Produkty

Jagodowiec wielkokwiatowy

Łac. Uvularia grandiflora

Jagodowiec wielkokwiatowy

Jagodowiec wielokwiatowy, z łac. Uvularia grandiflora, to gatunek roślin z rodziny zimowitowatych. Pochodzi z środkowych i wschodnich rejonów Ameryki Północnej. 

Jagodowiec wielkokwiatowy to kwitnąca bylina o pokroju kępiastym, wytwarzająca podziemne kłącze, z którego wyrastają łukowato zagięte pędy. Duże, jasnozielone liście pojawią się dopiero w miejscu ich zgięcia, a w okresie od maja do czerwca na ich wierzchołkach uwidaczniają się duże, żółte kwiaty złożone z 6 płatków i przypominające dzwoneczki. Po ich przekwitnięciu roślina wytwarza owoce w formie torebek. Tworzy kępy osiągające do 70 cm wysokości.

Jagodowiec wielkokwiatowy doskonale nadaje do uprawy ogrodowej. Najlepiej służą mu gleby żyzne, przepuszczalne i wilgotne o odczynie kwaśnym. Wymaga stanowisk półcienistych bądź cienistych, na których rośnie w naturze, a w czasie letnich suszy wymaga podlewania. Ponieważ jagodowiec wielkokwiatowy jest rośliną w pełni mrozoodporną, nie wymaga zabezpieczenia przed mrozem – można to jednak zrobić w chłodniejszych rejonach kraju. Roślinę rozmnaża się z nasion, a także przez podział starszych, rozrośniętych kęp, co wykonuje się wiosną.

Jagodowiec wielkokwiatowy jest efektowną rośliną ozdobną, która jednak w naszym kraju nie należy do najpopularniejszych. Jej wybitne walory dekoracyjne, a także duża odporność i niezawodność stanowią jej największe zalety. Doskonale rośnie w towarzystwie paproci, żurawek oraz host, a także idealnie sprawdza się w ogrodach naturalistycznych, gdzie porasta zacienione przez drzewa obszary. Znajduje też zastosowanie na skalnikach oraz przy rozmaitych ciekach, zbiornikach i oczkach wodnych.

Jagodowiec wielkokwiatowy ma ponadto działanie lecznicze i wykorzystywany jest w tradycyjnym ziołolecznictwie na terenie Ameryki Północnej. Szczególne właściwości posiadają jego kłącza, którym przypisuje się działanie przeciwbólowe – stosowane są w postaci maści, naparów i okładów, które zwalczają bóle zębów, bóle reumatyczne, a także bywają używane w leczeniu ran oraz obrzęków.

Data publikacji: 27.02.2017