Produkty

Jak czyścić rolety i żaluzje?

Jak czyścić rolety i żaluzje?

Żaluzje i rolety to zmora idealnej pani domu. Pomiędzy metalowymi paseczkami oraz na materiale rolety zbiera się tyle kurzu, że na samą myśl o ich czyszczeniu robi nam się słabo. W wielu domach to jednak jedyny sposób na to, by choć na chwilę przysłonić się przed silnymi promieniami słońca. Stanowią one także wspaniałą dekorację okna, która wprowadza do całego wnętrza nietypowy urok.

rolety, żaluzjeBrud i kurz to nieodłączny element naszego domowego wyposażenia. Będzie on osiadał tak czy inaczej. Przy odrobinie wiedzy możemy jednak znacznie skrócić sobie pracę przy czyszczeniu uporczywych zabrudzeń. W jaki sposób?

Oto kilka porad:

Na początek dobry środek antystatyczny. Nie ma on wspanialej zdolności zbierania powstałego kurzu, zapobiega jednak jego powstawaniu. Kurzu będzie mniej, a dzięki temu rzadziej będziemy go usuwać.

Do czyszczenia przyda się specjalna szczotka z charakterystycznym zakończeniem pokrytym kilkoma pręcikami i materiałem z mikrofibry, która ściera jednocześnie kilka lub kilkanaście listków żaluzji. Przed samym wycieraniem należy tylko spryskać żaluzje środkiem antystatycznym, dzięki czemu będą one jeszcze dłużej czyste.

Rolety i żaluzje - co i czym czyścić

Najłatwiej oczyszcza się rolety rzymskie, które wykonuje się z tkanin zasłonowych, można bez obaw czyścić je na mokro lub w pralni chemicznej. Wielu producentów dopuszcza też możliwość zdemontowania tkwiących w nich drążków i wyprania ich w pralce. Program ustawiamy na pranie delikatne w niskiej temperaturze.żaluzje, czyszczenie żaluzji

Tradycyjne rolety nie nadają się do prania (mogłyby wówczas wyblaknąć lub się zniekształcić), możemy je jednak szybko przetrzeć wilgotną szmatką. W razie większych zabrudzeń możemy też użyć mocniejszego detergentu, pamiętając by najpierw wykonać próbę w jakimś niewidocznym miejscu rolety. Drobne plamki przecieramy przy pomocy tradycyjnej gumki do ścierania. Uwaga, rolet pod żadnym pozorem nie można prasować!

Żaluzje pionowe materiałowe możemy czyścić za pomocą odkurzacza. Używamy do tego celu specjalnej, czystej końcówki - wałka z warstwą klejącą. Możemy je też wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych i w niskiej temperaturze. Lamele przed włożeniem do bębna należy zwinąć i zabezpieczyć przed rozwijaniem się, nie wolno ich też wirować. Po wypraniu suszymy je w pozycji rozłożonej na łóżku lub desce do prasowania.

Żaluzje metalowe, o ile czyścimy je przy pomocy wilgotnej szmatki, zawsze wycieramy do sucha. Nie są one bowiem tak odporne na wilgoć jak np. rolety. Żaluzje wykonane z drewna omiatamy z kurzu za pomocą suchej ściereczki. Można je też przetrzeć szmatką z płynem do pielęgnacji drewna. Będą lśniące, a dzięki jego właściwościom antystatycznym dłużej pozostaną czyste. 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić rolety i żaluzje?