Produkty

Jak odgrzybić klimatyzację krok po kroku?

Jak odgrzybić klimatyzację krok po kroku?

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja klimatyzatora mają wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy – w konsekwencji też na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak odgrzybić klimatyzację skutecznie i bez kłopotów.

Przejdź do następnych akapitów:

Zaniedbany klimatyzator, zamiast czystego powietrza z zewnątrz, będzie dostarczał do naszego pomieszczenia powietrze pełne alergenów. Dodatkowo kurz i brud zalegające wewnątrz urządzenia mogą przyczynić się do jego krótszej żywotności, powstawania usterek, wydzielania nieprzyjemnego zapachu oraz do zwiększonego poboru energii. Utrata zdrowia i pieniędzy powinny więc stanowić wystarczające przesłanki ku temu, by systematycznie dbać o czystość klimatyzatora.

Czyszczenie i konserwacja – czyli jak zapobiec grzybowi w klimatyzacji

Aby nasz klimatyzator działał sprawnie, oszczędnie i bezpiecznie, niezbędna jest dbałość o kilka jego elementów. Przede wszystkim regularnego, bo nawet co dwutygodniowego przeglądu, wymaga filtr powietrza, który zbiera z powietrza drobinki pyłu i kurzu. Do filtra dostaniemy się po usunięciu przedniego panelu urządzenia. Możemy wyczyścić go w ciepłej wodzie albo za pomocą odkurzacza. 

W niektórych modelach urządzeń znajdziemy także dodatkowe, jednorazowe filtry, które mają za zadanie wstępne oczyszczanie powietrza. Te po zdemontowaniu wymieniamy na nowe. Częstotliwość wymieniania i czyszczenia filtrów zależy od intensywności korzystania z klimatyzatora.

Mycia będzie wymagała także kratka klimatyzatora lub panel przedni. Wykonane są one najczęściej z tworzywa sztucznego, więc łatwo umyjemy je pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Warto również zastosować do czyszczenia klimatyzatora specjalnie przeznaczone do tego preparaty, które mają właściwości dezynfekujące. W ten sposób zabezpieczymy nasz sprzęt przez rozwijaniem się w nim szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Wyżej wymienione czynności możemy wykonywać we własnym zakresie przez cały rok. Powinniśmy jednak pamiętać także o profesjonalnych przeglądach, które w warunkach domowych wystarczy przeprowadzać raz na rok. Pracownicy serwisu nie tylko sprawdzą poprawność działania naszego urządzenia, ale również posiadają odpowiedni sprzęt, z którego pomocą wyczyszczą przewody i kanały klimatyzacyjne. Zajmą się również częścią instalacji zamontowaną na zewnątrz budynku, w razie potrzeby oczyszczając ją.

jak odgrzybić klimatyzację

Odgrzybienie klimatyzacji domowej – kiedy i jak często to robić

Specjaliści zajmujący się na co dzień systemami klimatyzacji są zgodni, że serwisowanie tego rodzaju urządzeń, znajdujących się w domach, mieszkaniach lub biurach powinno odbywać się dwa razy do roku. Jednak w niektórych przypadkach należy to robić częściej. Czasem jest to konieczne trzy, cztery, a nawet sześć razy w roku. Dlaczego tak jest? Powodem mogą być warunki, w jakich dane urządzenie pracuje. 

Jeżeli klimatyzator jest zainstalowany w sklepie, restauracji lub przydomowym warsztacie, wtedy jego zabrudzenie oraz ewentualne pojawienie się grzybów może następować zdecydowanie szybciej niż w przypadku urządzeń domowych lub biurowych. Zgromadzone zanieczyszczenia mogą wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji. Natomiast rozwijające się grzyby stanowią zagrożenie dla zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach życia domowników. Zwłaszcza tych z chorobami układu oddechowego.

Czyszczenie klimatyzacji najlepiej przeprowadzać jest w okresie wiosennym (marzec, kwiecień) oraz jesiennym (wrzesień, październik). Jednak w przypadku gdy Twoje urządzenie zaczyna słabo działać, z jego wnętrza dobiegają niepokojące odgłosy lub zapachy, nie warto zwlekać. Wówczas należy je dodatkowo oczyścić i odgrzybić.

