Produkty

Rozmiary płytek łazienkowych - jakie płytki do małej i dużej łazienki?

Rozmiary płytek łazienkowych - jakie płytki do małej i dużej łazienki?

Płytki ceramiczne są najchętniej wybieranym materiałem podczas wykańczania łazienek. Choć znajdziemy je również w innych pomieszczeniach, np. w kuchni, to właśnie w łazience pokrywają nierzadko wszystkie ściany oraz podłogę. Jak umiejętnie wybrać rozmiar płytek łazienkowych, by dobrze prezentowały się w naszym pomieszczeniu?

Przejdź do następnych akapitów:

Rozmiary płytek łazienkowych – dlaczego są takie ważne?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę płytek ceramicznych – bogactwo to nie ogranicza się jedynie do różnorodności wzorów i kolorów kafli, ale obejmuje także zróżnicowanie pod względem wymiarów. Możemy więc zdecydować się na format najmniejszy, czyli mozaikę, której poszczególne elementy charakteryzują się bokiem o długości 1,5 cm, albo format największy – tzw. megapłytki o boku 120 cm. Pomiędzy tymi produktami o skrajnych wymiarach znajdziemy także szeroką ofertę produktów, które mają standardowe wymiary płytek podłogowych (np. 30 × 30 cm czy 45 × 45), nie tylko kwadratowych, ale i prostokątnych. Jak więc podjąć decyzję, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu?

Mała kabina prysznicowa, będzie wyglądała bardzo dziwnie, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie w niej bardzo dużych płytek. Projektując łazienkę, weź pod uwagę przestrzeń między toaletą, umywalką a wanną lub prysznicem. Jeśli te elementy są blisko siebie, mniejsze płytki sprawdzą się lepiej. Wygodniejsze będzie także układanie takich płytek. Unikniesz w ten sposób przycinania ich w często skomplikowane i trudne do osiągnięcia kształty. Jeśli dysponujesz dużą łazienką, zastosowanie  większych płytek oznacza mniej fug i bardziej elegancki wygląd. 

Na to, jaki rodzaj oraz wymiary płytek wybierzesz do wykończenia łazienki, decyduje jeszcze jeden ważny aspekt. Chodzi tutaj o to, jak równe są ściany w tym pomieszczeniu. W starym budownictwie mogą one być pofalowane i nierówne. W takim przypadku użycie dużych płytek nie jest dobrym wyborem, ponieważ uwydatni to krzywizny, a płytki nie będą się dobrze układać. Możesz najpierw wypoziomować  ścianę lub użyć mniejszych płytek, co będzie łatwiejsze i pozwoli ukryć nierówności.

Poza samym rozmiarem płytek weźmy także pod uwagę sposób ich układania. Możemy zrobić to w pionie lub w poziomie, uzyskując tym samy odmienny efekt, który delikatnie skoryguje nieproporcjonalne wymiary łazienki. Dotyczy to kafli w kształcie prostokąta – ułożone pionowo podwyższą optycznie daną przestrzeń, a przymocowane poziomo – poszerzą ją.

Zobacz także: Układanie płytek – krok po kroku

rozmiary-plytek-lazienkowych

Rozmiary płytek łazienkowych – jakie wybrać do małej łazienki?

W małej łazience możemy stosować płytki każdego rodzaju – nie powinniśmy więc kierować się stwierdzeniem, że pasują do niej wyłącznie małe płytki. Oczywiście ich użycie ma swoje zalety – może np. wizualnie powiększyć niedużą przestrzeń, jednak wyłącznie pod warunkiem, że zastosujemy podobną w barwie, niekontrastującą z ceramiką fugę. Nie oznacza to jednak, że musimy koniecznie zrezygnować z płytek większych – mogą one posłużyć np. do zaakcentowania jednego z elementów wyposażenia łazienki, np. obudowy wanny. Należy jednak zachować ostrożność w czasie urządzania małej łazienki za pomocą płytek wielkoformatowych – powinniśmy, w pierwszej kolejności dobrze przeanalizować ich układ. Będą one bowiem wymagały licznych przycięć, co w ostatecznym rozrachunku może sprawić, że ostateczny efekt prac będzie niezadowalający.

