Przejdź do głównej treści

Jak i kiedy przycinać żywopłot? Sprawdź, jaką techniką ciąć

Przycinanie żywopłotu jest niezwykle ważnym zabiegiem ogrodniczym, które wykonuje się w celu jego zagęszczenia i uformowania. Zasady cięcia żywopłotów są proste, jednak nie każdy o nich pamięta. Jak przycinać liściaste lub iglaste krzewy? Kiedy wykonuje się pierwsze cięcie żywopłotu? Jak uzyskać żywopłot formowany? Przeczytaj.

Spis Treści:

  • Pielęgnacja żywopłotu i zasady cięcia. Sprawdź, jak przycinać żywopłot
  • Techniki cięcia żywopłotu – jak przycinać krzewy?
  • Zasady cięcia żywopłotów – czym przyciąć żywopłot z tui?
  • Jak formować żywopłot? Cięcia formujące cisa i innych roślin
ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Pielęgnacja żywopłotu i zasady cięcia. Sprawdź, jak przycinać żywopłot

Marzysz o osłonięciu się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, którzy notorycznie cię podglądają? Nie chcesz patrzeć na kompostownik obok domu? A może pragniesz odgrodzić się od hałasów dochodzących z ulicy? W takim przypadku przyda się wysoki żywopłot, który należy przycinać. Trzeba regularnie pielęgnować żywopłot, aby mógł prawidłowo spełniać swoje podstawowe funkcje. Jeśli dobierzesz odpowiedni gatunek roślin, żywopłot stanie się wielofunkcyjnym, naturalnym ogrodzeniem. Doskonale zamaskuje niektóre elementy ogrodu, do których masz wątpliwości, ale też fantastycznie go ozdobi i nada niesamowitego charakteru.

Żywopłot może być wykonany z wielu roślin np. z cisa, tui czy innych krzewów ozdobnych. Świetnie sprawdzi się też bukszpan i wkomponowana między rośliny tawuła lub ligustr pospolity. Żywopłot posadzić możesz zamiast klasycznego płotu z betonu lub siatki. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wystarczy raz w sezonie przyciąć żywopłot i zostawić go samopas. Regularne przycinanie roślin jest ważne, aby zawsze prezentowały się znakomicie.

Kiedy przycinać żywopłot? To pytanie, które zadajmy sobie na początku przygody z ogrodem. Zanim jednak do niego przejdziemy, wyjaśnijmy sobie pewną kwestię. Żeby przycinanie nie poszło na marne, należy zgłębić techniki formowania żywopłotu przed zabraniem się za cięcie sanitarne lub pielęgnacyjne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg przycinania sprawi, że ogrodzenie z roślin będzie bujnie wzrastać i rozkrzewiać się. Jeśli zadbasz o systematyczność i technikę cięcia, rośliny nie stracą na pokroju. W przypadku żywopłotów ważne są też cięcia formujące, aby się nie rozrosły – inaczej trudno je później opanować.

ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Techniki cięcia żywopłotu – jak przycinać krzewy?

Pierwsze cięcie żywopłotu należy przeprowadzić wiosną, najczęściej w marcu.Wczesną wiosną, gdy przymrozek już minie, zacznij przycinać młode rośliny (gałęzie) na wysokości 30 cm. Takie przycinanie sprawi, że krzewy się zagęszczą i zawsze będą wyglądać niesamowicie. Drugie cięcie oraz kolejne cięcia żywopłotu przeprowadza się minimum raz w roku, od marca do sierpnia. Warto jednak robić to systematycznie, nawet 3 razy w sezonie, zostawiając nowe przyrosty. Wysokość płotu z roślin zależeć będzie od tego, jaki chcesz mieć żywopłot oraz przez ile sezonów zamierzasz go formować.

Żywopłot należy przycinać na przełomie marca i kwietnia, ponieważ właśnie wtedy rośliny zaczynają wzrost – na zewnątrz pojawia się więcej słońca i robi się ciepło. Co, jeśli przez przypadek uszkodzisz pęd? Musisz szybko zabliźnić ranę, aby zapobiec rozwojowi chorób rośliny. Ostatnie cięcie przeprowadzić należy do pierwszej połowy sierpnia, aby nowe przyrosty były zwarte i zdążyły zdrewnieć, zanim nadejdzie zima. Jeśli nie zdążysz w ten sposób zabezpieczyć np. grabu pospolitego, niskie partie żywopłotu mogą przemarznąć i będą nie do odratowania.

