Produkty

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Jak działa myjka ciśnieniowa?

W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak działa myjka ciśnieniowa. Dowiesz się także, jaka jest budowa myjki ciśnieniowej oraz gdzie możesz wykorzystać to urządzenie. W rzeczywistości jest wielofunkcyjna i z pewnością na co dzień znajdziesz wiele sytuacji, w których przyda Ci się myjka ciśnieniowa. Zastosowanie tego urządzenia również zostanie opisane poniższym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Myjka ciśnieniowa jest urządzeniem, które pomoże Ci w wielu czynnościach wykonywanych w ogrodzie czy w przydomowym warsztacie. Przyspieszy wiele prac porządkowych i ułatwi czyszczenie elementów trudnodostępnych. Z artykułu dowiesz się, jak działa myjka ciśnieniowa, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć jej zasadę działania. Poznasz także schemat myjki ciśnieniowej, co zdradzi Ci jej budowę. Dzięki temu lepiej dobierzesz sprzęt do własnych potrzeb. Tak naprawdę zasada działania myjki ciśnieniowej jest bardzo prosta, a jej zastosowanie niezwykle szerokie.  

jak działa myjka ciśnieniowa

Budowa myjki ciśnieniowej

Budowa myjki ciśnieniowej zależy od rodzaju i jej zastosowania. Nieco inaczej wygląda myjka znajdująca zastosowanie w przydomowym ogrodzie, a inaczej myjka profesjonalna używana w warsztatach czy firmach sprzątających. Podstawowy schemat myjki ciśnieniowej zawiera jednak kilka elementów, bez których urządzenie nie spełniałoby swojej głównej funkcji, jakim jest zwiększanie ciśnienia przepływającej przez niego wody.

Każda myjka ciśnieniowa wyposażona jest w wąż, który podłącza się do źródła wody. Im jest on dłuższy, tym urządzenie staje się bardziej mobilne. Możesz dzięki temu myć obiekty oddalone od źródła wody.

Głównym elementem każdej myjki jest pompa wysokociśnieniowa. To ona wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Zazwyczaj stosowana jest pompa kompozytowa bądź aluminiowa. W niektórych modelach można spotkać także pompę mosiężną.

Odpowiedni przewód wysokociśnieniowy dostarcza wodę do pistoletu natryskowego. Każda myjka ciśnieniowa do sprawnego funkcjonowania potrzebuje źródła energii. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w silniki elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Silnik elektryczny jest niezwykle ekologiczny. Nie wytwarza spalin, a ponadto jego praca jest cicha. Ogranicza go jednak kabel,  dzięki któremu podłączony jest do źródła prądu – zmniejsza on mobilność myjki.

Silnik spalinowy znajduje się głównie w urządzeniach profesjonalnych. Zapewnia myjce dużą moc i długi czas pracy. Ponadto urządzenia te są niezwykle mobilne, ponieważ nie ogranicza ich żaden przewód elektryczny. Niestety tego rodzaju silniki nie są przyjazne środowisku, ponieważ emitują spaliny. Nie można ich także stosować w pomieszczeniach zamkniętych. Silnik akumulatorowy zapewnia urządzeniu krótki czas pracy. Sprawdza się jedynie do mycia niewielkich powierzchni.

O funkcjonalności danego urządzenia decydują dodatkowe komponenty, w które wyposażone są niektóre modele myjek. Odpowiedni filtr oraz wąż zasysający pozwalają na wykorzystanie wody ze zbiorników np. oczek wodnych czy beczek z deszczówką. Jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne i ekonomiczne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby woda nie była bardzo zanieczyszczona. Może to powodować zapychanie się filtra i uszkadzanie pompy.

zasada działania myjki ciśnieniowej

W ten sposób możesz skorzystać z wody z dowolnego zbiornika. Pamiętaj jednak, że myjka dość szybko zużywa wodę. Powoduje to, że wodę ze zbiorników o mniejszej pojemności trzeba często uzupełniać. Planując korzystanie z deszczówki do mycia np. podjazdu, zadbaj o odpowiednią wielkość beczki na deszczówkę.  

Niektóre modele wyposażone są także w moduł grzewczy, który podgrzewa wodę nawet do 100 °C. Gorąca woda lepiej usuwa uporczywe zabrudzenia. Nie musisz przy tym stosować żadnych środków myjących. Ponadto gorąca woda jest doskonałym środkiem dezynfekującym.

