Produkty

Jak odświeżyć wygląd wnętrza?

Jak odświeżyć wygląd wnętrza?

Koniec wakacyjnych miesięcy jest tradycyjnym okresem remontów. Po wyjazdach wracamy naładowani pozytywną energią, pełni pomysłów i inspiracji – tej konfrontacji często nie wytrzymują opatrzone i nudne wnętrza, które zastajemy w domach. Czasami wystarczy zmienić kilka drobnostek, by odmienić wygląd pomieszczenia, ale pamiętając, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, proste przestawienie kanapy może być preludium do złapania za pędzel.

kolory ścianDlaczego remont warto zacząć wraz z końcem wakacji?

Przełom sierpnia i września to doskonały moment, żeby zabrać się za malowanie czy pracę z drewnem (jeśli zaplanujemy wymianę podłogi). Dni są wciąż długie, zatem swobodnie będziemy mogli pracować przy naturalnym świetle. We wnętrzach warto utrzymywać temperaturę do 20 st. C. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt zimno (czyli poniżej 5 st. C), w miejscach łączenia kolejnych warstw (np. lakieru, w przypadku parkietów) pozostaną nieestetyczne ‘zakładki’ lub też cienka, lekko świecąca powłoka, powstająca gdy preparat nie zdąży wniknąć w głąb drewna (dzieje się tak w przypadku oleju).

Podczas pracy z drewnem nie może być też zbyt ciepło. Gdy temperatura powietrza wynosi więcej, niż 20 st. C, zrezygnować będziemy musieli z używania produktów rozpuszczalnikowych – benzyna po prostu zbyt szybko odparuje. Może to uniemożliwić wprowadzenie biocydów i pigmentów w głąb materiału, bowiem zabraknie dla nich nośnika. Z kolei jeśli używamy impregnatów na bazie wody produkt może wyschnąć zbyt szybko, czego efektem będą wspomniane wyżej zakładki lub przebarwienia.

Odpowiednia temperatura powietrza ma jeszcze jedną zaletę – otóż bez przeszkód będziemy mogli przewietrzyć pomieszczenie, w którym wykonywane są prace. Mała jest szansa, że pogoda niemiło nas zaskoczy, zatem planować możemy również większe remonty, na czele z wymianą okien czy też centralnego ogrzewania, które z reguły w lecie nie pracuje. Decydując się na odświeżenie wyglądu pomieszczenia, najczęściej jednak decydujemy się na…

Malowanie!

Najważniejszym elementem jest oczywiście wybór koloru, który zagości we wnętrzu, a o właściwościach barw przeczytamy tutaj. Po tej decyzji czeka nas przygotowanie do remontu:

1. Farbę usunąć jest ciężko, zatem warto odpowiednio zabezpieczyć wszystkie sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu. To, co możemy, wynieśmy – resztę ustawmy w jedno miejsce i nakryjmy folią malarską. Im będzie ona grubsza, tym lepiej – będzie się mniej elektryzować i trudniej będzie ją rozerwać.

2. Opukajmy ściany. Jeśli w którymś miejscu usłyszymy odgłos wskazujący, że za wierzchnią warstwą jest przestrzeń oznaczać to będzie, że tynk się odspoił. W tej sytuacji konieczne okaże się skucie starej warstwy, wyczyszczenie i zagruntowanie ogołoconych miejsc oraz uzupełnienie ich tynkiem tego samego rodzaju.

3. Kiedy gruntujemy ścianę przed tynkowaniem? Na to pytane odpowie nam ‘test dłoni’ – wystarczy przetrzeć dłonią po powierzchni. Jeśli na ręku pozostaną nam fragmenty starej powłoki (innymi słowy – ściana brudzi) konieczne będzie położenie gruntu. Jeśli natomiast dłoń pozostanie czysta, powierzchnię myjemy wodą zmieszaną z mydłem malarskim. Z kolei do usunięcia pleśni używamy środków pleśniobójczych.

4. Usuwamy gwoździe, śruby, gniazdka oraz włączniki elektryczne.

5. Jeśli na ścianie jest tapeta to trzeba ją zerwać. Pracę ułatwić może urządzenie wytwarzające parę wodną, która rozmiękczy papier.

6. Ze ściany zniknąć musi również stara farba klejowa. To fatalne podłoże dla nowej warstwy farby – jeśli spróbujemy zamalować ‘klejówkę’, farba będzie odchodzić. Najłatwiej ją będzie usunąć poprzez zwilżenie ściany i zeskrobanie szpachelką.

7. Kolejną przeszkodą mogą się okazać lamperie z farby olejnej. Podczas ich zdzierania łatwo o uszkodzenie powierzchni, zastanowić się można zatem nad użyciem preparatu rozmiękczającego. Powinien być on jednak wysokiej jakości, ponieważ część tego typu produktów nie radzi sobie ze starymi, mocno trzymającymi się murów farbami.

8. Przed malowaniem należy także wyrównać powierzchnię. W tym celu nierówności wypełniamy preparatem gruntującym zaprawę szpachlową i wypełniamy dziurę. Jeśli mamy tynk cementowy, wybieramy zaprawę cementową, jeśli gipsowy – zaprawę gipsową. W przypadku, gdy pęknięcia są niewielkie, możliwe jest użycie akrylowej masy naprawczej.

