Produkty

Jak optycznie obniżyć wnętrze?

Jak optycznie obniżyć wnętrze?

Chociaż wysokie wnętrza mogą pobudzać wyobraźnię do zagospodarowania ich w najróżniejszy sposób, niektórzy wolą je obniżać. Aby nie wydawać od razu dużych kwot na podwieszany sufit czy płyty gipsowe i styropian, można wykorzystać triki optyczne i odpowiednio dobrane kolory. Oto kilka pomysłów na optyczne obniżenie pokoju lub innego pomieszczenia.

wysoki sufit sypialniKolory

Jeśli pomalujemy sufit na ciemniejszy kolor niż ściany –  pokój będzie się nam wydawał niższy i bardziej przytulny. Najlepsze do tego celu będą barwy stonowane, niekrzykliwe, np. granat, szarości czy odcienie brązu. Pasek o tej samej barwie można też nanieść na ścianie tuż przy suficie, na szerokość około 30 cm – wówczas sufit optycznie jeszcze bardziej się obniży.

Efekt optycznie obniżonego i poszerzonego wnętrza zaś otrzymamy dzięki poprzecznym pasom na ścianach. Podobne wrażenie uzyskamy przez pokrycie ścian tapetą z dużymi wzorami. W łazience czy kuchni optycznie obniżymy sufit przez poziome ułożenie na pionowych powierzchniach płytek o prostokątnym kształcie. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie układać identycznych elementów na ścianach i podłodze, gdyż stworzy to nieco przytłaczające wrażenie.

Akcesoria

Wrażenie obniżonego sufitu uzyskamy również dzięki odpowiednim dodatkom, jak na przykład żyrandol, który dla tego efektu powinien wisieć nisko, ale tylko w pokojach.

W łazience wiszący żyrandol może dawać wrażenie ścian jeszcze wyższych, niż są w rzeczywistości, dlatego lepsze do oświetlenia będą lampki punktowe, np. umieszczane w suficie halogeny. Ściany optycznie wydłuży rząd pionowych mebli, dlatego aby obniżyć wnętrze, warto wybierać niskie i podłużne sprzęty.

Aby odciągnąć uwagę od sufitu i tym samym optycznie obniżyć pomieszczenie, warto nad akcesoriami wiszącymi, np. obrazami czy zdjęciami, umieścić lampki. Podobnie można zrobić z półkami, podświetlając je od spodu. Jeśli chodzi o zasłony i firany, pomieszczenie optycznie obniżą długie, rozciągnięte aż do podłogi materiały.

A może nie obniżać?

Wysokie pomieszczenia można doskonale zagospodarować, tworząc w nich np. antresolę. Pozwoli ona właścicielom wąskich czy niewielkich pokoi uzyskaćukładanie kasetonów na suficie dodatkową przestrzeń. Wysoki sufit stwarza również dobre warunki dla pasjonatów książek i kolekcjonerów, którzy mogą umieścić swoje skarby za szkłem, na regalach sięgających do sufitu, bez obawy, że się zapodzieją lub pobrudzą. Inne pomieszczenia – kuchnia, łazienka czy przedpokój – to doskonałe miejsca, w których można zbudować podsufitowe pawlacze, zyskując wygodną skrytkę na najróżniejsze przedmioty, które niekoniecznie chcemy trzymać na widoku. W wysokiej łazience efektownie może prezentować się wanna, do której prowadzą schodki. Chociaż nie jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza po kąpieli przy zetknięciu ze śliskimi płytkami, to na pewno jest ono bardzo efektowne i eleganckie.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na zimę może sprawić, że ten czas będzie wy...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie obniżyć wnętrze?