Produkty

Jak działa pompa wodna?

Jak działa pompa wodna?

Zasada działania pompy wodnej znana jest już od wieków. Sprzęt ten także i dziś znajduje zastosowanie w domu i ogrodzie. Dowiedz się, jak działa pompa wodna i jaką ma budowę. Dzięki temu łatwiej dobierzesz odpowiedni rodzaj urządzenia do swoich potrzeb i miejsca użytkowania.

Przejdź do następnych akapitów:

Pompa wodna jest prostym urządzeniem, bez którego jednak nie mógłbyś cieszyć się bieżącą wodą w domu czy możliwością pielęgnacji roślin w swoim ogrodzie. Jest niezbędnym sprzętem podczas powodzi i zalewów. Jak jednak wybrać pompy wodne? Rodzaje dostępne na rynku dostosowane są do określonych zastosowań. Jaka pompa przyda Ci się w ogrodzie, a jaka w domu? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące urządzenia, jakim jest pompa wodna. Co to jest pompa głębinowa a co hydrofor? Odpowiedzi szukaj poniżej!  

Pompa wodna – co to jest?

Aby wydostać wodę ze studni, potrzebna jest pompa wodna. Co to jest za urządzenie? Pompa wodna została wynaleziona już w starożytności. Wówczas urządzenie to było napędzane za pomocą siły mięśni. Dziś na rynku dostępne są pompy elektryczne czy spalinowe. Głównym zadaniem urządzenia jest podnoszenie cieczy z poziomu niższego na wyższy lub jej transport ze zbiornika o niższym ciśnieniu do zbiornika o wyższym ciśnieniu. Wszystko zależy od konstrukcji urządzenia i jego rodzaju.

pompa do oczka wodnego Pompa do oczka wodnego Performance Power 75 W

Jak działa pompa wodna, dowiesz się w dalszej części artykułu. Teraz warto przybliżyć nieco rodzaje urządzeń i możliwości ich wykorzystania w gospodarstwie domowym.

Pompa wodna przydatna jest na przykład do nawadniania gleby w ogrodzie za pomocą deszczówki zebranej wcześniej w beczce. Może służyć także do usunięcia wody lub jej oczyszczenia. Dotyczy to zarówno zaplanowanych przez nas zbiorników, takich jak studnia, basen, oczko wodne, wykopy budowlane, jak i sytuacji nagłych – na przykład podtopienia czy zalania piwnicy.

Niewielka waga urządzenia zasilanego prądem, oscylująca w granicach 4–6 kg, pozwala na jego łatwy transport. Można używać sprzętu okazjonalnie lub podłączyć na stałe w jednym miejscu.  W tym ostatnim przypadku, kiedy pompa nie jest całkowicie zanurzona, konieczne będzie wyposażenie jej w płaszcz chłodzący, który uniemożliwi przegrzanie silnika.

Pompa może również pracować wtedy, gdy ma do czynienia z mocno zanieczyszczoną wodą, np. błotem. Dzięki niej można oczyścić lub pozbyć się zaszlamionej wody z dawno nieużywanej studni. Poszczególne urządzenia filtrują wodę z cząstek o różnej średnicy (od 5 do 50 mm). Niektóre z urządzeń tego typu, aby jeszcze skuteczniej oczyszczać wodę z większych cząstek, mają wbudowany rozdrabniacz. Pompa jest niezbędna w ogrodzie wyposażonym w zbiorniki wodne, gospodarstwach rolniczych, firmach budowlanych i przedsiębiorstwach komunalnych.

pompy wodne co to jest

Elektryczne pompy zanurzeniowe wyposażone są w pływak, dzięki któremu można wyregulować poziom wody w zbiorniku. Kiedy ten zostanie osiągnięty i pływak zmieni swoje położenie, urządzenie samoczynnie się wyłączy. Przerwie pracę również w wypadku przeciążenia silnika, co uniemożliwi jego awarię. Do urządzenia można przymocować wąż ogrodniczy, a służy do tego przyłącze kątowe.

W zależności od potrzeb dostępne są urządzenia o mniejszej (300 W) lub większej mocy (1100 W). Dobierając je pod względem maksymalnej wydajności (od 150 do 250 l/min), warto zwrócić uwagę na to, jak dużą średnicę zanieczyszczeń jest w stanie odfiltrować – odpompowanie wody nie tylko powinno być szybkie, ale również skuteczne.

zasada działania pompy wodnej

Dostępna jest także spalinowa pompa wodna o większej mocy. Tego typu urządzenie pozwoli dodatkowo na mycie narzędzi ogrodowych, samochodów, elewacji i sprzętu rolniczego.

