Produkty

Jak oświetlenie wpływa na postrzeganie kolorów wnętrz

Jak oświetlenie wpływa na postrzeganie kolorów wnętrz

Wybierając kolorystykę do wnętrz, kierujemy się zwykle naszymi gustami i osobistymi preferencjami. Ale czy dana barwa będzie prezentowała się na ścianach korzystnie, zależy w przeważającej części od oświetlenia dziennego i sztucznego. Jak wpływa ono na postrzeganie kolorów?

światło dzienne w kolorowym pokojuOświetlenie naturalne

Światło naturalne, w zależności od pory dnia i roku, decyduje o różnym odbiorze kolorów zastosowanych np. na ścianach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ barwa danej powierzchni czy przedmiotu zależy od światła, które na nie pada. Z rana dominują niebieskie promienie ultrafioletowe – tym silniejsze, im bliżej południa. Z biegiem dnia, im bliżej do wieczora, zaczyna zwiększać się natężenie promieniowania czerwonego. Z tego względu pomieszczenia ulokowane od strony wschodniej lepiej malować na jaśniejsze i cieplejsze kolory – ostre i chłodne światło ochładza je bowiem i przełamuje. W pomieszczeniach ulokowanych od strony zachodniej warto natomiast stosować kolory chłodne – popołudniowe słońce ociepla i nie wywołuje wrażenia, że są zbyt intensywne, jak byłoby w przypadku barw ciepłych.

Pod względem oświetlenia naturalnego najkorzystniejszą ekspozycją okien jest wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia. Neutralne i bardzo jasne południowe światło rozjaśnia kolory we wnętrzach i np. czyni w odbiorze odcienie pastelowe niemal zupełnie białymi. Aby intensywne, południowe światło nie powodowało niekomfortowych, oślepiających odblasków, pomieszczenia o tej wystawie należy malować odcieniami jasnymi i chłodnymi.

W pomieszczeniach ulokowanych po stronie północnej, gdzie nie dociera bezpośrednie światło słoneczne, najlepiej sprawdzą się odcienie o tonacjach zbliżonych do barw żółtych, pomarańczowych i czerwieni, które optycznie rozjaśnią i ocieplą wnętrze.

Oświetlenie sztuczne

Efekt optyczny, jaki uzyskamy za pomocą oświetlenia sztucznego, zależy od jego rodzaju i rozmieszczenia. Światła ciepłe rozświetlą kolory o tym samym charakterze, a przy tym poszarzą i stłumią odcienie chłodne. Światła chłodne wzmacniają natomiast kolory chłodne, a osłabiają ciepłe.

Światło główne, górne, które równomiernie rozświetla pomieszczenia, działa w sposób rozjaśniający i w zasadzie jest ono obojętne dla zastosowanych barw. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stosujemy świetlówki dające światło o chłodnym, niebieskawym odcieniu.sztuczne światło a barwy

Źródła światła bocznego pełnią głównie rolę dekoracyjną. Emitowane przez nie światło jest rozproszone i przyćmione, dlatego wydobywa z barw głębię i przyciemnia je. Doskonale współgra więc z barwami o ciepłej tonacji.

Punktowe (miejscowe) światło – zwłaszcza halogenowe – uwypukla barwy i podkreśla je. Korzystnie wpływa szczególnie na kolory zimne, ale może eksponować także ciepłe. Natomiast światło mieszane, które otrzymamy po zapaleniu kilku różnych świateł rozjaśni całe wnętrze i w pełni uwidoczni kolory wykończenia.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na zimę może sprawić, że ten czas będzie wy...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlenie wpływa na postrzeganie kolorów wnętrz