Jak odgrzybić klimatyzację? Skuteczne sposoby

Ze względu na specyfikę pracy klimatyzacji, zwykłe czyszczenie filtrów oraz innych elementów może nie wystarczyć. Od czasu do czasu należy też zdezynfekować i odgrzybić klimatyzację. Nie musisz od razu zatrudniać do tego specjalistów. Możesz zrobić to na własną rękę. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych i prostych sposobów jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację.

Preparaty chemiczne

Na rynku dostępne są liczne preparaty chemiczne do odgrzybiania klimatyzacji. Najbardziej popularne z nich to pianki. Można kupić je w puszkach, wyposażonych w wygodny aplikator. Długi wężyk pozwala wygodnie rozpylić środek odgrzybiający w nawet trudno dostępnych miejscach.

Druga metoda polega na wykorzystaniu ultradźwięków. Płyn stosowany do dezynfekowania reaguje na częstotliwość 1,7 MHz. Ultradźwięki wytwarza specjalny generator. W wyniku jego działania powstaje para, składająca się z mikroskopijnych cząsteczek. Znajdujący się w niej środek odgrzybiający dostaje się do wszystkich zakamarków i skutecznie usuwa zabrudzenia i grzyby.

Ozonowanie

Kolejną wartą polecenia metodą jest zastosowanie ozonu. Jest on znacznie skuteczniejszy niż środki na bazie chloru, a do tego jest w stanie zdezynfekować nawet bardzo trudno dostępne miejsca. Ozon powstaje dzięki specjalnemu generatorowi, który tworzy tak zwane wyładowania koronowe. W ich wyniku dochodzi do rozszczepienia cząstek tlenu na pojedyncze atomy ozonu. Jedną z jego właściwości jest utlenianie niektórych związków chemicznych. 

Gdy ozon krąży w układzie klimatyzacji, skutecznie usuwa grzyby, pleśń, oraz inne drobnoustroje. Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność skorzystania z pomocy profesjonalnej ekipy. Warto wspomnieć, że ozonowanie jest bezpieczne, jednak w trakcie jego wykonywania lepiej opuścić dane pomieszczenie.

jak odgrzybić klimatyzację - 2

Odgrzybianie klimatyzacji w domu – skutki zaniedbań

Jeżeli nie będziesz regularnie czyścił i odgrzybiał klimatyzacji w Twoim domu, możesz spodziewać się kłopotów ze zdrowiem. Wiele grzybów, które można znaleźć w urządzeniach do klimatyzacji, produkuje szkodliwe toksyny. Stałe przebywanie w takim środowisku, może skutkować rozwinięciem się chorób układu oddechowego.

Regularnie odgrzybiać klimatyzację należy zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których przebywają dzieci, osoby starsze i chore. W ich przypadku kontakt z grzybami jest szczególnie niebezpieczny. Poza tym nieregularne serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego urządzenia. Jeśli zostanie przez długi czas zaniedbane, może dojść do jego uszkodzenia.

Odgrzybianie klimatyzacji –  wiesz już wszystko

Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jak serwisować, czyścić i odgrzybiać domową klimatyzację. Wiesz już też, jakie preparaty możesz zastosować i na jakie metody się zdecydować. Mamy nadzieję, że nasze rady, okazały się przydatne i pomogły Ci zadbać o Twoją domową instalację.

Zapraszamy Cię także do odwiedzenia sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tu preparaty do czyszczenia klimatyzacji, klimatyzatory znanych marek, oraz wszystkie akcesoria i narzędzia potrzebne do ich montażu.

Nie zwlekaj, odwiedź Castorama.pl i zadbaj o Twoją klimatyzację!

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Co warto wiedzieć o montażu klimatyzatora typu split?

Co warto wiedzieć o montażu klimatyzatora typu split?
Klimatyzator typu split to najbardziej wydajne urządzenie spośród wentylatorów. W lecie zapewnia chłód, w zimie ciepło. Wyposażon...
Czytaj więcej

Klimatyzator – nie tylko na lato

Klimatyzator – nie tylko na lato
Nastające po sobie pory roku wyznaczane są przez wymianę urządzeń ułatwiających nam życie w pomieszczeniach mieszkalnych i przeznaczonych do pracy. Cz...
Czytaj więcej

Zalety klimatyzatorów typu split

Zalety klimatyzatorów typu split
Obecność sprawnie działającego klimatyzatora wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu poddanym działaniu intensywnych promieni słonecznych. Urząd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak odgrzybić klimatyzację krok po kroku?