Produkty

Jak ocieplić budę dla psa na zimę?

Jak ocieplić budę dla psa na zimę?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niektórzy uważają go nawet za członka rodziny. Co więcej, to także wierny i bezinteresowny stróż Twojego domostwa. Ostrzeże Cię przed nadjeżdżającymi gośćmi, a także odstraszy potencjalne zagrożenie, na przykład złodzieja. Azor, Burek i Reksio, a także niezliczone ilości innych kundelków i rasowych psów, codziennie troszczą się o bezpieczeństwo domów. Dlatego kiedy na dworze panują niskie temperatury, możesz odwdzięczyć się swojemu ulubieńcowi.

Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje swoich czterech kątów. Jeżeli nie trzymasz go w swoim domu, to z pewnością zapewniłeś mu odpowiednie schronienie na podwórzu. Zbita z kilku desek buda to widok, który na szczęście należy już do przeszłości. W dzisiejszych czasach coraz częściej pojawiają się solidne psie domki wyposażone nawet w warstwę termoizolacyjną. Takie rozwiązanie zapewnia czworonogowi komfort i bezpieczeństwo podczas wszelkich kaprysów pogody.

Dopasowana buda dla psa

Zanim przejdziemy do tego, jak ocieplić budę dla psa na zimę, opiszemy najpierw podstawowe założenia dotyczące wybudowania psiego domu.

Buda powinna być wygodnym miejscem dla Twojego psa. Z tego względu każde schronienie powinno zostać stworzone pod kątem potrzeb danego zwierzęcia. Weź pod uwagę jego wymiary – buda powinna być na tyle duża, by pies swobodnie w niej stał i się obracał. Z drugiej strony jeśli będzie zbyt pokaźna, zwierzak nie poradzi sobie z jej nagrzaniem. Pamiętaj, że w standardowej budzie nie ma ogrzewania, a więc całe ciepło w środku jest oddawane przez psa. Ocieplenie pomoże je zatrzymać, by nie uciekało na zewnątrz. Z tego powodu zadbaj również o jak najmniejsze wejście do budy. Możesz także zastosować zasłonę albo skonstruować swego rodzaju przedsionek, który ograniczy wiatr wpadający do psiego mieszkania.

buda dla psa

Zwróć uwagę także na to, że najlepiej umieścić budę w miejscu, z którego pies będzie miał dobrą widoczność na dom i podwórze. W ten sposób zaspokoisz terytorialny instynkt obronny swojego czworonoga. Zwierzak będzie czuł się pewniej, obserwując całe otoczenie. Ty również będziesz spokojniejszy, wiedząc, że w razie kłopotów Cię zaalarmuje.

Jak ocieplić budę dla psa

Ocieplana buda dla psa charakteryzuje się zastosowaniem warstwy termoizolacyjnej. Dzięki temu Twój podopieczny zyska ciepłe schronienie na zimę i cienisty kącik w upalne lato. Sprawdź, w jaki sposób możesz efektywnie zabezpieczyć psie schronienie.

Podłoga w budzie dla psa

Wbrew pozorom podłoga to miejsce, przez które pies odczuwa najwięcej zimna. Dzieje się tak z powodu na stałe wyziębionego gruntu, po którym dodatkowo zwierzak stąpa. Na nim także się kładzie, na przykład do snu. Zwykła podłoga nie wystarczy, by zniwelować ten efekt.

Najtańszą opcją zabezpieczenia podłogi jest wyłożenie jej sianem lub słomą. To wyjście dobrze się sprawdzi, jeżeli posiadasz więcej snopków – przydadzą się do systematycznej wymiany wyściółki i uzupełniania ubytków. Niestety niektóre psy mogą mieć alergię na trawy, roztocza lub niektóre rodzaje pleśni roślinnej. Inną wadą tego rozwiązania jest nieporządek – pies może w ramach zabawy lub niechcący roznosić siano bądź słomę po całym podwórzu.

czym ocieplić budę dla psa - płyta osb

Trwałe i skuteczne rozwiązanie to położenie płyty styropianowej. By zapobiec jej zniszczeniu, wystarczy wyścielić ją wykładziną. Możesz także położyć na niej deskę, sklejkę albo płytę OSB – warto także zaimpregnować te elementy oraz konserwować je co roku przed sezonem jesienno-zimowym. W ten sposób ocieplenie posłuży Twojemu pupilowi na całe życie.

Ściany w budzie dla psa

W przypadku ścian najważniejszą kwestią jest dobra jakość materiału, z którego zostały wykonane. Zadbaj o to, by ściany były szczelne – inaczej ciepło będzie łatwo uciekać, a Twój podopieczny nie będzie miał gdzie się schronić przed mroźnymi podmuchami wiatru.

Dobrym sposobem na poprawienie szczelności ścian jest wykonanie dwóch warstw. Zadbaj o to, by kłaść deski lub inne elementy tak, by szczeliny nie nachodziły na siebie. Najlepiej, by pierwszą deskę z drugiej warstwy położyć w połowie szerokości deski z pierwszej warstwy. Koniecznie zaimpregnuj drewno, którego używasz do postawienia budy. Jeżeli chcesz, by psie schronienie było dopasowane kolorystycznie do aranżacji domu i podwórza, użyj wybranego odcienia farb akrylowych – są one odporne na działanie czynników atmosferycznych.

czym ocieplić budę dla psa - styropian

Jednak w szczególnie zimne dni może się okazać, że dwie warstwy ścian to za mało, dlatego warto umieścić między nimi materiał termoizolacyjny. Podobnie jak w przypadku podłogi, możesz zastosować ekonomiczny i skuteczny styropian.

