędy

Z powodu braku izolacji lub źle zaizolowanego poddasza z Twojego domu może uciekać nawet 25% ciepła. To dostateczny powód, aby zainwestować w dobrą termoizolację. Szczególnie, że dobrze przeprowadzona izolacja poddasza, może zmniejszyć utratę ciepła do minimum.

Unikanie błędów podczas izolowania poddasza to sprawa najważniejsza. Do błędów najczęściej popełnianych należy użycie wyłącznie jednej warstwy materiału izolacyjnego. W przypadku użycia do izolacji wełny mineralnej należy zastosować dwie warstwy tego materiału. Jedna z nich – grubsza,  powinna znaleźć się pomiędzy krokwiami. Na krokwiach warto zamontować drugą, cieńszą warstwę wełny. W ten sposób unikniesz mostów cieplnych, które obniżyłyby efektywność całej izolacji.

izolacja poddasza

Drugim najczęstszym błędem jest dobór niewłaściwego materiału oraz jego niepoprawne stosowanie. Bardzo często zdarza się, że izolując poddasze, używa się zbyt krótkich lub też zbyt długich odcinków materiałów. Ważne jest, aby dobrze dopasować go do wszelkich wgłębień w dachu. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych najlepiej sprawdzi się wełna mineralna, którą dokładnie wypełnisz każdy odcinek dachu.

Jeśli przyleganie kolejnych odcinków materiału, jest dalekie od ideału, nie wszystkie szczeliny będą dokładnie uzupełnione. Koniecznie zadbaj o ciągłość warstwy izolacyjnej. Wszelkie szczeliny możesz wypełnić watą mineralną, a pęknięcia folii paroprzepuszczalnej lub paroizolacyjnej naprawić za pomocą taśmy uszczelniającej.

Jednym z częstych błędów jest też stosowanie nakładanie materiałów w złej kolejności. Często zdarza się również, że wybrano niewłaściwy rodzaj folii, która jest uzupełnieniem dla głównego materiału izolacyjnego. Warto pamiętać, że w przypadku izolowania wełną należy zastosować dwa rodzaje folii, aby uniknąć problemów z wentylacją i gromadzącą się w konstrukcji dachu wilgocią.

Prawidłowa kolejność montażu kolejnych warstw izolacji powinna wyglądać następująco: pokrycie dachowe, kontrłata, łata, folia wysokoparoprzepuszczalna, główny izolator ciepła, folia paroizolacyjna i materiał wykańczający wnętrze poddasza.

Kolejnym błędem jest montaż izolacji na nieodpowiednim etapie budowy. Można rozpocząć go dopiero po skończeniu konstrukcji całego dachu i po wyschnięciu wszelkich tynków, wylewek i gładzi wewnątrz pomieszczenia. W ten sposób unikniesz problemów z gromadzącą się wilgocią w warstwach izolacji.

Kolejnym dość częstym błędem jest zapominanie o wykonaniu wentylacji dachu. Ważne jest jej wykonanie na etapie budowy pokrycia, ale także podczas zakładania izolacji termicznej. Aby zapewnić sobie dobrą wentylację dachu, należy pamiętać o wlotach i wylotach powietrza umiejscowionych przy okapie i kalenicy.

Izolacja poddasza – jaki materiał wybrać?

Izolacja poddasza wymaga dobrania odpowiednich materiałów. Jedną z najbardziej popularnych metod jest izolacja poddasza wełną. Pod pojęciem wełny mineralnej kryją się dwa rodzaje materiałów: wełna szklana i skalna. Oba rodzaje materiałów charakteryzują się podobnymi parametrami. Częściej jednak wybiera się wełnę szklaną z powodu lepszych współczynników izolacji akustycznej.

izolacja stropu na poddaszu

Przy wyborze odpowiedniego materiału warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien przekraczać 0,25 W/m2. Niewskazane jest stosowanie materiałów z elastycznych włókien oraz w postaci twardych płyt, które ciężko jest dopasować do wszystkich załamań w konstrukcji dachu.  

Wełna mineralna to materiał, który daje możliwość dotarcia do narożników i załamań, których na poddaszu może być mnóstwo. Dzięki jej właściwościom skutecznie można wypełnić każdą wolną przestrzeń.

Izolacja stropu na poddaszu wymaga jednak użycia jeszcze innych materiałów. Potrzebne będą specjalne profile, uchwyty typu ES, łączniki wzdłużne do profili, wkręty mocujące do drewna, a także tzw. pchełki do uchwytów ES za pomocą których tworzy się stelaż pod pokrycie ocieplenia. Nie należy również zapomnieć o folii wysokoparoprzepuszczalnej i folii paroizolacyjnej. Przydać się może także taśma izolacyjna.

Izolacja poddasza pianką poliuretanową

Izolacja natryskowa poddasza należy do jednych z najdroższych metod izolacji. Dokonuje się jej przy pomocy specjalnej pianki poliuretanowej, która cechuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i przeciwwilgociowymi. Niestety izolacja natryskowa poddasza wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego samodzielne przeprowadzenie prac jest niemożliwe. Do ich wykonania niezbędna jest pomoc ekipy remontowej.

izolacja natryskowa poddasza

Pianka poliuretanowa używana jest nie tylko do izolacji poddaszy, ale także fundamentów. Jej dużym plusem jest to, że wypełni każdą, nawet najmniejszą szczelinę w konstrukcji dachowej. Nie musisz więc obawiać się o pęknięcia i szczeliny, przez które mogłoby wydobywać się ciepło na zewnątrz. Szczególnie polecana jest do stosowanie w przypadku prac na poddaszu, który ma skomplikowany kształt.

