Produkty

Jak działa transformator elektroniczny?

Jak działa transformator elektroniczny?

Główne zadanie transformatora elektronicznego polega na przystosowaniu domowej instalacji do zasilania żarówek niskonapięciowych – np. halogenów czy taśm LED. Urządzenie redukuje napięcie z 230 V do 12 V. Jak dokładnie działa transformator elektroniczny i gdzie można go zastosować?

Przejdź do następnych akapitów:

Nawet najwięksi szczęśliwcy, którzy przez większość dnia cieszą się w swoim mieszkaniu dużą ilością światła słonecznego, prędzej czy później podejdą do umieszczonego na ścianie włącznika i rozświetlą pokój sztucznym oświetleniem. Blask, który wyemitują żarówki, powinien być przede wszystkim komfortowy dla oka. O tym, czy tak się stanie, decyduje zarówno barwa, jak i natężenie światła. Dlatego nie bez znaczenia pozostaje to, co wkręcisz w oprawkę.

transformator zastosowanie

Oczywiście wybór żarówek jest ogromny. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań odpowiedniego produktu, zwróć uwagę na bardzo ważny parametr, jakim jest napięcie (informację tę znajdziesz na opakowaniu żarówki). Będzie od niego zależała konieczność zakupu dodatkowych urządzeń, niezbędnych do wykonania domowej instalacji elektrycznej. Dla przykładu: jednym z popularniejszych wyborów w kwestii oświetlenia mieszkania są halogeny, czyli o wiele oszczędniejsze i żywotniejsze odpowiedniki tradycyjnych żarówek. Mogą być zasilane standardowym napięciem sieciowym (230V) lub o wiele niższym (np. 12 V). By halogeny niskonapięciowe działały, niezbędny jest transformator elektroniczny, który obniży dostarczane napięcie.

Transformator elektroniczny - co to jest?

Na początek trochę ogólnej teorii. Transformator jest urządzeniem wykorzystywanym w energetyce. Stosuje się go zarówno na skalę przemysłową, jak i w domowej instalacji elektrycznej (oczywiście mowa o odmiennych sprzętach).  Istotą pracy transformatora jest zmiana właściwości prądu, a dokładnie jego napięcia. Za co konkretnie odpowiedzialny jest transformator elektroniczny?

Zadaniem transformatora elektronicznego jest dostosowanie odbiorników elektrycznych do źródeł zasilania, których parametry prądowo-napięciowe nie pozwalają na bezpośrednie podłączenie do układu zasilającego. Najprościej mówiąc, jest to urządzenie konieczne do zasilenia lamp niskonapięciowych (12 V) - bez niego nie zaświecisz halogenów, które potrzebują niskiego napięcia prądu.

Warto wiedzieć, że transformator elektroniczny jest nowoczesną alternatywą dla transformatorów toroidalnych. Ma mniejsze wymiary i niższą wagę. Charakteryzuje się także trzykrotnie lepszą stabilnością napięcia wyjściowego, co zapewnia większe bezpieczeństwo podłączonym do niego sprzętom.

jak działa transformator

Jak zbudowane jest takie urządzenie? Standardowo transformator składa się z zamkniętego, żelaznego rdzenia z nawiniętym uzwojeniem – najczęściej miedzianym. W przypadku modeli elektronicznych izolowane uzwojenie jest najczęściej zalane masą poliuretanową i umieszczone w obudowie z tworzywa sztucznego.

Czy wiesz, że…

Transformatory elektroniczne, w których przy obciążeniu znamionowym napięcie przekracza wartość 12 V, mogą nieco obniżyć czas bezawaryjnej pracy żarówek halogenowych.

Jak działa transformator elektroniczny?

Jak już wiesz, jeśli w swoim mieszkaniu zechcesz zainstalować ekonomiczne, niskonapięciowe oświetlenie, niezbędny będzie Ci transformator elektroniczny. Zasady działania tego konkretnego urządzenia, nie różnią się od pracy klasycznego transformatora. Sprzęt ten zmienia napięcie płynące z sieci, dziki czemu ma ono o wiele niższą wartość (w tym wypadku z 230 V do 12 V), tak, by w efekcie spełnione zostały wymagania odbiornika, a strata mocy była minimalna.

