Produkty

Jak czyścić narzędzia winiarskie?

Jak czyścić narzędzia winiarskie?

Czystość narzędzi winiarskich jest niezbędna do tego, by uzyskać znakomite efekty w domowym wyrobie win. Kiedy wszelkie przybory są nowe, utrzymanie ich w nieskazitelnym stanie jest stosunkowo proste, ale co zrobić, gdy mamy do czynienia z zaciekami, plamami i osadem, który nie daje się wypłukać?

Standardowe środki czyszczące w przypadku nowo zakupionych narzędzi winiarskich ograniczają się do wody, długiej szczotki do czyszczenia butli na wino i roztworu pirosiarczanu potasu. Ten ostatni jest środkiem, dzięki któremu nie tylko skutecznie zdezynfekujemy naczynia. Przyda się również do stabilizacji nastawów winnych – Narzędzia winiarskiedzięki niemu odsuniemy w czasie groźbę rozwinięcia się w nich pleśni. Popularny wśród winiarzy domowych „piro” stanowi niezbędny element wyposażenia nawet w przypadku sporadycznego wyrobu wina.

W przypadku wody nie wolno używać wrzątku do mycia i płukania szklanych naczyń. Są one wykonane z grubego szkła, które, pod wpływem miejscowego działania wysokiej temperatury, pęka. W tym wypadku szkody będą nieodwracalne, a pęknięte naczynie nie będzie się nadawać do dalszego użytkowania. Można użyć zamiast wrzątku wody ciepłej, a do wypłukania pozostałości po ostatnim nastawie w zupełności wystarczy woda zimna.

Osad, który pozostał na dnie i ściankach balonu do wina, można usunąć za pomocą specjalnej szczotki z plastikowym włosiem – przypomina ona zwykłą szczotkę do czyszczenia wnętrza butelek, ale jest znacznie dłuższa. Dzięki temu, że jej pałąk jest wykonany z drutu, możemy dowolnie ją kształtować, by włosie dotarło do zabrudzonego miejsca. Po wyczyszczeniu danego miejsca wystarczy tylko wypłukać wnętrze balonu: nalewamy do niego wodę i, kołysząc, wprawiamy ją w ruch. Przy tej czynności docenimy fakt, że kupując szklany baniak, nie zdecydowaliśmy się na bardziej okazały, na przykład 60-litrowy. Doprowadzenie do używalności tak sporego egzemplarza przysparza wielu problemów – jest ciężki, nieporęczny, wymaga niezwykłej ostrożności w użytkowaniu.

Wśród narzędzi winiarskich mamy też wiele wykonanych z tworzyw sztucznych. W tym wypadku dbałość o utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsza – tutaj możemy użyć wrzątku w przypadku wiader, mis i wężyka, za pomocą którego przelewamy zawartość z większych naczyń do mniejszych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by Płyn do szkłapomógł nam łagodny detergent (np. płyn do mycia naczyń) - pod warunkiem, że dokładnie wypłuczemy narzędzia po jego zastosowaniu.

Wrzątku możemy też użyć, by dokładnie przepłukać rurkę fermentacyjną – co prawda najczęściej jest ona szklana, ale cienka niczym laboratoryjne szkło, któremu nie szkodzi wysoka temperatura. O czystość rurki fermentacyjnej dbamy przy każdej okazji. Z racji tego, że pod koniec fermentacji w balonie wydobywa się z niej kuszący zapach, konieczne jest usuwanie z jej wnętrza drobnych owadów zwabionych aromatem winnej ambrozji. Użycie pirosiarczanu potasu w tym wypadku jest równie ważne, co przy odkażaniu wnętrza baniaka na wino czy naczyń do fermentacji moszczu owocowego w miazdze.

Zdarza się jednak, że w przypadku szczególnie uciążliwych osadów na nic zdają się tradycyjne środki czyszczące. Wtedy z pomocą przychodzi nam materiał ścierny, który dodajemy do wody w baniaku. Okrężny ruch wody z dodatkiem na przykład ziaren zbóż podziała z pewnością lepiej niż użycie piasku wymieszanego z wodą. Ten ostatni może zarysować wnętrze butli i chociaż uszkodzenia będą niewidoczne gołym okiem, sprawią, że tym samym znacząco osłabimy wytrzymałość szklanego materiału. Jeśli pomimo użytych sposobów nalot nadal jest widoczny, pozostaje nam użycie chemikaliów wykorzystywanych w czyszczeniu łazienki. Pamiętajmy, że ich zastosowanie powinno być zakończone długim płukaniem naczynia. Na szczęście właściwie użytkowane szkło nie będzie magazynowało nieprzyjemnego zapachu środka chemicznego.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić narzędzia winiarskie?