Przygotowanie podłoża
Odpowiednie przygotowanie podłoża sprawi, że aplikacja farby będzie zdecydowanie łatwiejsza i efektywniejsza, ponieważ zmniejszy zużycie wybranego przez nas produktu. Dzięki temu będziemy w stanie również skutecznie zoptymalizować chłonność płyt gipsowo-kartonowych. Pracę powinniśmy rozpocząć od dokładnego wyszlifowania powierzchni ścian lub sufitów i pozbycia się wszelkich nierówności oraz zanieczyszczeń. Po wygładzeniu podłoża należy wyeliminować powstały na nim pył, starannie go odkurzając. Suchą i czystą powierzchnię możemy następnie zagruntować.
Do zagruntowania konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych warto wybrać środek z domieszką farby, który ma tę zaletę, że nie chlapie podczas nanoszenia, także na sufit. Polecanym preparatem w przypadku płyt g-k jest grunt polimerowy. Gruntowanie należy rozpocząć od miejsc trudno dostępnych, takich jak narożniki, aplikując w nich środek za pomocą pędzla lub małego wałka. Na całej powierzchni grunt nanosimy szerokim wałkiem, nakładając go od dołu do góry. Zadanie to powinniśmy wykonać przy temperaturze wyższej niż 10 stopni Celsjusza oraz nie większej niż 30 stopni.
Malowanie
Proces ten możemy rozpocząć w przypadku płyt gipsowo-kartonowych po około 2-3 godzinach od nałożenia gruntu. Podobnie jak przy nanoszeniu środka gruntującego, farbę, którą chcemy ostatecznie wykończyć powierzchnię, powinniśmy aplikować najpierw w miejscach trudno dostępnych, a następnie na całej powierzchni. Tutaj także w pierwszym przypadku używamy pędzla lub małego wałka, a w drugim szerokiego pędzla wyposażonego w naturalne włosie o długości ok. 15 mm. Farbę nakładamy równomiernie od dołu do góry, dbając o to, by na każdy fragment aplikować podobną jej ilość. Malowanie właściwie warto wykonać dwa razy, aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy. Również w tym wypadku poleca się wykonywanie pracy przy temperaturze od 10 do 30 stopni Celsjusza.