Prąd przemienny dociera do jednego z uzwojeń w urządzeniu (zwanego pierwotnym) i wytwarza zmienne pole magnetyczne. Ono z kolei, przewodzone przez rdzeń transformatora, przepływa przez uzwojenie wtórne. Zmiana w strumieniu pola magnetycznego, która zachodzi w tym miejscu, doprowadza do powstania zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Ta z kolei, przy spełnieniu koniecznych warunków, obniża napięcie.

Mówiąc o tym jak działa transformator elektroniczny, warto jeszcze wspomnieć nieco o bezpieczeństwie sprzętu. Zasadniczo urządzenie wyposażone jest w szereg zabezpieczeń powracalnych, które mają na celu stabilne i bezpieczne działanie całej instalacji – są to zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe, przeciwzwarciowe oraz termiczne, które wydłużają czas bezawaryjnej pracy Twojego oświetlenia.

Transformator – zastosowanie

Sprzęt cechuje się szerokim zakresem zastosowań. Gdzie dokładnie możesz wykorzystać transformator elektroniczny? Zasady działania urządzenia sprawiają, że idealnie nadaje się on do zastosowania w nowoczesnych instalacjach oświetleniowych.

Transformator elektroniczny dostosuje Twoją instalację do wspominanych, niskonapięciowych lamp halogenowych (jego moc będzie uzależniać ilość żarówek). Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia pamiętaj o tym, by wielkość obciążenia halogenowego była mniejsza od mocy transformatora.

Jako że urządzenie nie należy do najbardziej designerskich sprzętów, planując oświetlenie halogenowe, ukryj transformator w podwieszanym suficie. Jak to zrobić i o czym pamiętać chowając urządzenie? W pierwszej kolejności wytycz miejsca, w których umieścisz halogeny, a później wytnij otwory odpowiedniej wielkości. Następnie upewnij się, że wyłączyłeś bezpieczniki i odpowiednio podłącz przewody elektryczne. W trakcie umieszczania transformatora elektronicznego w podwieszanym suficie, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości sprzętu od halogenów. Te dwa elementy nie mogą się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie. To bardzo ważne, bo lampy podczas świecenia, wytwarzają wysoką temperaturę, szkodliwą dla transformatora. Na koniec pozostaje Ci tylko z powrotem włączyć bezpieczniki i sprawdzić, czy oświetlenie działa prawidłowo.

Obniżenie napięcia dla halogenów, to nie jedyny sposób, w jaki możesz wykorzystać transformator elektroniczny. Sprzęt ten dobrze współpracuje z nowoczesnymi akcesoriami do oświetlenia, takimi jak np. ściemniacze, które same w sobie są transformatorami. Do czego służą? Funkcja regulacji oświetlenia pozwala na zmianę natężenia światła od całkowitej ciemności do pełnej mocy żarówki. Ściemnianie jest możliwe dzięki zmianie napięcia wejściowego. W efekcie nie tylko utworzysz w mieszkaniu romantyczny nastrój, ale także oszczędzisz energię.

Warto dodać, że za pomącą ściemniacza możesz regulować nie tylko oświetlenie, ale także wentylację, żaluzje, czy ogrzewanie. Nie daj się zwieść pozorom, że to tylko kolejny, zbędny gadżet do domu. Za sprawą niewielkiego urządzenia, zmienisz swoje „M” lub biuro, w inteligentny budynek, pełen nowoczesnych rozwiązań.

transformator elektroniczny - zasady działania

Jeśli zainteresują Cię ściemniacze, pamiętaj, że sprzęty dostępne na rynku różnią się parametrami technicznymi. Wybierając się do sklepu, dokładnie określ swoje oczekiwania co do funkcjonalności urządzenia. Zdecyduj także o sposobie sterowania oświetleniem. Aktualnie, możesz to robić m.in.:

  • zdalnie, za pośrednictwem podczerwieni,

  • radiowo,

  • lub tworząc wspomniany wcześniej inteligentny budynek.

Inwestycja w ściemniacz to zawsze dobry pomysł, gdy chcesz:

  • Oszczędzić – ile razy podczas oglądania telewizji, czy pracy przy komputerze, użyłeś światła, by nie przemęczać wzroku, ale nie było Ci potrzebne, aż tak wielkie rozświetlenie pomieszczenia? Przy zastosowaniu ściemniacza problem się rozwiąże, a nawet pojawi się korzyść - mniejsze natężenie światła, przełoży się na niższe rachunki do zapłacenia.