9. Kiedy ściana jest równa i czysta, możemy ją zagruntować przed malowaniem. Kiedy gruntujemy? Jeśli podłoże jest chłonne i może odciągać wilgoć z farby oraz gdy ściana zbyt mocno pyli. Gruntować należy również nowy tynk. Pamiętajmy, że gruntować można jedynie całkowicie suche powierzchnie, zatem jeśli na ścianie jest nowy tynk, odczekać powinniśmy około dwóch tygodni.

Co będzie nam potrzebne do malowania?

Oto najważniejsze narzędzia, których używać będziemy podczas remontu:

1. Wałki (4 sztuki, 2 duże i 2 małe do różnych kolorów farby)

2. Pędzle płaskie (3 sztuki różnej wielkości oraz kaloryferowiec)

3. Kuweta malarska

4. Taśma malarska

5. Folia malarska

6. Drabina

7. Wiertarka lub narzędzie do dokładnego wymieszania farby

8. Szpachelka

Ile to kosztuje?

malowanieŻeby oszacować orientacyjny koszt remontu, powinniśmy przyjąć pewne założenia. Podane niżej wartości liczbowe odpowiadają wnętrzu o powierzchni 20 m², w którym są drzwi o wymiarach 203 x 70 cm, a około 2/3 powierzchni ściany zewnętrznej zajętej jest przez okna i drzwi balkonowe. Stąd wynika, że powierzchnia, którą przyjdzie nam malować ma około 36,7 m², a nie należy również zapominać o suficie (20 m²).

Wykonując remont samodzielnie, koszty przedstawiają się następująco (ceny uśrednione na podstawie danych popularnych producentów):

- gruntownik: 17,5 zł

- 4 pędzelki: 80 zł (2 x szeroki, 2 x wąski, do różnych kolorów farby)

- 4 wałki: 140 zł (2 x szeroki, 2 x wąski, do różnych kolorów farby)

- taśma malarska: 5 zł

- 4 szpachelki: 16 zł

- siatka do naprawy pęknięć: 6 zł

- tynki gipsowe grubości 1 cm, średnia cena 9,5 zł/m² = 538,65 zł

- kontener o pojemności 5 m³ z wywozem na wysypisko: 300 zł

- farba podkładowa o wydajności 10 m²/litr – 10-litrowy pojemnik: ok. 70 zł

- biała farba o wydajności ok. 12m²/litr (na sufit): 3,5 litra farby na dwukrotne malowanie, wybieramy 5 l pojemnik – ok. 90 zł

- kolorowa farba o wydajności 14m²/litr (na ściany): 5,24 litra farby na dwukrotne malowanie, wybieramy pojemnik 5l + 2,5l = ok. 140 zł

Suma: 1403,15 zł

Jeśli zaś czeka nas samo malowanie:

- gruntownik: 17,5 zł

- 4 pędzelki: 80 zł (2 x szeroki, 2 x wąski, do różnych kolorów farby)

- 4 wałki: 140 zł (2 x szeroki, 2 x wąski, do różnych kolorów farby)

- taśma malarska: 5 zł

- 4 szpachelki: 16 zł

- siatka do naprawy pęknięć: 6 zł

- farba podkładowa o wydajności 10 m2/litr – 10-litrowy pojemnik: ok. 70 zł

- biała farba o wydajności ok. 12m²/litr (na sufit): 3,5 litra farby na dwukrotne malowanie, wybieramy 5 l pojemnik – ok. 90 zł

- kolorowa farba o wydajności 14m²/litr (na ściany): 5,24 litra farby na dwukrotne malowanie, wybieramy pojemnik 5l + 2,5l = ok. 140 zł

Suma: 564,5 zł

Gdybyśmy planowali wynająć do remontu ekipę budowlaną, ostateczny koszt w obu przypadkach byłby niemal czterokrotnie większy!

Inne sposoby na odświeżenie wyglądu wnętrza

Oczywiście przemalowanie wnętrza to tylko jeden ze sposobów na jego nową odsłonę. Czasami na odbiór pomieszczenia zbawiennie wpływa nawet drobne przemeblowanie. Przestawienie sofy czy fotela, które na swoich miejscach stoją od 5 lat może dać naprawdę zaskakujący efekt. Jeśli w pokoju jest sporo przestrzeni, jego wygląd można modyfikować za pomocą akcesoriów – koszów z wikliny, obrazów, fotografii w antyramach czy roślin. Olbrzymi wpływ na wnętrza ma oświetlenie. Zmiana żyrandola czy położenia stojącej lampy zaakcentuje zupełnie inne fragmenty pomieszczenia, niż miało to miejsce do tej pory.

Pomóc mogą również nowe dywany, rolety, poszwy na poduszki czy nawet okleina na szafkach. Jeśli ktoś planuje wymianę sprzętu RTV, może to zaplanować w kontekście zmiany wystroju – nowy telewizor na efektownej szafce z pewnością doda wnętrzu nowoczesnego stylu.

Na sam koniec warto się również zastanowić, jak na wnętrze wpłynie zmiana wyglądu podłogi. Trzymając się wcześniejszych założeń (pokój o powierzchni 20 m²), koszt położenia wykładziny dywanowej z polipropylenu wraz z robocizną to 1190 zł. Dla wykładziny z PVC byłoby to 1540 zł, natomiast najdroższe są wykładziny wełniane – tutaj koszt wyniósłby około 2470 zł.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak odświeżyć wygląd wnętrza?