Jak działa pompa wodna?

W tej części artykułu dowiesz się, jak działa pompa wodna. Urządzenie to zostało wynalezione już w III w. p.n.e. Przed jej wynalezieniem do wypompowywania wody ze studni zazwyczaj używano żurawia, koła z czerpakiem lub śruby Archimedesa. Pierwsza pompa wodna znalazła zastosowanie w sikawce pożarowej. Jedynym jej ograniczeniem była głębokość, z której mogła czerpać wodę. Wynosiła ona wówczas maksymalnie 9 metrów.

W XV wieku, kiedy dobrze poznano już zjawisko ciśnienia atmosferycznego, pompy wodne stosowane były m.in. w górnictwie, gdzie wytłaczały wodę ze znacznie większych głębokości. Ich mechanizm napędzany był wówczas siłą mięśni ludzi lub zwierząt.   

Zasada działania pompy wodnej opiera się na różnicy ciśnień, która jest wytwarzana przez urządzenie pomiędzy stroną ssawną – wlotem do pompy a tłoczną – wylotem z pompy. Wyróżnia się pompy tłoczne i wirowe, które różnią się nieco sposobem wytwarzania wspomnianej różnicy ciśnień.

Pompy tłokowe należą do szerszej grupy pomp zwanych pompami wyporowymi. Ich działanie polega na przesunięciu cieczy z obszaru ssawnego do tłocznej za pomocą ruchu np. tłoka. Aby pompa sprawnie działała, cały mechanizm musi być zanurzony w wodzie. Wówczas każdy ruch tłoka, powoduje przesuniecie się cieczy. W przypadku, gdy tłok nie działa, ciecz nie przepływa przez pompę. Tego rodzaju pompy używane były często w wodociągach i transportowały wodę pitną dla mieszkańców. Dziś można jeszcze spotkać pompy tłokowe na ulicach i napić się dzięki nim wody ze źródeł miejskich.

rodzaje pompy wodnej

Pompy wirowe są nowszym wynalazkiem. Zamiast tłoku wyposażone są w wirniki łopatkowe, które przez swój obrót powodują przepływ cieczy z części ssącej do tłocznej. U wylotu pompy obserwowany jest efekt ssący przez zmniejszenie ciśnienia w tym miejscu. Kręcący się wirnik zaś przesuwa ciecz do wylotu pompy. Kiedy pompa nie działa, następuje przepływ wsteczny. Ten rodzaj urządzenia nie musi także być całkowicie zalany przez wodę.

Pompy wodne – rodzaje

Pompy wodne znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemyśle. Wybór odpowiedniego urządzenia w dużej mierze podyktowany jest miejscem jego zastosowania i warunkami, w których ma pracować. W domu jednorodzinnym pompa wodna nie tylko zasila cały budynek w bieżącą wodę, ale także może być wykorzystywana do podlewania ogrodu.

Jakie są dostępne na rynku pompy wodne? Rodzaje urządzeń są dobierane raczej z powodu ich zastosowania niż mechanizmu pozwalającego na pompowanie wody. Z tego powodu głównie wyróżnia się pompy ogrodowe, hydrofory z pompą, głębinowe i pompy zanurzeniowe. Można również rozróżnić urządzenia ze względu na sposób ich zasilania. Dostępne są między innymi pompy elektryczne i pompy spalinowe. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące każdego rodzaju pompy wraz z miejscem ich zastosowania w gospodarstwie domowym.

pompa wodna Pompa Malec pompy.pl MH1100 z osprzętem

  • Pompy ogrodowe

Są to bardzo przydatne urządzenia w każdym ogrodzie i na każdej posesji. Pozwalają wykorzystać wodę ze źródła alternatywnego dla wodociągu miejskiego. Dzięki nim możesz wykorzystać wodę ze studni lub tę, którą zgromadziłeś w beczce na deszczówkę. Pompa ogrodowa zazwyczaj stawiana jest na powierzchni. Podłączane do niej są węże od zraszaczy czy specjalne lance, za pomocą których możesz umyć np. samochód lub podjazd do garażu. Przy wyborze tego typu urządzenia kieruj się głównie jego wydajnością. Powinna być ona większa niż zapotrzebowanie wszystkich urządzeń, które chcesz do niej podłączyć.

