Produkty

Jak dobrać i przykleić fototapetę?

Jak dobrać i przykleić fototapetę?

Fototapety coraz częściej stają się stylowym elementem wystroju zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Różnorodna tematyka, kolorystyka oraz forma grafiki dają duże szanse na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza.

fototapeta pane e olioRodzaje fototapet

Ze względu na materiał, na jakim umieszczono wydruk, możemy wyróżnić:

- Fototapety papierowe (często ze wzmocnieniem lateksowym), w których nadruk jest wykonany na syntetycznym, gładkim papierze wysokiej jakości. Jest to powierzchnia specjalnie wzmocniona i zabezpieczona, czyli np. papier lateksowy. Takie tapety są dość cienkie, ale stanowią precyzyjne odwzorowanie obrazu i wymagają naklejania na powierzchnie bez większych nierówności.

- Fototapety winylowe są dużo bardziej wytrzymałe i grubsze od papierowych. Nadruk jest wykonany na podłożu stworzonym na bazie z tworzywa PVC z udziałem włókniny. Są one odporne i trwałe, nadają się nawet do wnętrz o dużym zawilgoceniu. Są zmywalne, nieprześwitujące, potrafią dobrze maskować nierówności ścian.

- Wykonania specjalne, np. fotografie na rozciągniętym płótnie, na grubym PVC albo fototapeta ze zdjęciem w technice sepii (tonowanie odbitek w utrwalających chemicznych roztworach).

Według rodzaju faktury wyróżnimy typy fototapet:

- o strukturze gładkiej, nadające się do kuchni i łazienek ze względu na łatwość ich zmywania,

- o powierzchni nierównej, specjalnie wyprofilowanej, np. imitującej strukturę piasku, pianki, płótna czy pajęczyny.

W sklepach znajdziemy ogromny wybór motywów, wielkości czy tematyki fototapet. Ale jeśli żaden z proponowanych wzorów nam się nie spodoba albo mamy inną wizję – możemy zamówić swoją unikalną fototapetę. Ważny jest także poziom jakości wydruku – im lepsza jakość zastosowanego podłoża i użytego tuszu, tym dłużej fototapeta utrzyma swój estetyczny oraz barwny i żywy wygląd.

Dobór fototapety

Wybierając fototapetę warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość wnętrza oraz jego charakter i styl wystroju. Tapetą możemy dekorować zarówno pokój dziecka jak i salon, sypialnię, hol, a także wnętrze biurowe, pracownię czy gabinet. Pamiętajmy, że w kuchni czy łazience dodatkowym czynnikiem doboru rodzaju tapety będzie także jej odporność na wilgoć oraz łatwość zmywania.

Istotna jest także wielkość fototapety. W niektórych aranżacjach – zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych – możemy umieścić je na całej powierzchni ściany. Wówczas powinniśmy dokonać dokładnych pomiarów wytypowanej ściany i dobrać wzór do danego wnętrza – tak aby nie przytłaczał, ale uzupełniał daną aranżację i stworzył z nią harmonijną całość.

Pamiętajmy, żeby dobierając wzór fototapety wziąć pod uwagę wielkość danego pomieszczenia i to, czy wybrany wzór będzie równie dobrze prezentował się, gdy będziemy patrzyli na niego z różnych miejsc w domu. W małych pomieszczeniach zbyt duże powiększenie widniejące na fotografii może wywołać efekt niepożądany, a wręcz – groteskowy.

Jak przyklejać fototapetę? fototapeta w sypialni

Większe fototapety zwykle dostarczane są w kilku elementach (brytach), często pakowanych w tuby. Ma to służyć ułatwieniu przyklejania, by było ono możliwe do samodzielnego wykonania. Zanim przykleimy tapety, istotne jest dokładne przygotowanie ściany, czyli jej oczyszczenie, uzupełnienie ubytków i wysuszenie. W zależności od rodzaju tapety albo przyklejamy ją od razu, jak to jest w przypadku tapet samoprzylepnych, albo uprzednio musimy nałożyć na ścianę klej do tapet. W przypadku fototapet winylowych, po posmarowaniu ściany klejem zajmujemy się precyzyjnym przyklejaniem kolejnych brytów fototapety. Przy ozdabianiu tapetą tylko fragmentu ściany warto wypionować (np. za pomocą zawieszonego ciężarka) linię początkującą przyklejanie i ją narysować. Ważne jest równe, precyzyjne przyklejenie, żeby ślady łączenia były jak najmniej zauważalne.

W przypadku fototapet papierowych dokonujemy najczęściej przyklejania na tzw. zakładkę około 3-5 milimetrową. Zaczynamy od miejsca lub strony najbliższej oknu. Rysujemy pionującą linię początkową. Każdy z brytów smarujemy klejem za pomocą szerokiego pędzla, a następnie ostrożnie (i na równą zakładkę) go przyklejamy. Powinniśmy pilnować, by poszczególne bryty tapety nasiąkały klejem tyle samo czasu. Pozwoli to zapobiec nierównemu pęcznieniu i późniejszemu niedopasowaniu elementów fototapety. Na koniec dociskamy wszystko wałkiem do tapet, a nadmiar kleju usuwamy wilgotną, miękką szmatką lub gąbką.

Przy fototapetach samoprzylepnych najlepiej jest odklejać po około 20 do 50 cm fototapety, zwijając pod spód papier podkładowy. Folię przykładamy do ściany, dokładnie wygładzamy, by usunąć pęcherzyki powietrza. Powtarzamy to przy każdym kolejnym brycie, umieszczanym jeden ściśle obok drugiego.

Jeśli chcielibyśmy odświeżyć czy ozdobić fototapetami fronty mebli, drzwi czy inne powierzchnie, pamiętajmy, że najlepiej sprawdzą się w takim przypadku fototapety samoprzylepne. Dobrze, żeby były one drukowane na folii i laminowane.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Jak urządzić małe mieszkanie? Poznaj kilka złotych zasad

Jak urządzić małe mieszkanie? Poznaj kilka złotych zasad
Małe mieszkanie to wcale niemałe wyzwanie dla jego właścicieli. Jak bowiem zaaranżować je tak, by na niewielkim metrażu pomieściło się wszystko, co ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać i przykleić fototapetę?