Jednak eksperci od wystroju wnętrz polecają duże płytki do małych łazienek. Najlepiej w jednym kolorze, bez widocznych wzorów i linii łączeń. Daje to optyczne wrażenie większej przestrzeni, jest miłe dla oka i stanowi dobre tło dla znajdujących się w łazience mebli oraz elementów wyposażenia. Umywalka, kabina prysznicowa czy też wanna wolnostojąca dobrze prezentują się na tle dużych płytek.

Dobór płytek wielkopowierzchniowych o regularnych krawędziach i ich ułożenie bez fug lub zastosowanie niezwykle cienkiej fugi daje efekt jednolitej płaszczyzny. Co więcej, jeśli płytki są błyszczące, to wnętrze pomieszczenia zostanie dodatkowo doświetlone. 

Jak widzisz, w małej łazience śmiało możesz zdecydować się zarówno na małe, jak i duże płytki. Możesz je stosować na podłogach, jak i na ścianach. Pamiętaj tylko by przestrzegać zasad, o których pisaliśmy wcześniej. Wymiary płytek podłogowych powinieneś dostosowywać do rozmiaru pomieszczenia, w którym będą się one znajdować.

rozmiary-plytek-lazienkowych

Jakie rozmiary płytek łazienkowych wybrać do dużej łazienki? 

W przestronnej łazience także możemy stosować płytki różnych rozmiarów. Pamiętajmy jednak o tym, że małe płytki – tak samo, jak w poprzednim przypadku – powinny zostać wykończone fugą o zbliżonym kolorze – inaczej uzyskamy efekt poszatkowania przestrzeni. Podobny efekt stworzą także małe i wzorzyste elementy, dlatego najlepiej wybierać te o jednolitym wykończeniu. 

Małe kafelki będą również dobre w tych pomieszczeniach, w których pojawiają się liczne załamania ścian czy wnęki – będą o wiele łatwiejsze w ułożeniu niż elementy o większych rozmiarach, które wymagałyby przycinania. Ściany o dużej powierzchni, czyli takie, których szerokość przekracza 240 cm, stanowią także dobrą przestrzeń pod płytki wielkoformatowe, które wprowadzą do pomieszczenia ład i harmonię. W dużych wnętrzach możemy również śmiało łączyć różne formaty płytek, dodając np. do tych największych maleńką mozaikę.

Jeśli natomiast chodzi o płytki podłogowe, to bez względu na wielkość łazienki najlepiej sprawdzą się płytki o dużych rozmiarach. Ich montaż jest szybszy i łatwiejszy, a do tego są one łatwiejsze w czyszczeniu. Mniejsza ilość fugi zbiera mniej zabrudzeń. Poza tym tego rodzaju płytki powiększą małe pomieszczenie, a dużemu nadadzą eleganckiego charakteru. Dlatego nie bój się stosowania tego rodzaju materiałów wykończeniowych w Twojej łazience.

Łazienka to pomieszczenie, w którym zaczynamy każdy dzień i w nim także go kończymy. Dlatego też warto zadbać o jej eleganckie i praktyczne wykończenie. W tym celu zapraszamy do odwodzenia sklepu Castorama. Znajdziesz tam wiele elementów takich jak płytki podłogowe, ścienne, fugi, kleje oraz uposażenie łazienki. Są to wysoko jakościowe produkty pochodzące od znanych i cenionych producentów.

Dlatego nie zwlekaj i jeszcze dzisiaj odwiedź naszą stronę, na której znajdziesz płytki podłogowe. Wymiary z pewnością dopasujesz po lekturze naszego krótkiego poradnika.

Data publikacji: 22.10.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rozmiary płytek łazienkowych - jakie płytki do małej i dużej łazienki?