Jaka technika przycinania żywopłotu się sprawdzi? Jak ciąć pojedynczy pęd? Skup się na skracaniu boków bez względu na gatunek. Należy je skracać i zadbać o prostą linię cięcia roślin. W tym celu sznurek trzeba rozwinąć do górnej krawędzi, a w połowie wysokości rozciągnąć kolejny. Takie rozstawienie pozwoli na przycięcie roślin. Jeśli masz nożyce elektryczne, zadbaj o przycinanie w odpowiednim kierunku. Pozbądź się najpierw zbędnych fragmentów na dole, następnie wróć na górę i skoryguj niedociągnięcia.

Przesuń się do górnej krawędzi, trzymając nożyce pionowo. Skoncentruj się na linii cięcia. Możesz też przeprowadzić cięcie klasycznymi nożycami żywopłotowymi. Wówczas sznurki rozpina się na docelowej wysokości, aby cięcie przeprowadzić wygodniej i mieć możliwość korygowania na bieżąco.

Zasady cięcia żywopłotów – czym przyciąć żywopłot z tui?

Warto rozważyć zakup urządzeń wykonanych z wysokiej jakości materiałów, które mają kilkuletnią gwarancję. Jeśli coś się zepsuje, będziesz miał się do kogo zwrócić o pomoc lub wymianę części. Odpowiednio pielęgnowany żywopłot wymaga pracy z dobrymi narzędziami ogrodowymi. Od lat korzystamy z m.in. nożyc i ręcznych sekatorów do żywopłotu. Mechaniczne narzędzie, takie jak ręczna podkaszarka, świetnie sprawdza się do cięcia niskich żywopłotów obwódkowych.

Jeśli trafisz na zdrewniały lub gruby pęd, wówczas przyda się sekator nożycowy. Za jego pomocą usuniesz wilgotne i suche gałęzie. Dobrze spisują się też sekatory z przełożeniem, dzięki którym nawet przy niewielkim wysiłku bez problemu utniesz gałązki czy pędy. Warto sprawdzić również sprzęt ogrodniczy akumulatorowy i elektryczny. W przypadku tego drugiego przycinać krzewy można znacznie wygodniej i szybciej. Dzięki nożycom elektrycznym można równo przyciąć żywopłot, nie stosując żadnych innych metod do wyrównywania płotu z roślin. Zanim nabierzesz wprawy w podcinaniu, zacznij od lżejszych narzędzi, które łatwo utrzymać w górze zarówno przed, jak i nad sobą.

ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Jak formować żywopłot? Cięcia formujące cisa i innych roślin

Jeśli chcesz nadać żywopłotowi odpowiednią formę, powinieneś dostosować cięcie do gatunków roślin, które go tworzą. Zwróć też uwagę na stanowiska uprawy żywopłotów. Jeśli znajduje się w miejscu zacienionym, dobrze uformować żywopłot na trapez. Taki przekrój daje dostęp do światła roślinom z każdego piętra żywopłotu. Poza tym trapezowy kształt pozwala na równomierny przyrost. Należy stale pielęgnować płot z roślin, pamiętając o przycinaniu odrostów, aby zachować pierwotną formę żywopłotu.

Marzysz o płocie z roślin w nietypowej formie? Zdecyduj się na mniej znane gatunki krzewów, które będzie można łatwo przystrzyc. Wierzch uformować możesz na kształt łuku, przez co żywopłot nabierze łagodniejszego wyrazu. Możesz również uformować go w taki sposób, aby rozszerzał się ku dołowi. Jest to oczywiście trudniejsze niż klasyczne cięcie, jednak systematyczne próby powinny przynieść wymarzony rezultat.

Niezależnie od tego, na jaki gatunek roślin na żywopłot się zdecydujesz, warto mieć go w swoim ogrodzie. Dzięki niemu nie tylko odgrodzisz się od sąsiadów i hałasów, ale też zyskasz niesamowitą ozdobę posesji.