Produkty

Jabłoń domowa

Łac. Malus domestica

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa, z łac. Malus domestica, to drzewo z rodziny różowatych. Występuje w naturalnej florze strefy klimatu umiarkowanego. W Polsce można spotkać też dziko rosnącą jabłoń przy drogach.

Jabłoń domowa uprawiana jest ze względu na smaczne owoce – jabłka. To roślina wieloletnia, popularna w polskim sadownictwie. Jej aromatyczne płody w kształcie zbliżonym do kuli różnią się smakiem, wyglądem, zapachem oraz konsystencją. Posiadają jednolite barwy: zielone, żółte i czerwone lub ich mieszanki. Drzewa rosną do 10 m wysokości, mają rozłożystą i gęstą koronę, w trakcie kwitnienia pokrytą bujnym kwiatostanem. Rozpowszechniona w ogrodach jabłoń domowa kwitnie w maju.

Dlaczego warto hodować jabłoń? Bowiem każdego roku obficie płodzi smaczne jabłka, które po umyciu można spożywać na surowo lub przetwarzać na dżemy czy kompoty. Świeży sok wyciśnięty z owoców jest cennym źródłem witamin i minerałów. Zbiory w zależności od odmiany przypadają od sierpnia do października. W trakcie kwitnienia jabłoń atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie. Posiada kwiatostan w formie baldachogrona umieszczony na krótkim pędzie. Zbudowany jest z kilkudziesięciu drobnych kwiatów o jajowatych, dwukolorowych płatkach – zewnętrzne są różowe, wewnętrzne – białe. Ze środka wychodzą niewielkie żółte pręciki. Młode liście po obu stronach posiadają meszek, który z wiekiem z wierzchu zanika. Zanim na pędach pojawią się liście, drzewo pączkuje, zwykle na przełomie kwietnia i maja.

Jak prawidłowo posadzić i pielęgnować drzewo? Najlepszy okres na sadzenie przypada jesienią, zanim temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Drzewo musi zaadaptować się do nowego podłoża i właściwie ukorzenić. W miejscu nasłonecznionym, w wilgotnej i zasobnej glebie należy wykopać dół na głębokość ok. 50 cm, by zmieścić cały korzeń bez zgniatania. Na dno warto nasypać warstwę mieszanki kompostu z ziemią i starannie umiejscowić sadzonkę, by stała pionowo. Następnie zasypuje się dół wokół pnia i ugniata. Można pozostawić delikatne wgłębienie, by po obfitym podlaniu woda dobrze wsiąknęła w podłoże. Po intensywnym nawodnieniu należy przysypać kolejną warstwą, by powstała niewielka górka. Warto pamiętać o regularnym podlewaniu, nawet w okresie zimowym (w ciepłe dni).

Do czego wykorzystuje się jabłoń? To roślina ozdobna o jadalnych owocach. Można ją sadzić na działce i w ogrodzie jako pojedyncze drzewo bądź założyć sad. Owoce są szeroko wykorzystywane w sztuce kulinarnej.