Produkty

Jak wybrać fototapetę? Rodzaje fototapet

Jak wybrać fototapetę? Rodzaje fototapet

Jak wybrać fototapetę do pokoju? Od ilości wzorów, kolorów, motywów może rozboleć głowa. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie upewnij się, że wybrany rodzaj tapety będzie funkcjonalny dla Twojego wnętrza. Zobacz, jaką fototapetę wybrać?

Przejdź do następnych akapitów:

Rodzaje fototapet – jaka fototapeta najlepsza?

Czym jest fototapeta? To rodzaj druku wielkoformatowego przygotowanego na specjalnym materiale, który nadaje się do umieszczenia na ścianie. Na fototapecie mogą znaleźć się reprodukcje obrazów, grafiki, wzory czy fotografie. 

Przy fototapecie najważniejsza jest rozdzielczość fotografii i grafiki – nikt nie chce umieszczać na ścianie rozjechanych pikseli. Dlatego właśnie zdecydowanie lepiej wybierać gotowe fototapety niż porywać się na samodzielne przygotowywanie wydruku wielkoformatowego. 

Jakie są rodzaje fototapet? Podzielić można je ze względu na to, co przedstawiają oraz ze względu na materiał, na jakim zostały wykonane. Najczęściej spotkać możesz:

  • fototapety papierowe,

  • fototapety winylowe, 

  • fototapety lateksowe, 

  • fototapety foliowe.

Fototapety papierowe

To jedna z najtańszych opcji druków wielkoformatowych na ściany. Jednak może stwarzać naprawdę sporo problemów. Po pierwsze, podłoże pod taką tapetę musi być idealnie przygotowane. Tapeta nie ukryje żadnych nierówności. Po drugie, dobrze przygotuj się do kładzenia tego typu fototapety. Jest ona mało elastyczna i dość łatwo mogą robić się na niej wybrzuszenia. 

Fototapeta papierowa może być zabezpieczona folią PCW. Niestety tapety papierowe są mało odporne na zniszczenia. Unikaj kładzenia ich w miejscach, które narażone są na wilgoć i zabrudzenia. 

Fototapety winylowe

To chyba najbardziej wytrzymały rodzaj fototapet na rynku. Zapewnia bardzo wysoką jakość nadruku, dzięki czemu grafika lub zdjęcie będą bardzo wyraźne. Dodatkowo fototapety winylowe są bardzo odporne na ścieranie, zabrudzenia czy blaknięcie. Możesz je spokojnie myć, np. mokrą ściereczką z mydłem. 

Położenie ich na ścianie też nie powinno sprawić zbyt dużych problemów. Skutecznie ukryją drobne nierówności na ścianie. Tapety winylowe dość dobrze sprawdzają się w kontakcie z wilgocią – dlatego można je stosować w kuchni oraz w łazience. 

Najczęściej spotkać możesz fototapety winylowe papierowe oraz flizelinowe. Kolory tapet winylowych są żywe i wyraziste. Weź też pod uwagę, że fototapeta może mieć różną fakturę: matową, z połyskiem lub z drobinkami piasku. 

Fototapety lateksowe 

Także należą do gatunku bardziej wytrzymałych fototapet. Nadruk wykonuje się na papierze wzmocnionym powłoką lateksową. Najczęściej jest nieco grubsza niż tapety papierowe, ale nieco cieńsza niż winylowe. 

Fototapety lateksowe poradzą sobie z lekkimi nierównościami na ścianie. Kładzie się ją zdecydowanie łatwiej niż produkt w całości papierowy. Lateksowe fototapety możesz zastosować również w kuchni oraz łazience. 

Tapety lateksowe są najczęściej odporne na ścieranie i przetrwają kontakt z wodą. Nadruku na papierze wzmocnionym lateksem jest bardziej wyraźny i szczegółowy. 

Fototapety foliowe

To tak naprawdę foliowe naklejki, które umieścić możesz na każdej powierzchni gładkiej. Najlepiej sprawdzą się w przypadku szkła – np. na szybie czy szklanych drzwiach. Fototapety foliowe mogą być wycinane pod konkretny kształt. 

Ich wadą jest to, że muszą być umieszczone na idealnie gładkiej powierzchni. Wszelkie bruzdy i załamania na ścianie będą pod nimi widoczne. Co gorsze, mogą tworzyć się pod nimi bąbelki powietrza.