Wszelkie akcesoria, w które można wyposażyć myjkę, zwiększają funkcjonalność urządzenia i komfort pracy z nim. Jeśli chcesz myć powierzchnie z użyciem specjalnych detergentów, pamiętaj, aby sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie model ma specjalny pojemnik na detergent. Oprócz pojemnika urządzenie może mieć wężyk, który wkłada się do pojemnika ze środkiem myjącym.

Niezwykle użytecznym akcesorium jest lanca, którą montuje się zamiast pistoletu natryskowego. Możliwość jej regulacji pozwala z łatwością myć także obiekty wyżej położone. Lanca może być zakończona różnego rodzaju dyszami, które zmieniają strumień wody.

Najbardziej popularny jest strumień punktowy. Płaski strumień jest uniwersalny. Możesz nim wyczyścić większość powierzchni. Strumień rotacyjny jest niezwykle silny i skuteczny. Możliwe jest także uzyskanie strumienia spłukującego, który jest spokojny i rozproszony. Chcąc umyć samochód, wybierz dyszę wytwarzającą strumień rozproszony. Do czyszczenia powierzchni mocno zabrudzonych lub porowatych użyj dyszy wytwarzającej strumień rotacyjny.  

Myjkę ciśnieniową można zakończyć także różnymi szczotkami, które ułatwiają czyszczenie powierzchni płaskich np. tarasu czy podjazdu. Sprawdzą się także przy myciu samochodu. Korzystając ze szczotki, nie potrzebujesz także tak wysokiego ciśnienia wody.

schemat myjki ciśnieniowej

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Zasada działania myjki ciśnieniowej nie jest skomplikowana. Główną funkcją tych urządzeń jest wielokrotnie zwiększanie ciśnienia wody, które może wynosić nawet do 20 MPa. W przypadku myjek do użytku domowego osiąga ono maksymalnie wartość 16–18 MPa. Dla porównania ciśnienie wody w sieci wodociągowej wynosi ok. 0,3–0,5 MPa. Tak duże ciśnienie wody wytwarzane przez myjki pozwala na szybsze i efektywniejsze mycie wszelkiego rodzaju powierzchni.

Ponadto stosowanie myjki ciśnieniowej przekłada się na mniejsze rachunki za wodę. Mycie za jej pomocą jest szybsze i efektywniejsze, dzięki czemu zużyjesz przy nim o wiele mniej wody niż przy tradycyjnym myciu wężem ogrodowym. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.   

Zatem jak działa myjka ciśnieniowa? Silnik znajdujący się w myjce zasila energią pompę wysokociśnieniową. Ta zwiększa ciśnienie wody zasysanej przez wąż podłączony do ujścia. Woda pod wysokim ciśnieniem doprowadzana jest do pistoletu wysokociśnieniowego, z którego jest uwalniana po naciśnięciu odpowiedniego spustu. W niektórych modelach można regulować ciśnienie wody, co jest funkcją niezwykle przydatną szczególnie w przydomowych ogrodach i warsztatach.

myjka ciśnieniowa zastosowanie

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. W ten sposób dobierzesz myjkę odpowiednią do swoich potrzeb i zastosowania. Pierwszym z nich jest ciśnienie wody. Zazwyczaj podawane jest ono w barach. Określa ono moc, z którą woda uderzy o powierzchnię. Szczególne ważne jest tutaj ciśnienie robocze myjki, które może wynosić od 50 do ponad 200 bar. W przypadku urządzeń do zastosowania okazjonalnego wystarczą te wytwarzające ciśnienie do 100 barów.

Najwyższa klasa urządzeń pozwala wytworzyć ciśnienie od 140 do 200 barów. Stosowane są one głównie w warsztatach i firmach usługowych, gdzie myjkami czyści się bardzo duże powierzchnie.  