Dach w budzie dla psa

Najczęstszym błędem podczas budowy schronienia dla psa jest zastosowanie blachy w roli pokrycia dachowego. Pamiętaj, że blacha to materiał, który bardzo łatwo się nagrzewa podczas letnich upałów. Gorąco bije do budy czworonoga i powoduje zaduch w środku. Z kolei w zimie blaszany dach w żaden sposób nie zatrzymuje ciepła. Wręcz przeciwnie – możesz go dotknąć i poczuć, że jest równie zimny co otoczenie.

Jakie zadaszenie wybrać do budy swojego psa? Do tego zadania najlepiej użyć papy dachowej, która jest bardzo tania i niezwykle łatwa w montażu. Ponadto wyróżnia się znaczącymi właściwościami termoizolacyjnymi. Papę zakupisz w rolkach. Na wyłożenie dachu psiej budy potrzebujesz bardzo niewiele. Jeżeli dach Twojego domu jest również wyłożony papą, możesz po prostu użyć resztek.

Jeżeli jednak blaszane zadaszenie psiej budy odpowiada Ci na przykład ze względów estetycznych, skonstruuj drewniany sufit z warstwą termoizolacyjną – podobnie jak w przypadku ścian. Na tak zabezpieczoną górną część budy możesz bez negatywnych konsekwencji położyć blachę lub dowolny inny materiał pasujący do aranżacji podwórza.

Multiocieplenie

Jeżeli nie masz czasu na remont psiego schronienia, możesz zdecydować się na dużo prostsze rozwiązanie. Wystarczy, że zakupisz maty termorefleksyjne. Dokładnie wyłóż nimi wnętrze budy – podłogę, ściany, a także sufit. Montaż przebiegnie łatwo i sprawnie dzięki specjalnym rzepom albo zszywkom. Maty będą doskonale przylegały do powierzchni, dzięki czemu zapewnią Twojemu zwierzakowi odpowiednie warunki termiczne do odpoczynku oraz snu.

Mata termorefleksyjna do dobre rozwiązanie, ponieważ nie dopuszcza wilgoci. Dobrej jakości materiał jest trwały i nie odkleja się. Na jego powierzchni nie powstaną deformacje – nawet podczas wieloletniej eksploatacji. Jest hipoalergiczna, więc nie zaszkodzi ani Tobie, ani Twojemu zwierzęciu.

Pamiętaj, że ocieplenie – styropianem albo matą termorefleksyjną – przynosi Twojemu czworonogowi korzyść nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Dobrze wykonana termoizolacja sprawdzi się także podczas upalnego lata. Dzięki niej zwierzak w swojej budzie będzie czuł się równie dobrze jak w cieniu rozłożystego drzewa, a więc będzie wypoczęty i szczęśliwy. Zadowolony pupil z pewnością będzie bardziej skory do niewinnej zabawy z Tobą lub dziećmi. Jego komfort przełoży się także na większą czujność i efektywne stróżowanie.

ocieplana buda dla psa - materiały

A może ogrzewana buda dla psa?

Ten pomysł może niektórym wydać się szalony, ale do budy dla psa można wprowadzić prawdziwe ogrzewanie. Wbrew pozorom to nie jest trudne ani kosztowne. Najprostsze rozwiązanie to zakupienie panelu z termostatem. Ten miniaturowy system grzewczy możesz samodzielnie zaprogramować tak, by uruchamiał się poniżej określonej przez Ciebie temperatury. Dzięki temu nie będzie zużywał więcej energii, niż potrzeba, by skutecznie ocieplać budę Twojego czworonoga.

Takie rozwiązanie może Cię kosztować nie więcej niż kilkadziesiąt złotych miesięcznie za najzimniejszy okres. Cena nie jest duża, a Twój zwierzak z pewnością będzie zadowolony z ciepłego schronienia. Co więcej, panel w budzie swojego psa możesz wyposażyć nie tylko w termostat, ale także dodatkowy licznik, który umożliwi Ci kontrolowanie i zmniejszenie zużycia energii.

Jeżeli zdecydujesz się na ogrzewanie budy dla psa, nie zapomnij o tradycyjnym ociepleniu. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernej eksploatacji panelu, a ciepło wyprodukowane przez niego na dłużej utrzyma się we wnętrzu psiego schronienia. Termoizolacja, którą możesz dodatkowo zastosować, skutecznie obniży koszty ogrzewania – w taki sam sposób, w jaki to się dzieje w Twoim domu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki styropian na podłogę wybrać?

Jaki styropian na podłogę wybrać?
Budujesz dom i czeka cię kładzenie posadzki? Zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać? W artykule znajdziesz praktyczne porady, które ...
Czytaj więcej

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak ocieplić budę dla psa na zimę?