Produkty

Jak oświetlenie wpływa na postrzeganie kolorów wnętrz

Jak oświetlenie wpływa na postrzeganie kolorów wnętrz

Wybierając kolorystykę do wnętrz, kierujemy się zwykle naszymi gustami i osobistymi preferencjami. Ale czy dana barwa będzie prezentowała się na ścianach korzystnie, zależy w przeważającej części od oświetlenia dziennego i sztucznego. Jak wpływa ono na postrzeganie kolorów?

światło dzienne w kolorowym pokojuOświetlenie naturalne

Światło naturalne, w zależności od pory dnia i roku, decyduje o różnym odbiorze kolorów zastosowanych np. na ścianach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ barwa danej powierzchni czy przedmiotu zależy od światła, które na nie pada. Z rana dominują niebieskie promienie ultrafioletowe – tym silniejsze, im bliżej południa. Z biegiem dnia, im bliżej do wieczora, zaczyna zwiększać się natężenie promieniowania czerwonego. Z tego względu pomieszczenia ulokowane od strony wschodniej lepiej malować na jaśniejsze i cieplejsze kolory – ostre i chłodne światło ochładza je bowiem i przełamuje. W pomieszczeniach ulokowanych od strony zachodniej warto natomiast stosować kolory chłodne – popołudniowe słońce ociepla i nie wywołuje wrażenia, że są zbyt intensywne, jak byłoby w przypadku barw ciepłych.

Pod względem oświetlenia naturalnego najkorzystniejszą ekspozycją okien jest wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia. Neutralne i bardzo jasne południowe światło rozjaśnia kolory we wnętrzach i np. czyni w odbiorze odcienie pastelowe niemal zupełnie białymi. Aby intensywne, południowe światło nie powodowało niekomfortowych, oślepiających odblasków, pomieszczenia o tej wystawie należy malować odcieniami jasnymi i chłodnymi.

W pomieszczeniach ulokowanych po stronie północnej, gdzie nie dociera bezpośrednie światło słoneczne, najlepiej sprawdzą się odcienie o tonacjach zbliżonych do barw żółtych, pomarańczowych i czerwieni, które optycznie rozjaśnią i ocieplą wnętrze.

Oświetlenie sztuczne

Efekt optyczny, jaki uzyskamy za pomocą oświetlenia sztucznego, zależy od jego rodzaju i rozmieszczenia. Światła ciepłe rozświetlą kolory o tym samym charakterze, a przy tym poszarzą i stłumią odcienie chłodne. Światła chłodne wzmacniają natomiast kolory chłodne, a osłabiają ciepłe.

Światło główne, górne, które równomiernie rozświetla pomieszczenia, działa w sposób rozjaśniający i w zasadzie jest ono obojętne dla zastosowanych barw. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stosujemy świetlówki dające światło o chłodnym, niebieskawym odcieniu.sztuczne światło a barwy

Źródła światła bocznego pełnią głównie rolę dekoracyjną. Emitowane przez nie światło jest rozproszone i przyćmione, dlatego wydobywa z barw głębię i przyciemnia je. Doskonale współgra więc z barwami o ciepłej tonacji.

Punktowe (miejscowe) światło – zwłaszcza halogenowe – uwypukla barwy i podkreśla je. Korzystnie wpływa szczególnie na kolory zimne, ale może eksponować także ciepłe. Natomiast światło mieszane, które otrzymamy po zapaleniu kilku różnych świateł rozjaśni całe wnętrze i w pełni uwidoczni kolory wykończenia.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe
Możesz zadecydować o charakterze oświetlenia w pomieszczeniu. Lampy loftowe pasują wbrew pozorom do wnętrz w różnych stylach. Masz pełną kontro...
Czytaj więcej

Salon w stylu eklektycznym – jak dobrać kolor farby do salonu?

Salon w stylu eklektycznym – jak dobrać kolor farby do salonu?
Styl eklektyczny w salonie to ciekawe wyzwanie dla każdego amatora oryginalnych i nietuzinkowych wnętrz. Pozwala na liczne modyfikacje i łączenie wiel...
Czytaj więcej

Więcej światła! - TOP 4 lampy do oświetlenia domu

Więcej światła! - TOP 4 lampy do oświetlenia domu
Oświetlenie to ważny element każdego domu. To dzięki niemu możesz bez przeszkód funkcjonować nawet wtedy, gdy za oknem panuje mrok. Jakie lampy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlenie wpływa na postrzeganie kolorów wnętrz