Wysokie ciśnienie pozwoli Ci uniknąć stosowania detergentów. Z łatwością zmyjesz nawet ciężkie zabrudzenia samą wodą. Świetną opcją są także myjki wyposażone w regulację ciśnienia wody. Zwiększa ona funkcjonalność urządzenia. Do mycia samochodu z pewnością będziesz potrzebował wody zarówno pod wysokim, jak i niskim ciśnieniem.

budowa myjki ciśnieniowej

Drugim parametrem jest wydajność. Podawana jest ona przez producenta w litrach na godzinę [l/h]. Myjki do użytku domowego zazwyczaj mają wydajność w okolicach 350 l/h. Im jest ona wyższa, tym szybciej wykonasz swoją pracę. Wydajność urządzeń sięgająca 2000 l/h sprawdza się już w profesjonalnych warsztatach czy firmach sprzątających. Tam myjki używane są często i przez długi czas. Duża wydajność pozwoli na szybsze mycie sporych powierzchni.

Myjka ciśnieniowa – zastosowanie

Teraz już wiesz, jak zbudowana jest myjka ciśnieniowa. Zastosowanie znajduje zarówno w specjalistycznych warsztatach, jak i w domu czy na działce rekreacyjnej. To wielofunkcyjne urządzenie pozwoli Ci przyspieszyć wiele prac na podwórzu czy w garażu.

myjka ciśnieniowa jak działa Myjka wysokociśnieniowa MacAllister 1800 w

Myjka, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem, za pomocą którego szybko i sprawnie uporamy się z czyszczeniem różnych powierzchni i elementów wyposażenia. Bez wątpienia będzie więc przydatna w każdym domu otoczonym ogrodem bądź podwórzem. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli nam na łatwe utrzymanie w należytej czystości elewacji budynków, tarasu, podjazdu, ogrodzenia oraz ogrodowych ścieżek czy chodnika. Będzie także niezastąpionym sprzętem podczas mycia samochodu, roweru, mebli ogrodowych czy basenu.

Do takich czynności – wykonywanych regularnie, ale nie codziennie – wystarczy nam myjka przeznaczona do użytku domowego. Do intensywnej eksploatacji lepszym wyborem będzie natomiast myjka profesjonalna – taki model przystosowany jest do usuwania nawet mocnych zabrudzeń z większych powierzchni i dobrze poradzi sobie z długotrwałą pracą.

Do użytku domowego sprawdzi się myjka zasilana elektrycznie, o wydajności ok. 300–350 l/h. Nieco większy przepływ ma elektryczna myjka wysokociśnieniowa MacAllister 1800 W, który wynosi aż 440 l/h.  Jeśli natomiast poszukujesz urządzenia profesjonalnego, wybierz model o wyższej wydajności oraz mocy napędu. Najlepsza w tym wypadku będzie myjka spalinowa.

myjka ciśnieniowa Myjka wysokociśnieniowa MacAllister 1800 w

Zalet wynikających ze stosowania myjek jest wiele. Należy do nich przede wszystkim oszczędność wody, ale również czasu i energii potrzebnych do wykonania zamierzonych czynności. Dzięki nim unikniesz konieczności czasochłonnego i męczącego szorowania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Mocny strumień wody, jaki wytwarzają, pozwala również na ograniczenie ilości stosowanych środków czystości. Wysoka skuteczność myjek idzie także w parze z łatwością ich obsługi, z którą poradzi sobie każdy.

Co jeszcze sprawia, że myjki cieszą się tak dużym uznaniem? Niewątpliwie fakt, że urządzenia te są mobilne – wyposażony w kółka model z łatwością przetransportujesz do dowolnego miejsca. Jeśli dodatkowo posiadasz długi wąż, będziesz mógł korzystać z nich nawet tam, gdzie od źródła wody dzieli Cię duża odległość.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szampon w sztyfcie do myjek. Czy działa?

Szampon w sztyfcie do myjek. Czy działa?
Mycie auta myjką ciśnieniową jest dużo szybsze niż mycie ręczne. Woda działająca pod wysokim ciśnieniem nie niszczy karoserii i pozwala pozbyć się bru...
Czytaj więcej

Czyść auto łatwo i szybko – poznaj działanie aktywnej piany

Czyść auto łatwo i szybko – poznaj działanie aktywnej piany
Mycie samochodu za pomocą myjki ciśnieniowej jest szybkie, ale można je udoskonalić, stosując odpowiednią chemię. Produkty zwane aktywną pianą ułatwia...
Czytaj więcej

Chemia do myjek ciśnieniowych

Chemia do myjek ciśnieniowych
Wśród myjek ciśnieniowych znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ich popularność wynika z wygody użytkowania i wielo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak działa myjka ciśnieniowa?