Światło naturalne przede wszystkim
Jedną z najważniejszych zasad, jeśli chodzi o aranżowanie pomieszczeń biurowych pod kątem oświetlenia jest to, aby znajdowało się w nim jak najwięcej światła dziennego. To właśnie ono ma najbardziej korzystny wpływ na koncentrację oraz zdrowie, jest nieporównywalne ze światłem sztucznym. Światło naturalne sprawia, że nasze oczy nie męczą się w tak dużym stopniu, a co za tym idzie, mamy też więcej energii do działania. Dlatego też zaleca się ustawiać stanowiska pracy tak, aby padało na nie jak najwięcej światła dziennego – kluczowe są w tym przypadku duże i przejrzyste okna.
Światło główne
Oczywiście nie zawsze mamy możliwość stworzenia biura w przeszklonym, wysokim wieżowcu. Poza tym światło naturalne nie wystarczy, kiedy dni są zdecydowanie krótsze. Biuro musimy wyposażyć w odpowiedni system światła sztucznego zaczynając od głównego źródła sufitowego. Skutecznym rozwiązaniem mogą być tu chociażby świetlówki liniowe, które odpowiadają za równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, a ich dodatkową zaletą jest energooszczędność. Zastosować możemy również duże oprawy kloszowe czy też rastrowe, które są bardzo powszechnym rozwiązaniem w biurach. Przy doborze głównego źródła światła musimy pamiętać o bardzo ważnej sprawie, a konkretnie o wskaźniku oddawania barw, który w przypadku pomieszczeń biurowych powinien być większy niż 80 Ra. Wówczas takie oświetlenie najskuteczniej zastąpi światło naturalne.
Światło wspierające
Główne oświetlenie koniecznie musi być wspierane przez kilka źródeł miejscowych. W tego typu pomieszczeniu na każdym stanowisku pracy powinna być postawiona lampka biurkowa. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy, co pozwoli koncentrować wiązkę światła na konkretnym miejscu (więcej o oświetleniu stojącym). Osoby praworęczne powinny umieszczać lampkę biurkową po lewej stronie, a leworęczne, analogicznie, po prawej. Dodatkowe źródła światła możemy instalować również na ścianach, np. w postaci opraw świecących odbitym światłem, które rozpraszają efekt niepożądanego olśnienia wynikającego z zastosowania wyłącznie jednego, głównego źródła. Ściany to również idealne miejsce na kilka mniejszych, punktowych źródeł mocowanych na regulowanej głowicy.
Cieplej, zimniej
Warto wspomnieć również o tym, że barwę chłodniejszą bądź też cieplejszą powinniśmy dobierać do wystroju konkretnego pomieszczenia. Oświetlenie biurowe musi charakteryzować się jak największa jakością, na której pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać.