Produkty

Jak dobrać rozmiar płytek do wnętrza?

Jak dobrać rozmiar płytek do wnętrza?

Płytki ceramiczne są najchętniej wybieranym materiałem podczas wykańczania łazienek. Choć znajdziemy je również w innych pomieszczeniach, np. w kuchni, to właśnie w łazience pokrywają nierzadko wszystkie ściany oraz podłogę. Jak umiejętnie wybrać rozmiar kafli, by dobrze prezentowały się w naszym pomieszczeniu?

duże płytki w toalecieRóżne rozmiary kafli

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę płytek ceramicznych – bogactwo to nie ogranicza się jedynie do różnorodności wzorów i kolorów kafli, ale obejmuje także zróżnicowanie pod względem wymiarów. Możemy więc zdecydować się na format najmniejszy, czyli mozaikę, której poszczególne elementy charakteryzują się bokiem o długości 1,5 cm, albo format największy – tzw. megapłytki o boku 120 cm. Pomiędzy tymi produktami o skrajnych wymiarach znajdziemy także szeroką ofertę płytek o pośredniej wielkości (np. 30x30 cm czy 45x45), nie tylko kwadratowych, ale i prostokątnych. Jak więc podjąć decyzję, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu?

Format płytek a wielkość łazienki

To, jakiej wielkości płytki ceramiczne będą właściwe dla naszej łazienki, w dużej mierze zależeć będzie od jej wielkości.

W małej łazience możemy stosować płytki każdego rodzaju –nie powinniśmy więc kierować się stwierdzeniem, że pasują do niej wyłącznie małe płytki. Oczywiście ich użycie ma swoje zalety – może np. wizualnie powiększyć niedużą przestrzeń, jednak wyłącznie pod warunkiem, że zastosujemy podobną w barwie, niekontrastującą z ceramiką fugę. Nie oznacza to jednak, że musimy koniecznie zrezygnować z płytek większych – mogą one posłużyć np. do zaakcentowania jednego z elementów wyposażenia łazienki, np. obudowy wanny. Należy jednak zachować ostrożność w czasie urządzania małej łazienki za pomocą płytek wielkoformatowych – powinniśmy w pierwszej kolejności dobrze przeanalizować ich układ. Będą one bowiem wymagały licznych przycięć, co w ostatecznym rozrachunku może sprawić, że ostateczny efekt prac będzie niezadowalający.

W przestronnej łazience także możemy stosować płytki różnych rozmiarów. Pamiętajmy jednak o tym, że małe płytki – tak samo jak w poprzednim przypadku – powinny zostać wykończone fugą o zbliżonym kolorze – inaczej uzyskamy efekt poszatkowania przestrzeni. Podobny efekt stworzą także małe i wzorzyste elementy, dlatego najlepiej wybierać te o jednolitym wykończeniu. Małe kafelki będą również dobre w tych pomieszczeniach, w których pojawiają się liczne załamania ścian czy wnęki – będą o wiele łatwiejsze w ułożeniu niż elementy o większych rozmiarach, które wymagałyby przycinania. Ściany o dużej powierzchni, czyli takie, których mozaika w kuchniszerokość przekracza 240 cm, stanowią także dobrą przestrzeń pod płytki wielkoformatowe, które wprowadzą do pomieszczenia ład i harmonię. W dużych wnętrzach możemy również śmiało łączyć różne formaty płytek, dodając np. do tych największych maleńką mozaikę.

Poza samym rozmiarem płytek, weźmy także pod uwagę sposób ich układania. Możemy zrobić to w pionie lub w poziomie, uzyskując tym samy odmienny efekt, który delikatnie skoryguje nieproporcjonalne wymiary łazienki.. Dotyczy to kafli w kształcie prostokąta – ułożone pionowo podwyższą optycznie daną przestrzeń, a przymocowane poziomo – poszerzą ją.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Podłoga w jadalni – jaka sprawdzi się najlepiej?

Podłoga w jadalni – jaka sprawdzi się najlepiej?
Podłoga w jadalni powinna spełniać dwie podstawowe funkcje – musi ładnie wyglądać, a przy tym była łatwa w czyszczeniu. Liczy się oczywiście jej jakoś...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
29.10.2015
Eh... mogłabym o plytkach napisać książkę. i najchęteniej zmieniałabym je co pół roku. Mozaikę mam w łazience i drobne małe kwadratowe kafelki w kuchni, ale chciałabym gdzieś duże, takie wielkie płytki położyć. ładniutkie tu są

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać rozmiar płytek do wnętrza?