Minusem tego rodzaju pompy jest ograniczona głębokość, z której może pobierać wodę – wynosi ona ok. 7 metrów. Pompy ogrodowe mogą być zasilane elektrycznie – wówczas jednak wymagają stałego dostępu do sieci. Dostępne są także pompy spalinowe – one jednak emitują do środowiska zanieczyszczenia. Koszt takiej pompy jest dość duży. Jednak oprócz samego zasilania węży ogrodowych możesz wykorzystać ją np. do usuwania wody zgromadzonej w oczku czy w pomieszczeniu gospodarczym, do którego dostała się w wyniku dużych opadów.

pompy wodne rodzaje

  • Pompy głębinowe

Ten rodzaj urządzenia pozwala pobierać wodę ze studni głębszych niż 8 metrów. Jest to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, na których terenie znajduje się studnia głębinowa. Pompa ta pozwala zaopatrzyć w wodę cały dom. Aby dobrze dobrać pompę głębinową do swoich potrzeb, należy zwrócić uwagę na głębokość, na której ma pracować pompa, a także średnicę zbiornika.

Urządzenie to ma kształt tłoka o średnicy ok. 90 mm, które całkowicie zanurza się w studni. Dzięki temu cały mechanizm znajduje się poza domem. Pompa głębinowa jest cicha i wydajna, dzięki czemu urządzenie o niedużej mocy może być wystarczające dla potrzeb domu. Minusem jednak jest to, że w razie awarii, całą pompę należy wyjąć ze zbiornika, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu posesji. Sama pompa i jej instalacja jest dość drogą inwestycją.

  • Pompy zanurzeniowe

Tego rodzaju urządzenia sprawdzają się głównie podczas wszelkich klęsk żywiołowych. Jeśli dojdzie do zatopienia domu, piwnicy, pola wówczas przyda się pompa zanurzeniową, która szybko odprowadzi nadmiar wody. Może ona transportować wodę brudną, zanieczyszczoną piaskiem, mułem, która najczęściej spotykana jest podczas powodzi. Urządzenie to jest mobilne i łatwe w transporcie. W przypadku stałych zatopień można wybrać model wyposażony w czujnik, który uruchamia pompę, gdy poziom wody podniesie się np. o 5 mm.

jak działa pompa wodna

Wyróżnia się także pompy do wody czystej i brudnej. Dostępne są także specjalne pompy do szamba. Wyposażone są zazwyczaj w specjalny rozdrabniacz, który uniemożliwia zapychanie się urządzenia. Pompa do wody brudnej swoim działaniem przypomina pompy do wody czystej. Różnicą jednak jest to, że urządzenia te są niewrażliwe na zabrudzenia. Stąd potrafią transportować wodę zabrudzoną piaskiem, mułem czy innymi substancjami.

Ważna jest także pompa, którą instaluje się do wody czystej. Pozwala ona łatwo rozprowadzać wodę po całym domu. Dzięki niej woda dostępna jest w każdym pomieszczeniu wyposażonym w kran. Do tego przydają się hydrofory z pompą.

  • Hydrofory z pompą

Urządzenia te służą do transportu czystej wody ze zbiorników hydroforowych. Za ich pomocą można kontrolować ciśnienie w rurach. Specjalne zestawy hydroforowe dla domków jednorodzinnych umożliwiają spore oszczędności na rachunkach za wodę. Pozwalają wykorzystać np. wodę z deszczówki do spłukiwania toalety czy podlewania ogrodu. Minusem hydroforów z pompą jest jednak ich awaryjność, wynikająca głównie z rozszczelnienia instalacji. Samo urządzenie również podczas pracy emituje spory hałas.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak uzdatnić wodę?

Jak uzdatnić wodę?
Aby używać wody do celów spożywczych i do zastosowań w domowych sprzętach AGD, stosujemy różnego rodzaju urządzenia – od dzbanków filtrujących p...
Czytaj więcej

Kolorowa woda w kranie – co robić?

Kolorowa woda w kranie – co robić?
Nie zawsze mamy wpływ na źródło, z jakiego czerpana jest woda doprowadzana do naszego mieszkania, ani na jakość i stan sieci instalacji wodociągowo-ka...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak działa pompa wodna?