Produkty

Jak odnowić sufit?

Jak odnowić sufit?

Sufit z racji usytuowania stanowi trudny orzech do zgryzienia dla osób samodzielnie remontujących mieszkanie. Jego odnowienie wymaga więcej czasu i zaangażowania niż pionowych płaszczyzn, dlatego warto zadbać o sufit w sposób perfekcyjny, by nie wymagał gruntownego odświeżania podczas kolejnego remontu. Jak tego dokonać mniejszym nakładem sił i w stosunkowo krótkim czasie?

Farba Primacol Decobase 1 l
Farba Primacol Decobase 1 l

Nie tylko stary sufit potrzebuje renowacji

Odnawianie sufitu należy do tych części działań remontowych, które są szczególnie uciążliwe. Nasze ruchy są ograniczone naszym wzrostem oraz zasięgiem ramion, musimy więc zająć miejsce na drabinie, nierzadko wysokiej, a zwłaszcza w wiekowych kamienicach, w których sufity są usytuowane minimum 3,5 m od posadzki. W miesiącach letnich remont oznacza, że tuż pod sufitem powietrze będzie miało wysoką temperaturę i trudniej będzie poddawało się naturalnej wymianie, co utrudnia szybkie wyschnięcie nakładanych warstw tynku, gruntu i farby. Nie tylko stare bloki mieszkalne obfitują w wymagające odnowienia sufity, ponieważ spękania na ich powierzchni ujawniają się również kilka miesięcy po wprowadzeniu się do nowo wybudowanych budynków. Przyczyną tego stanu rzeczy jest osiadanie budowli, a oznakami tego są długie zarysowania powstające na tynku ponad głowami mieszkańców.

Sufit – miejsce szczególnie narażone na zacieki

Mieszkańcy bloków, kamienic i mniejszych budynków wielorodzinnych wiedzą, jak nietrwałe są powierzchnie sufitów. Wystarczy pęknięcie rury lub zwykłe rozszczelnienie miejsc łączenia elementów instalacji wodnej i sanitarnej u sąsiada zajmującego lokum ponad naszym mieszkaniem, by oznaki awarii szybko uwidoczniły się na poziomej płaszczyźnie, zwłaszcza że sufit zwykle pomalowany jest na jasny kolor. Innymi przyczynami wycieku wody są: zły stan pionów kanalizacyjnych na skutek korodowania rur, niedbałość w użytkowaniu sprzętów łazienkowych czy wyciek na skutek złego wykonania instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.

Farba akrylowa OPP Matowa biała 10 l
Farba akrylowa OPP Matowa biała 10 l

Nawet jeśli szybko zareagujemy i awaria zostanie usunięta na tyle szybko, by nie doszło do zalania całego mieszkania, na suficie pozostaną widoczne ślady kontaktu ściany z wilgocią – zacieki, a nawet wybrzuszenia. Tynk z takich miejsc może się również po jakimś czasie odrywać i spadać.

Swoistym szczęściem w nieszczęściu będzie, kiedy woda tworząca zaciek pochodziła z przelewającego się zlewozmywaka lub przepełnionej wanny – w tym wypadku zaciek po wyschnięciu wystarczy jedynie przemalować jedną-dwiema warstwami farby użytej do ostatniego wykończenia sufitu. Częściej jednak ma miejsce sytuacja mniej korzystna, kiedy woda przenikająca z piętra wyżej jest zanieczyszczona – malowanie rdzawych przebarwień okaże się niewystarczające do zamaskowania pozostałości po zalaniu.

Jak najłatwiej odnowić sufit?

Najkrócej trwającą czynnością odnawiającą sufit jest jego przemalowanie. Sposób ten będzie odpowiedni, jeśli nie ma konieczności zakrycia farbą widocznych zacieków, a warstwa tynku i gładzi tworzy jednolitą powłokę. W tym wypadku należy jedynie usunąć poprzednią warstwę farby, czego możemy dokonać na dwa sposoby:

- mechanicznie za pomocą szpachelki,

- chemicznie i mechanicznie – przez uprzednie naniesienie preparatu do usuwania powłok malarskich.

Wszelkie ubytki i ślady zarysowań uzupełniamy i szlifujemy ostrzem szpachelki, a po zagruntowaniu sufitu ten przygotowany jest na pokrycie farbą o wybranym przez nas kolorze. Jeśli odnawiamy sufit w nowym budownictwie, wystarczy do tego użyć wałka na teleskopowym wysięgniku. Inaczej jest w mieszkaniach w kamienicach – tu niezbędna będzie wysoka drabina lub podest roboczy – miejsce, z którego sięgamy pędzlem, wałkiem lub niewielkim pistoletem natryskowym do kolejnych fragmentów sufitu i miejsc łączenia go ze ścianami.

Porada eksperta:

Mieszkania z sufitami umiejscowionymi wysoko będą łatwiejsze do odnowienia, jeśli zaopatrzymy się w niewielki podest zamiast drabiny. Oprócz tego że zwiększymy zasięg pracy wykorzystywanych narzędzi, możemy je wraz z materiałami wykończeniowymi umieścić na podeście, zamiast zaczepiać uchwyty większych puszek farby o szczyt drabiny. Praca na podeście przebiega szybciej dlatego, że jest on bardziej stabilny, co daje nam poczucie bezpieczeństwa, ograniczamy konieczność przesuwania drabiny, schodzenia z niej i ponownego zajmowania miejsca na jej szczycie.

Farba lateksowa Beckers Vaggfarg biała 10 l
Farba lateksowa Beckers Vaggfarg biała 10 l

Renowacja starego sufitu

1. Odnowienie starego lub zalanego sufitu (po całkowitym wysuszeniu podłoża) rozpoczyna szereg prac, które polegają na usunięciu tynku – posługujemy się w tym celu szpachelką i młotkiem.