  • Cenisz sobie wygodę– w zależności od rozmieszczenia urządzeń, włączysz lub wyłączysz oświetlenie, nie ruszając się z fotela.

Transformator zastosowanie znajduje również jako uzupełnienie oświetlenia meblowego lub kuchennego. W tej sytuacji powinieneś jednak koniecznie zamontować transformator w taki sposób, aby mógł swobodnie oddawać ciepło do otoczenia. Nie powinien znajdować się także w miejscach, w których temperatura otoczenia przekracza 40°C.

Transformator elektroniczny – do halogenów i oświetlenia LED

Jak już wspomnieliśmy, urządzenie w głównej mierze wykorzystuje się do zasilania niskonapięciowych lamp halogenowych. Ten typ oświetlenia uważany jest za bardzo dobrą alternatywę do tradycyjnej żarówki. Dlaczego?

Lampy halogenowe nadają się zarówno jako ogólne oświetlenie pomieszczenia, jak i akcenty świetlne. Są oszczędniejsze niż tradycyjne żarówki (nawet o 30%), a częste włączanie i wyłączanie nie obniża ich żywotności. Wytwarzają światło zbliżone do naturalnego, które jest ciągłe i nie miga. Z kolei niewielkie rozmiary halogenów pozwalają zainstalować je nawet w niedużych oprawach. Dodatkowo są kompatybilne ze ściemniaczami. I mimo, że montaż halogenów wymaga trochę więcej pracy (instalacja transformatora), warto się na nie zdecydować.

Gwoli ścisłości, mówiąc o halogenach, warto dodać, że w zależności od modelu, są one zasilane na dwa sposoby. Co za tym idzie, w sklepie znajdziesz takie żarówki, do których nie będzie Ci potrzebny transformator elektroniczny - do halogenów zasilanych napięciem sieciowym (230 V) nie musisz go używać.

Niskonapięciowe halogeny to nie jedyny rodzaj żarówek, w przypadku których wykorzystasz transformator elektroniczny. Do LED również może Ci się przydać to urządzenie – szczególnie do tych lamp i modułów, które stanowią energooszczędną alternatywę dla standardowych halogenów, żarówek oraz świetlówek. Czym charakteryzuje się ten rodzaj oświetlenia?

transformator elektroniczny - domowe oświetlenie

Branża mówi o oświetleniu LED, jako o technologii przyszłości. Lampy te są wyjątkowo energooszczędne i chociaż ich cena jest wysoka, koszt szybko się zwraca (szczególnie w perspektywie trwałości produktu, który pracuje nawet 25 lat). Oświetlenie m.in.: błyskawicznie osiąga pełną jasność, bardzo dobrze oddaje barwy oraz pozwala na uzyskanie światła o różnym kolorze.

Kiedy przyda Ci się transformator elektroniczny do LED? Gdy wybierzesz oświetlenie w postaci taśmy. Ta forma produktu sprawdza się m.in. tam, gdzie panuje duża wilgoć, jednak jej zastosowanie wymaga obniżenia napięcia. LED-y mają też opcję zmiany natężenia i koloru światła, która również potrzebuje wspomagania z transformatora.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz do swojego mieszkania niskonapięciowe żarówki halogenowe, czy taśmy LED, zachowaj szczególną ostrożność podczas zakupu transformatora elektronicznego. Nieodpowiedni układ zasilający lub przekroczona liczba zasilanych żarówek może doprowadzić do przeciążenia całego systemu i do obniżenia żywotności instalacji oświetleniowej.

transformator elektroniczny do led

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ściemniacze – czy są potrzebne

Ściemniacze – czy są potrzebne
Jeśli wydaje nam się, że ściemniacze są zbędnym luksusem, to jesteśmy w błędzie. Urządzenia te mają wiele zalet, a jedną z nich jest oszczędność energ...
Czytaj więcej

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych

Oświetlenie w suficie podwieszanym – montaż spotów halogenowych
Podwieszane sufity wykorzystamy do regulacji wysokości pomieszczeń lub jako kryjówkę dla instalacji elektrycznych. Możemy również zchować w nim dodatk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak działa transformator elektroniczny?