Jak czyścić terakotę?

W naszych mieszkaniach płytki cieszą się niesłabnącą popularnością. Jeszcze do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla kuchni i łazienek, ale obecnie ich walory dekoracyjne wykorzystujemy także w innych pomieszczeniach. Terakota prezentuje się najlepiej, gdy powierzchnia płytek jest czysta i lśniąca. Jak osiągnąć taki efekt?

Lśniące płytki na podłogach i ścianach

Terakota zdecydowanie najczęściej pojawia się w kuchni i łazience. Są to miejsca, w których szczególnie zależy nam na utrzymaniu nieskazitelnej czystości. Na płytkach może pojawiać się jednak nalot z twardej wody i środków chemicznych, kamień, a czasem nawet pleśń. W kuchni musimy walczyć także z tłuszczem i brudnym osadem. Zanieczyszczone w ten sposób płytki wyglądają mało estetycznie, tracą także swój pierwotny kolor i blask. Warto zatem czyścić je regularnie, aby nie dopuścić do powstania zalegającego brudu, który trudno usunąć. Należy bowiem pamiętać, że stosowanie silnych detergentów i ostrych narzędzi może spowodować uszkodzenie powierzchni.

Środki chemiczne

Do czyszczenia płytek bardzo często wybieramy ogólnodostępne środki chemiczne. Pozwalają one na bardzo dokładne umycie płytek, jednak należy stosować je ostrożnie. Mogą bowiem doprowadzić do trwałych uszkodzeń, których nie sposób usunąć. Przede wszystkim powinniśmy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Środek należy dobrać do konkretnego rodzaju powierzchni – mycie terakoty np. detergentem do drewna może skutkować pojawieniem się przebarwień, przetarć oraz rys. Ściśle należy także przestrzegać określonych na opakowaniu proporcji. Stosowanie zbyt dużej ilości detergentu odbije się negatywnie na wyglądzie i kondycji naszej terakoty.

SMALL_czyszczenie_kafelekSMALL_czyszczenie_kafelekSMALL_czyszczenie_kafelekSMALL_czyszczenie_kafelek

Domowe metody mycia terakoty

Przed rozpoczęciem porządków warto odkręcić w wannie lub pod zlewem gorącą wodę, bowiem unosząca się para wodna usprawni czyszczenie płytek. Niezastąpionym środkiem do mycia jest ocet, który należy wymieszać z wodą (w proporcji 1:3). Nie tylko zdezynfekuje powierzchnię, ale sprawi także, że płytki będą pięknie lśniły. Jeżeli jednak obawiamy się jego intensywnego zapachu, to do mycia wykorzystać możemy także szare mydło. Wystarczy je rozpuścić w ciepłej wodzie i ewentualnie dodać odrobinę sody oczyszczonej. Całość należy dokładnie spłukać ciepłą wodą – w przypadku ścian najlepiej robić to od góry do dołu, aby nie powstały zacieki. Domowymi sposobami możemy poradzić sobie także z uciążliwym kamieniem. Pozbędziemy się go przy pomocy pasty, którą należy zrobić z sody oczyszczonej i wybielacza. Warto jednak sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy płytki są odporne na działanie chloru i nie powoduje on odbarwień.

SMALL_preparat_do_czyszczenia_terakoty_CastoramaSMALL_preparat_do_czyszczenia_terakoty_CastoramaSMALL_preparat_do_czyszczenia_terakoty_CastoramaSMALL_preparat_do_czyszczenia_terakoty_Castorama