Produkty

Jak optycznie obniżyć wnętrze?

Jak optycznie obniżyć wnętrze?

Chociaż wysokie wnętrza mogą pobudzać wyobraźnię do zagospodarowania ich w najróżniejszy sposób, niektórzy wolą je obniżać. Aby nie wydawać od razu dużych kwot na podwieszany sufit czy płyty gipsowe i styropian, można wykorzystać triki optyczne i odpowiednio dobrane kolory. Oto kilka pomysłów na optyczne obniżenie pokoju lub innego pomieszczenia.

wysoki sufit sypialniKolory

Jeśli pomalujemy sufit na ciemniejszy kolor niż ściany –  pokój będzie się nam wydawał niższy i bardziej przytulny. Najlepsze do tego celu będą barwy stonowane, niekrzykliwe, np. granat, szarości czy odcienie brązu. Pasek o tej samej barwie można też nanieść na ścianie tuż przy suficie, na szerokość około 30 cm – wówczas sufit optycznie jeszcze bardziej się obniży.

Efekt optycznie obniżonego i poszerzonego wnętrza zaś otrzymamy dzięki poprzecznym pasom na ścianach. Podobne wrażenie uzyskamy przez pokrycie ścian tapetą z dużymi wzorami. W łazience czy kuchni optycznie obniżymy sufit przez poziome ułożenie na pionowych powierzchniach płytek o prostokątnym kształcie. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie układać identycznych elementów na ścianach i podłodze, gdyż stworzy to nieco przytłaczające wrażenie.

Akcesoria

Wrażenie obniżonego sufitu uzyskamy również dzięki odpowiednim dodatkom, jak na przykład żyrandol, który dla tego efektu powinien wisieć nisko, ale tylko w pokojach.

W łazience wiszący żyrandol może dawać wrażenie ścian jeszcze wyższych, niż są w rzeczywistości, dlatego lepsze do oświetlenia będą lampki punktowe, np. umieszczane w suficie halogeny. Ściany optycznie wydłuży rząd pionowych mebli, dlatego aby obniżyć wnętrze, warto wybierać niskie i podłużne sprzęty.

Aby odciągnąć uwagę od sufitu i tym samym optycznie obniżyć pomieszczenie, warto nad akcesoriami wiszącymi, np. obrazami czy zdjęciami, umieścić lampki. Podobnie można zrobić z półkami, podświetlając je od spodu. Jeśli chodzi o zasłony i firany, pomieszczenie optycznie obniżą długie, rozciągnięte aż do podłogi materiały.

A może nie obniżać?

Wysokie pomieszczenia można doskonale zagospodarować, tworząc w nich np. antresolę. Pozwoli ona właścicielom wąskich czy niewielkich pokoi uzyskaćukładanie kasetonów na suficie dodatkową przestrzeń. Wysoki sufit stwarza również dobre warunki dla pasjonatów książek i kolekcjonerów, którzy mogą umieścić swoje skarby za szkłem, na regalach sięgających do sufitu, bez obawy, że się zapodzieją lub pobrudzą. Inne pomieszczenia – kuchnia, łazienka czy przedpokój – to doskonałe miejsca, w których można zbudować podsufitowe pawlacze, zyskując wygodną skrytkę na najróżniejsze przedmioty, które niekoniecznie chcemy trzymać na widoku. W wysokiej łazience efektownie może prezentować się wanna, do której prowadzą schodki. Chociaż nie jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza po kąpieli przy zetknięciu ze śliskimi płytkami, to na pewno jest ono bardzo efektowne i eleganckie.

Data publikacji: 27.08.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!
Wszystko się liczy, gdy chcesz urządzić salon. Oświetlenie, meble, kolor ścian, dobór tkanin – to wszystko ma ogromne znaczenie. Dzisiaj ...
Czytaj więcej

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon jesienno-zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na jesień i zimę może sprawić, że ...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie obniżyć wnętrze?