Fototapety foliowe także są odporne na ścieranie i możesz je czyścić za pomocą mokrej ściereczki. 

Sprawdź także: Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

jak-wybrac-fototapete

Jak wybrać fototapetę do pomieszczenia?

Zanim wybierzesz fototapetę, przemyśl dobrze, do jakiego rodzaju pomieszczenia powinna się ona nadawać. 

Jaka fototapeta do przedpokoju?

Do przedpokoju wybierz fototapetę odporną na czyszczenie i zabrudzenia. Po pierwsze, skup się na tym, z czego będzie ona wykonana. Najlepiej sprawdzą się fototapety lateksowe oraz winylowe. 

Po drugie, rozważ dobrze sam nadruk. Przedpokój ma to do siebie, że ściany w tym miejscu dość łatwo się brudzą – opiera się o nie przy zakładaniu butów, często obijają się o nie wnoszone do domu sprzęty. Najlepiej sprawdzą się więc kolorowe fototapety, na których sporo się dzieje. Im więcej szumu, tym mniej widoczne będą zabrudzenia. 

Jaka fototapeta do łazienki?

Tu fototapeta powinna być przede wszystkim oporna na wilgoć oraz rozwój pleśni. Tu znów polecamy tapety winylowe oraz lateksowe. Bardzo łatwo się czyszczą i nie nasiąkają wodą. Fototapety winylowe dodatkowo pozwalają ścianie oddychać. 

W łazience najlepiej sprawdzą się motywy związane z wodą, przyrodą i naturą. W łazienkach industrialnych pozwól sobie na fotografie wielkich miast. Jeżeli chcesz powiększyć przestrzeń niewielkiego pomieszczenia, pomyśl o fototapecie, na której umieszczone jest okno. 

Jaka fototapeta do salonu?

W salonie umieścić możesz każdy typ fototapety. Tu sprawdzi się nawet fototapeta papierowa oraz ozdobne naklejki foliowe. 

Jeżeli chodzi o motyw, wpasuj się z nim w ogólny styl pomieszczenia. W surowych loftowych salonach najlepiej wyglądać będą reprodukcje wielkomiejskich aglomeracji.

Zobacz również: Kilka pomysłów na ścianę w stylu loft

jak-wybrac-fototapete

Fototapeta a wielkość pomieszczenia – dopasuj format!

Fototapety najlepiej umieszczać na jednej ścianie lub na dwóch sąsiadujących ścianach – zagospodarować róg. Zanim zamówisz produkt, koniecznie dobrze wymierz pomieszczenie, aby żadne szczegóły wzoru nie zostały pominięte. 

Jeżeli posiadasz duże pomieszczenie i możesz objąć wzrokiem całą ścianę, pozwól sobie na fotografię, na którą możesz popatrzeć z perspektywy. Przy w pokojach mniejszych lepiej postawić na detale – im bardziej szczegółowa fototapeta, tym lepiej. 

Jaki wybrać kolor fototapety?

Kolorystyka fototapety powinna komponować się dobrze z całością pomieszczenia. Najlepiej dopasuj do niej farby czy glazurę, którą pokryjesz resztę ścian. W pomieszczeniach, do których dociera niewiele światła słonecznego, postaw na lekkie, ciepłe barwy, aby ożywić pomieszczenie. W dużych pokojach możesz pozwolić sobie na ciemne barwy. 

Przeczytaj także: Jak przykleić fototapetę – instrukcja wideo

Fototapeta zmieni Twoje pomieszczenie!

Fototapety mogą całkowicie przeobrazić Twoje pomieszczenie. Zamiast wieszać na ścianie obraz, uczyń obraz z całej powierzchni. Dzięki dobrze położonej tapecie z fotografią możesz w zaledwie kilka godzin dokonać metamorfozy całego pomieszczenia. Duży wybór fototapet znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 27.11.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Jak urządzić małe mieszkanie? Poznaj kilka złotych zasad

Jak urządzić małe mieszkanie? Poznaj kilka złotych zasad
Małe mieszkanie to wcale niemałe wyzwanie dla jego właścicieli. Jak bowiem zaaranżować je tak, by na niewielkim metrażu pomieściło się wszystko, co ni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać fototapetę? Rodzaje fototapet