Izolacja poddasza pianką poliuretanową należy także do najszybszych metod izolacji. Dobra ekipa remontowa jest w stanie zaizolować poddasze o powierzchni 100 m2 już w ciągu kilku godzin.

Kolejną zaletą pianki jest jej odporność na rozwój grzybów i pleśni. Stanowi również świetną izolację dla wilgoci.

Niektórzy eksperci podkreślają jednak wątpliwą trwałość pianki. Ich zdaniem izolacja poddasza pianką poliuretanową po dziesięciu latach może znacznie obniżyć swoje parametry. Wadą tego rozwiązania jest także wysoka cena, która powoduje, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na jej użycie.

izolacja poddasza wełną mineralną

Izolacja poddasza wełną

Izolacja poddasza wełną mineralną jest najczęściej wybieraną metodą. Materiał ten jest wręcz stworzony do izolacji poddaszy, stropów i ścian. Cechuje się dużą izolacją cieplną. Wełna jest niezwykle lekka i plastyczna, dzięki czemu z łatwością wypełnia się wszelkie szczeliny między krokwiami. Z łatwością przycina się ją do odpowiedniej wielkości.

Izolacja poddasza wełną mineralną wymaga jednak położenia przynajmniej dwóch warstw materiału. Izolację na poddaszu należy montować z wielką precyzją, aby odpowiednio wypełnić wszelkie najdrobniejsze szczeliny. Należy pamiętać o tym, że pierwsza warstwa wełny mineralnej powinna znajdować się pomiędzy krokwiami. Po dokładnym wciśnięciu jej w więźbę dachową powinno wesprzeć się ją konstrukcją z systemowych profili stalowych.

Drugą warstwę wełny mineralnej umieszcza się pod krokwiami. Zapobiega to powstawaniu tak zwanych mostków termicznych – miejsc, przez które ucieka ciepło. Druga warstwa wełny musi być cieńsza od pierwszej. Ich standardowa łączna grubość wynosi około 16 cm, poleca się jednak ułożenie wełny o łącznej grubości około 20 cm.

Plusem wełny mineralnej jest jej niepalność, a także paroprzepuszczalność. Dzięki temu nie zatrzymuje w sobie wilgoci. Wymaga jednak obecności dwóch rodzajów folii, które zapewnią odpowiednią wentylację poddasza.

Podczas przycinania wełny, materiał pyli, co jest bardzo uciążliwe podczas remontów wykonywanych w upalne dni.

Izolacja poddasza styropianem

Izolacja poddasza styropianem jest obecnie najrzadziej wybieraną metodą. Częściej styropian stosuje się do ocieplania murów. Nie jest to jednak niemożliwe, a sam styropian wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Izolacja poddasza styropianem może zostać wykonana dwoma rodzajami – białym lub szarym. Szary styropian jest produkowany z dodatkiem grafitu, przez co pomimo tego, że jest cieńszy, wykazuje się lepszą izolację termiczną. Montuje się go zazwyczaj nakrokwiowo. Między krokwiami można użyć natomiast styropianu białego.

Minusem tego materiału jest jednak to, że płyty styropianowe nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej. Chronią one jedynie od dźwięków uderzeniowych wywołanych ruchem. Wszelkie dźwięki dochodzące z zewnątrz, będą przenikać przez izolację.

Kolejnym minusem jest mniejsza elastyczność płyt styropianowych, co powoduje trudności w dopasowaniu ich do kształtu poddasza. Ponadto pod wpływem nacisku mogą na stałe się odkształcić.

Sam montaż płyt styropianowych również nie należy do najłatwiejszych. Należy pamiętać, że styropian należy do materiałów niezwykle brudzących. Przy każdym docięciu płyty musisz liczyć się z dużą ilością drobin, które łatwo się elektryzują i przylegają do powierzchni dachu, ścian czy ubrań.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku
Masz nieużywany strych? Ocieplenie go, wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś i obawiasz się o efekt swojej pracy? Bą...
Czytaj więcej

Sposoby na docieplenie poddasza

Sposoby na docieplenie poddasza
Błędy montażowe są powodem znacznego zmniejszenia komfortu cieplnego budynku. Możemy to odczuć szczególnie wtedy, gdy posiadamy mieszkanie na poddaszu...
Czytaj więcej

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Poddasze naszego domu zwykle utożsamiamy z miejscem przytulnym, spokojnym i przede wszystkim dobrze wyciszonym. Łazienka urządzona w takim miejscu moż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.10.2015
dopuszczający...oto moja ocena poradnika, do kogo ma on trafić ? do fachowców ? słaby...do majsterkowiczów ? nie przydatny...a może ktoś z Castoramy opracuje faktycznie dobry poradnik na miarę tej firmy...

Ocena i komentarz dla:

Izolacja poddasza - jak zrobić to dobrze?