Pamiętajmy o uprzednim zabezpieczeniu podłoża przed spadającymi odłamkami, przydatne będzie również nakrycie głowy i założenie okularów ochronnych.

Po skuciu wszystkich pozostałości tynku powierzchnię należy pozbawić śladów pyłu, a następnie pokryć preparatem gruntującym głęboko penetrującym (beton komórkowy, cegła lub silikat) lub standardowym (beton lub styropian).

Czy wiesz, że...?

Niektóre preparaty głęboko penetrujące pozostawiają żółtawy odcień, który może przebijać przez tynk cienkowarstwowy – w tym wypadku konieczne będzie zastosowanie farby gruntującej. Przed zakupem konkretnego specyfiku warto zapoznać się z jego specyfikacją i zaleceniami stosowania podanymi przez producenta.

Alpina Expert Grunt Koncentrat 5 l
Alpina Expert Grunt Koncentrat 5 l

Nakładanie tynku poprzedza jego zmieszanie z wodą i uzyskanie prawidłowej konsystencji za pomocą mieszadła. Co ważne dla osób niewprawionych w tego typu pracach – w przeciwieństwie do cementowo-wapiennego tynk gipsowy jest substancją jednowarstwową, czyli nałożyć go należy za jednym razem za pomocą metalowej pacy, a następnie przejść przez wszystkie fazy jego wyrównywania, nim zaprawa na dobre się zwiąże:

- zaciąganie za pomocą łaty tynkarskiej typu H,

- wyrównywanie, w czym pomocna będzie łata trapezowa,

- wstępne gładzenie szpachlą typu pióro i po zwilżeniu świeżego tynku, pacą gąbkową,

- gładzenie zasadnicze pacą metalową.

Porada eksperta:

W czasie tynkowania niezmierne ważne jest zapewnienie pomieszczeniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza i wyeliminowanie powstawania przeciągów (wnętrze poddane renowacji nie może być też ocieplane za pomocą grzejników). W przeciwnym razie tynk nie będzie wysychał w sposób jednolity, co może zniweczyć efekt naszych remontowych działań.

2. Inną metodą renowacji sufitu będzie jego zakrycie. Obniżenie poziomu sufitu ułatwi nam efektywne ogrzanie pomieszczenia, a co za tym idzie – oszczędności poczynione na ogrzewaniu w czasie sezonu grzewczego. Jeśli nie skorzystamy z gotowych propozycji systemu budowy sufitu podwieszanego, możemy zdecydować się na zastosowanie zabudowy wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych. Ważne jest, by w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia dobrać je odpowiednio, czyli:

- typ A do wnętrz standardowych – salonu, pokoi mieszkalnych, korytarza, przedpokoju, holu,

- typ H2 do pomieszczeń czasowo narażonych na obecność w powietrzu dużej ilości pary wodnej,

- typ F lub ognioodporny – do zastosowania na stropie o konstrukcji drewnianej.

Tego typu okładzina sufitowa przed pomalowaniem wymaga użycia gładzi i zasklepienia szczelin pomiędzy kolejnymi płytami, a także zagruntowania.

Inną metodą – bez zastosowania płyt G-K, profili, gładzi i preparatu gruntującego jest zamocowanie sufitu napinanego, którego użycie daje nie tylko unikalne możliwości w zakresie aranżacji przestrzeni światłem, ale również charakteryzuje się funkcjonalnością. Po ewentualnym zalaniu zebraną wodę można łatwo usunąć, a elastyczną powłokę opinającą sufit po wyczyszczeniu zawiesić ponownie.

Masa szpachlowa Diall Finisch 5 kg
Masa szpachlowa Diall Finisch 5 kg
Farba Śnieżka Pearl White 10 l
Farba Śnieżka Pearl White 10 l

Jaki kolor farby wybrać na sufit?

Za pomocą odpowiednio dobranych kolorów preparatów malarskich możemy nie tylko wzmocnić zastosowany efekt aranżacyjny, ale również dokonać optycznego skorygowania wyglądu dostępnej przestrzeni. Sufit jest szczególnie wdzięcznym polem działań tego drugiego aspektu. Przydamy niewielkim pomieszczeniom oddechu i wrażenia większej przestronności, jeśli sufit niejako oddalimy od linii naszego wzroku, a dokonamy tego przez zastosowanie farby w kolorze białym. To właśnie z tego powodu tak często spotykanym widokiem w naszych mieszkaniach w blokach i nowym budownictwie jest sufit biały lub bardzo jasny.

Inaczej we wnętrzach wyższych niż standardowe 2,5 m, na przykład w starych budynkach willowych i kamienicach, gdzie odległość posadzki od sufitu może przekroczyć 4 m – tego rodzaju pomieszczenia wymagają optycznego obniżenia sklepienia, co uzyskamy przez zastosowanie na nim wyrazistych kolorów, tonacją zbliżonych do tych, którymi pokryte są ściany.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Farby wewnętrzne – dekoracyjne, praktyczne i przyjazne dla zdrowia

Farby wewnętrzne – dekoracyjne, praktyczne i przyjazne dla zdrowia
Dużą część materiałów służących do nadania mieszkaniom ostatecznego wyglądu stanowią farby wewnętrzne. Dzięki ich użyciu sprawimy, że pomieszczenia wy...
Czytaj więcej

Jakie popełniamy błędy, podczas wyboru koloru farby

Jakie popełniamy błędy, podczas wyboru koloru farby
Malowanie wnętrza wchodzi w zakres standardowych prac remontowych i chociaż nie wymaga od nas wyjątkowych umiejętności, to wciąż przysparza wiele prob...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak odnowić sufit?