Produkty

Jak optycznie ocieplić światło w pomieszczeniu

Jak optycznie ocieplić światło w pomieszczeniu

Dobór oświetlenia ma niebagatelny wpływ na to, jak będzie prezentowało się zaaranżowane przez nas wnętrze. Jeśli wybierzemy odpowiednie światło, ujrzymy efekt naszej pracy w niezwykle korzystny sposób. Wybór rodzajów oświetlenia sztucznego mamy bardzo duży – jak wybrać prawidłowe?

kinkietMówiąc o optycznym ociepleniu pomieszczenia, musimy rozgraniczyć dwie kwestie. Pierwszą z nich jest dobór takich źródeł światła, które dadzą nam wrażenie ciepła z racji swojej barwy bliskiej światłu słonecznemu tuż przed zachodem słońca. Innym zagadnieniem będzie odpowiednio ocieplone światło w różnych aranżacjach, bo nie do każdego wystroju pasować będzie ciepłe światło żarowe pochodzące z wciąż popularnych żarówek.

Światło jak słońce, ale o której godzinie?

Oświetlenie sztuczne ma przypominać nam naturalne. Jednak to wpadające przez nasze okna i pozwalające nam funkcjonować bez posiłkowania się dodatkowym, sztucznym, jest różne w zależności od pory dnia. Za dnia ukazuje nam kolory w sposób naturalny, późnym południem i pod wieczór, tuż przed zachodem słońca, promienie słoneczne padają na przedmioty niemal równolegle do powierzchni, są zabarwione na głęboki żółty kolor, dają regularne, długie cienie. Fotografowie mówią wtedy o „złotej godzinie”, kiedy warunki na zrobienie udanego zdjęcia są najbardziej korzystne. I właśnie taką aurę roztaczają wokół siebie lampy żarowe, czyli zwykłe żarówki. Ich temperatura barwowa wynosi 2 700 Kelwinów, niewiele mniej od słońca tuż przed zachodem (3 000 K).

Ich niezwykła popularność nie idzie w parze z energooszczędnością, głównie z tej racji, że żarówki emitują przede wszystkim ciepło, a światło stanowi zaledwie kilka procent. Nieco lepiej, jeśli chodzi o oszczędność energii, przedstawiają się parametry żarówek halogenowych. Obie – halogenowa i zwykła – mają bardzo dobry wskaźnik oddawania barw (dochodzący do górnej granicy skali – CRI = 100).

Barwa światła w różnych aranżacjachżarówka

Ciepła, żółta szata świetlna roztaczana z żarówek nie będzie pasowała do wszystkich aranżacji. Niektóre z nich chętnie korzystają z barw zimnych, czy to na ścianach, na podłodze, czy na meblach i wyposażeniu pokoju. Oświetlone żółtym, żarówkowym światłem – spłowieją i zszarzeją, co sprawi, że zamierzony efekt dekoracyjny nie będzie widoczny w świetle sztucznym, a jedynie w naturalnym.

Tutaj z pomocą przychodzą nam inne źródła światła – świetlówki i lampy LED. Ich temperatura barwowa jest wyższa niż żarówkowa, sytuuje się między 4 000 a 6 500 K. Emitują one światło białe, zbliżone do naturalnego. I właśnie w takim kolory zimne użyte w wystroju wnętrza mogą wyeksponować pełnię swojej urody. Jeśli jednak uzyskany efekt będzie zbyt bardzo odbiegał od zaplanowanego i nie będziemy się dobrze czuli w jaskrawobiałym oświetleniu pochodzącym czy to ze świetlówek, czy lamp LED, możemy postarać się o „cieplejsze” odpowiedniki tego rodzaju oświetlenia. Producenci źródeł światła są świadomi popularności barwy żółtej, dlatego w ich ofercie można znaleźć wyroby, które nadają emitowanemu oświetleniu żółtego odcienia, które przypomina światło żarówki, choć tak naprawdę nim nie jest.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Modne i funkcjonalne lampy do kuchni

Modne i funkcjonalne lampy do kuchni
Kuchnia to zazwyczaj pomieszczenie niewielkie. Mieści się w niej sporo sprzętów ustawionych gęsto, jeden przy drugim. Tworzy się przez to cień,...
Czytaj więcej

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?

Jak dobrać lampę do aranżacji wnętrza?
Wybrana przez nas aranżacja wnętrza wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej, którą stworzą oprawy umieszczone na suficie oraz umiejscowione na ścianach i...
Czytaj więcej

Wymiana oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

Wymiana oświetlenia – na co zwrócić uwagę?
Wcześniej czy później czeka to każde mieszkanie, w którym źródłem światła sztucznego są umocowane centralnie pośrodku sufitu żyrandole, w których świe...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
16.05.2016
No żarówka musi być zdecydowanie ciepłej barwy i niezbyt mocna, ale ja też odpowiednie lampy mam - z abażurem pomarańczowym na pewno wzmocni efekt złotej godziny.
03.03.2016
Ja uwielbiam ciepłe światło - głównie chyba żarówki kupuję ciepłe, ale żonka jeszcze umie dobrać odpowiednie oprawy
06.01.2016
rzeczowy artykuł, wcześniej o tym nie myślałem, ale coś w tym jest, że im cieplejsze śwoatło, tym milej się siedzi, a nei w takiej trupiarni

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie ocieplić światło w pomieszczeniu