Produkty

Jagoda

Łac. Bacca

Jagoda

Jagoda, z łac. Bacca, owoc o charakterystycznej budowie, będący płodem różnych gatunków krzewów. Występuje we wszystkich częściach świata i w różnych strefach klimatycznych. Rośnie w warunkach naturalnych i może być uprawiany w gruncie.

W polskim klimacie do hodowli ogrodowej wybiera się zwykle trzy gatunki krzewów – jagodę kamczacką (Lonicera caerulea), kolcowój, znany pod potoczną nazwą jagody goji (Lycium barbarum) oraz borówkę wysoką (Vaccinium corymbosum). Posiadają smaczne i bogate w witaminy, mięsiste owoce – jagody.

Jakie warunki uprawy preferują krzewy? Wszystkie trzy gatunki doskonale znoszą polskie warunki klimatyczne, dlatego hoduje się je w ogrodzie i nie wykopuje na zimę. Wytrzymują mrozy do minus 45 stopni Celsjusza. Równie dobrze niskie temperatury znoszą wcześnie dojrzewające pąki kwiatowe. Dwa pierwsze krzewy nie mają specjalnych wymagań co do gleby i stanowiska, ale najlepiej rosną na żyznej i przepuszczalnej ziemi w słonecznym miejscu. Sadzonki umieszcza się w wilgotnym podłożu w odległości około metra od siebie. Warto zmieszać ziemię z kompostem, by użyźnić glebę i zasilić młode rośliny. Następnie pielęgnuje się je, podlewając w okresie suszy i usuwając zniszczone pędy. Borówka wysoka preferuje podłoże kwaśne, najlepiej glebę torfową i próchniczną. Młode krzewy sadzi się na głębokość 40 cm, w rzędach co 3 m i na odległość metra między sadzonkami.

Czym się różnią jagody wiciokrzewu kamczackiego, kolcowoju szkarłatnego i borówki wysokiej? Wiciokrzew pochodzi z północno-wschodniego obszaru Azji. Dorasta do 2 m wysokości, jest bujny i gęsty. Jego zaletą jest długowieczność – może zdobić ogród przez 30 lat. Zakwita w kwietniu małymi, biało-zielonymi kwiatami. Należy do jednych z najszybciej owocujących krzewów uprawnych – pierwsze płody pojawiają się już w maju. Jagody kamczackie mają wydłużony kształt i fioletowoczarne zabarwienie. Dojrzałe osiągają do 3 cm długości, mają słodko-kwaśny smak.

Kolcowój szkarłatny naturalnie występuje na obszarze Azji. Dorasta do 2 m wysokości, a jego pędy pokryte są kolcami. Jagody goji mają czerwony kolor i soczysty miąższ z dziesiątkami drobnych pestek. Dojrzałe płody są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia. Nie zrywa się ich ręcznie, a strząsa z pędów. Borówka wysoka to krzew z Ameryki Północnej, który dorasta do 2,5 m wysokości. Posiada słodkie, jadalne owoce. Pierwsze jagody o zielonym zabarwieniu pojawiają się w lipcu. Dojrzałe, wrześniowe owoce mają ciemnofioletowy kolor, zawierają witaminy i minerały.