Produkty

Jak oświetlić biuro? Praktyczne porady

Jak oświetlić biuro? Praktyczne porady

Odpowiednio dobrane oświetlenie w biurze jest tym z aspektów, który decyduje o poziomie koncentracji i samopoczucia, a co za tym idzie –  o efektywności pracy. Osoby przebywające w biurze przez standardowe 8 lub więcej godzin w ciągu dnia są narażone na zmęczenie wzroku i brak skupienia.

oświetlenie biuraŚwiatło naturalne przede wszystkim

Jedną z najważniejszych zasad, jeśli chodzi o aranżowanie pomieszczeń biurowych pod kątem oświetlenia jest to, aby znajdowało się w nim jak najwięcej światła dziennego. To właśnie ono ma najbardziej korzystny wpływ na koncentrację oraz zdrowie, jest nieporównywalne ze światłem sztucznym. Światło naturalne sprawia, że nasze oczy nie męczą się w tak dużym stopniu, a co za tym idzie, mamy też więcej energii do działania. Dlatego też zaleca się ustawiać stanowiska pracy tak, aby padało na nie jak najwięcej światła dziennego – kluczowe są w tym przypadku duże i przejrzyste okna.

Światło główne

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość stworzenia biura w przeszklonym, wysokim wieżowcu. Poza tym światło naturalne nie wystarczy, kiedy dni są zdecydowanie krótsze. Biuro musimy wyposażyć w odpowiedni system światła sztucznego zaczynając od głównego źródła sufitowego. Skutecznym rozwiązaniem mogą być tu chociażby świetlówki liniowe, które odpowiadają za równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, a ich dodatkową zaletą jest energooszczędność. Zastosować możemy również duże oprawy kloszowe czy też rastrowe, które są bardzo powszechnym rozwiązaniem w biurach. Przy doborze głównego źródła światła musimy pamiętać o bardzo ważnej sprawie, a konkretnie o wskaźniku oddawania barw, który w przypadku pomieszczeń biurowych powinien być większy niż 80 Ra. Wówczas takie oświetlenie najskuteczniej zastąpi światło naturalne.  

Światło wspierające

Główne oświetlenie koniecznie musi być wspierane przez kilka źródeł miejscowych. W tego typu pomieszczeniu na każdym stanowisku pracy powinna być postawiona lampka biurkowa. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy, co pozwoli koncentrować wiązkę światła na konkretnym miejscu (więcej o oświetleniu stojącym). światło naturalne w biurzeOsoby praworęczne powinny umieszczać lampkę biurkową po lewej stronie, a leworęczne, analogicznie, po prawej. Dodatkowe źródła światła możemy instalować również na ścianach, np. w postaci opraw świecących odbitym światłem, które rozpraszają efekt niepożądanego olśnienia wynikającego z zastosowania wyłącznie jednego, głównego źródła. Ściany to również idealne miejsce na kilka mniejszych, punktowych źródeł mocowanych na regulowanej głowicy.

Cieplej, zimniej

Warto wspomnieć również o tym, że barwę chłodniejszą bądź też cieplejszą powinniśmy dobierać do wystroju konkretnego pomieszczenia. Oświetlenie biurowe musi charakteryzować się jak największa jakością, na której pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać.

Data publikacji: 22.09.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?

Jak wybrać oświetlenie czołowe do warsztatu?
Podczas prac warsztatowych bardzo ważne jest oświetlenie, a jego umiejętne zaplanowanie pozwala na wygodne wykonywanie nawet precyzyjnych czynności. I...
Czytaj więcej

Luksfery i halogeny jako elementy oświetlenia garażu

Luksfery i halogeny jako elementy oświetlenia garażu
Zapewnienie prawidłowego oświetlenia w garażu zależeć będzie od tego, czy traktujemy go jedynie jako miejsce przechowywania w bezpiecznych warunkach s...
Czytaj więcej

Rodzaje oświetlenia garażowego

Rodzaje oświetlenia garażowego
Garaż to pomieszczenie, które zwykło się oświetlać w nieco inny sposób niż salon, jadalnię oraz wszystkie inne pomieszczenia domowe. Tutaj oprócz aspe...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlić biuro? Praktyczne porady