Produkty

Jak chronić reprodukcje i plakaty

Jak chronić reprodukcje i plakaty

Dbałość o estetykę wnętrz podkreśla właściwy wybór dekoracji, które znajdą miejsce na naszych ścianach. Jeśli nasz wybór padnie na reprodukcje i plakaty, powinniśmy im zapewnić właściwe warunki ekspozycji, w przeciwnym razie wypłowieją i stracą oryginalne barwy. Jak temu przeciwdziałać?

ramaReprodukcje i plakaty są znakomitym pomysłem na dopełnienie charakteru wnętrza, jaki chcemy uzyskać przez jego aranżację. Stanowią niejako kropkę nad „i” w dekoracji pomieszczenia – to na nie jako pierwsze pada wzrok naszych gości, to one towarzyszą nam każdego dnia – pozytywnie nastrajają rano, w ich towarzystwie dobrze czujemy się wieczorową porą, gdy patrzymy w ich kierunku w pomieszczeniu z rozproszonym światłem.

Dobór konkretnych dekoracji jest sprawą indywidualną. Możemy zdecydować się na powiększone zdjęcie z kanonu fotografii XX wieku czy plakaty anonsujące wydarzenia teatralne i premiery kinowe. Co więcej, pierwszy zakupiony poster może stać się zaczątkiem wartościowej kolekcji, wszak polska szkoła plakatu w ubiegłym wieku była znana i rozpoznawalna na całym świecie. Niestety, na ich nieprzemijającej wartości odcisnął już swoje piętno upływający czas i jeśli uda nam się zdobyć upragniony plakat, należy mu zapewnić bezpieczne warunki przechowywania. Dotyczy to tak samo reprodukcji, starych map czy wielkoformatowych fotografii.

Papier jest nietrwałym nośnikiem kolorowych treści. Wiedzieli o tym ci, którzy papier wynaleźli – Chińczycy. Okazy malarstwa tuszem na papierze ryżowym przetrwały do naszych czasów tylko dlatego, że… nie były wystawiane na widok publiczny. Były przechowywane w specjalnych tubach, wyjmowane z nich i oglądane przez stopniowe rozwijanie rulonu tylko kilka razy w roku, przy okazji celebracji tego rodzaju sztuki. Innym jej przejawem były rysunki pastelami na papierze wykonane przez artystów z początku XX wieku, jakie możemy oglądać w paryskim Luwrze – w zacienionych salach, w specjalnym, bardzo skąpym oświetleniu.

Oczywiście nie musimy czerpać z aż tak rygorystycznych sposobów kontemplowania sztuki, chyba że nasze okazy są równie wartościowe. W rzeczywistości wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by na co dzień cieszyć się naszymi dekoracjami, które zawisną na ścianach. Czego nie wolno przeoczyć?

Plakaty i reprodukcje są najczęściej słusznych rozmiarów. Zanim znajdą swoje miejsce na ścianach, powinny zostać umieszczone za szybą, ewentualnie za przezroczystą taflą tworzywa sztucznego. Dzięki temu łatwiejsze będzie dbanie o ich nieskazitelny wygląd. Zwykłe środki czystości pomogą w utrzymaniu plakatów na ścianach w należytym porządku.

Największym wrogiem barw na plakatach są promienie UV. To właśnie one są odpowiedzialne za płowienie i blaknięcie kolorów, co znamy z własnego doświadczenia – wystarczy spojrzeć z bliska na kolorową, papierową tapetę z kilkuletnim stażem na ścianie wystawionej na działanie światła słonecznego. Jeśli nie chcemy, aby nasze reprodukcje przypominały tego rodzaju spłowiałą dekorację ścienną, nie powinniśmy umieszczać papierowych znalezisk na połaciach ściany skierowanych bezpośrednio w stronę okien. Niestety, promienie UV docierają nie tylko ze strony, z której świeci słońce, ale również ze sztucznych źródeł światła. Niebezpieczne dla naszych dekoracji są zarówno żarówki (lampy żarowe), jak i świetlówki kompaktowe, które mają i tę niekorzystną właściwość, że niedokładnie odwzorowują oryginalne barwy.rama na obraz

Jeśli dbamy o właściwą ekspozycję plakatów na ścianach, nasz wybór powinien paść na oświetlenie LED. Nie emituje ono szkodliwych dla reprodukcji promieni UV, a dzięki umiejętnie dobranej temperaturze barwowej, możemy dobrać takie oświetlenie, które będzie bezpieczne i wiernie oddające kolory zarazem. Wydobyty z mroku wieczoru nastrojowy obraz za szklaną taflą będzie tym samym tak bezpieczny, jak tylko jesteśmy w stanie mu to zagwarantować.

Jeśli nasz wybór co do dekoracji ściennej padnie na obraz, który możemy sami wydrukować na domowym urządzeniu, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na jego zabezpieczenie przed promieniami UV. Tutaj z pomocą przychodzą specjalne preparaty w sprayu, dzięki działaniu których na powierzchni papieru utworzy się ochronna warstwa nieprzepuszczająca szkodliwego światła. Specyfiki tego typu działają nie tylko na papier, ale również na tekturę, karton i folię.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykorzystać antyramę?

Jak wykorzystać antyramę?
Dekorowanie mieszkania jest zadaniem satysfakcjonującym i pozwalającym na spersonalizowanie każdego pomieszczenia. Dużą rolę w tym procesie mogą odegr...
Czytaj więcej

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu
Sztuka rozmieszczania obrazów w domu nie jest trudna, ale wymaga znajomości paru zasad. Dzięki ich zastosowaniu pokój może wydać się prz...
Czytaj więcej

Garść inspiracji na kreatywną aranżację ściany w korytarzu

Garść inspiracji na kreatywną aranżację ściany w korytarzu
Co zrobić, jeśli pomysły na urządzenie korytarza wyczerpaliśmy wraz z czasochłonną aranżacją salonu lub sypialni? To proste, sięgnąć po inspiracje, kt...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak chronić reprodukcje i plakaty