Produkty

Jak oświetlić kuchnię?

Jak oświetlić kuchnię?

Właściwe oświetlenie kuchni decyduje o tym, czy korzystanie z tego pomieszczenia będzie komfortowe i bezpieczne. Mowa tutaj o zastosowaniu odpowiednich źródeł światła oraz istocie zarówno oświetlenia centralnego, jak i punktowego. Oświetlenie w kuchni jest niezwykle ważne, szczególnie ze względu na fakt zmieniającego się charakteru tego pomieszczenia, które stało się na przestrzeni lat bardziej otwarte, rozbudowane i wielofunkcyjne.

Oprawa oświetleniowa ANS-Lighting 2 x 50 W PAR111
Oprawa oświetleniowa ANS-Lighting 2 x 50 W

Źródło światła

Zastanawiając się nad tym, jak zaprojektować kuchnię pod kątem jej oświetlania, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że źródła światła powinny być dopasowane do konkretnego pomieszczenia pod względem barwy. Ważne jest w tej sytuacji znalezienie złotego środka, ponieważ dobranie żarówek o zbyt małej mocy sprawi, że nie oświetlimy dostatecznie wybranej strefy, a wybranie takich, które będą emitowały zbyt mocne światło, spowoduje, że wywołamy efekt olśnienia. W jednym i drugim przypadku komfort korzystania z kuchni będzie mało zadowalający. W pomieszczeniu tego typu sprawdzą się źródła o temperaturze barwowej od 3400 do 5700 K oraz te przekraczające 5700 K, jeśli chcemy zastosować dodatkowe światło dekoracyjne.

Oświetlenie centralne

Od niego powinny rozpoczynać się oświetleniowe aranżacje kuchni. Mimo że bardzo ważną funkcję pełnią w tym pomieszczeniu źródła punktowe, główne oświetlenie stanowi podstawę. Jego zadaniem jest równomierne rozprowadzanie światła i oświetlanie kuchni w taki sposób, byśmy mogli do niej swobodnie i bezpiecznie wejść, unikając potknięcia czy dotknięcia ostrego przedmiotu. To oświetlenie do kuchni powinno być idealnie rozproszone lub też odbijać się od sufitu. Wszystko po to, by padając na sprzęty kuchenne, nie powodowało powstawania cieni.

Oprawa halogenowa z dystansem Diall OMHD1 nikiel
Oprawa halogenowa z dystansem Diall OMHD1 nikiel

Zdecydowanie najczęściej oświetlenie centralne stanowi lampa sufitowa z kloszem montowana na środku sufitu. Alternatywą dla takiego tradycyjnego rozwiązania są jednak coraz częściej reflektorki LED-owe lub halogenowe instalowane w kilku miejscach sufitu. Mocuje się je w suficie podwieszanym lub na specjalnej listwie bądź szynie. Ogromną zaletą zastosowania reflektorków jest fakt, że pomieszczenie pozbawione lampy z kloszem sprawia wrażenie wyższego i bardziej przestronnego. Na ich korzyść wpływa także energooszczędność. Jeśli w ciągu całego dnia często korzystamy z kuchni i zapalamy światło centralne, umieszczone w kilku miejscach reflektory stają się optymalnym wyborem. Doskonale wpisują się również w klimat nowoczesnych wnętrz. Lampy do kuchni to z kolei świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy zaaranżować kuchenny sufit w sposób bardziej wyszukany, choć i tutaj znajdziemy z pewnością produkt, który łatwo wpasujemy w dowolny styl.

Porada eksperta:

Coraz częściej w nowoczesnych kuchniach zamiast oświetlenia centralnego w postaci tradycyjnej lampy sufitowej z kloszem lub punktowych reflektorów stosuje się lampy nad stół. Co więcej, umieszcza się je na długim, ozdobnym przewodzie. Pozwala to wykorzystać źródło światła o mniejszej mocy, a przy okazji wpływa na stworzenie przyjemniejszego klimatu w pomieszczeniu kuchennym.

Oświetlenie punktowe

W konkretnych strefach kuchni wykonujemy czynności, które wymagają dodatkowego oświetlenia. Mowa tutaj zarówno o stole kuchennym, jeśli nie zostało nad nim zamontowane oświetlenie centralne, jak i o blacie roboczym, kuchence, zlewozmywaku czy wyspie. Dodatkowe, punktowe źródła światła pełnią nie tylko bardzo ważną rolę praktyczną, ale także podnoszą atrakcyjność wnętrza pod kątem wizualnym. Aby użytkowanie ich było wygodne i energooszczędne, warto wydzielić dla poszczególnych stref osobne obwody oświetleniowe, by możliwe było włączanie tylko tych źródeł, które są nam w danej chwili niezbędne.

Lampa wisząca Rossa 3 x 40 W E27 biały/różowy/morski
Lampa wisząca Rossa 3 x 40 W E27 biały/różowy/morski

Stół kuchenny

Najważniejsze jest to, aby oświetlenie znajdujące się nad stołem oświetlało cały jego blat, a jednocześnie nie oślepiało siedzących przy nim osób. Z tego względu świetnym pomysłem jest zastosowanie wspomnianego wcześniej sposobu, czyli umieszczenia lampy zaledwie kilkadziesiąt centymetrów nad blatem (minimum 50 cm). Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wykorzystanie lampy z dużym i otwartym kloszem, która posiada dodatkowo możliwość regulowania długości sznura, lub też kilku prostokątnych lub owalnych lamp zawieszonych szeregowo na specjalnym panelu.

Oświetlenie stołu kuchennego należy dopasować również do tego, jaki blat on posiada. Jeśli jest to blat szklany, metalowy bądź też został wykończony błyszczącym lakierem, nie powinniśmy stosować do jego oświetlenia źródeł światła posiadających dużą moc. Taki zabieg może powodować nieprzyjemny efekt olśnienia, który męczy oczy. Analogicznie, jeśli blat jest ciemny i matowy, przydatne okażą się źródła dysponujące większą mocą.

Porada eksperta:

Aranżując oświetlenie stołu w kuchni, warto przemyśleć też zastosowanie ściemniaczy, które pozwolą nam dowolnie regulować strumień światła, łatwo dopasowując go do danej okazji.

Taśma LED ciepła biała IP65 120 LED na metr
Taśma LED ciepła biała IP65 120 LED

Blat, zlewozmywak, kuchenka

To elementy wyposażenia kuchni, z których korzystamy zdecydowanie najczęściej, przygotowując posiłki. Należy pamiętać, że wykonywane na blacie lub kuchence czynności mogą być tak samo przyjemne, co niebezpieczne. Stąd też o oświetlenie tych stref powinniśmy zadbać w sposób szczególny. Światło powinno być w tym przypadku przede wszystkim jasne, skupione i intensywne. Pamiętajmy jednak o tym, by nie było jaskrawe i nie oślepiało nas podczas pracy. Bardzo istotne jest również to, aby strefy te były oświetlone równomiernie. Sprawdzą się tutaj źródła o wysokim współczynniku oddawania barw, a szczególnie modele, które posiadają Ra zamykające się w przedziale od 80 do 85.

Nad kuchenką znajduje się najczęściej okap, który emituje światło i tym samym eliminuje konieczność stosowania dodatkowych źródeł. W przypadku blatu powinniśmy postawić zaś na oświetlenie punktowe. Doskonale sprawdzają się w tej roli umieszczane pod wiszącymi szafkami kuchennymi lampki, halogeny i świetlówki liniowe oraz LED-owe. Poszczególne źródła punktowe nad blatem powinny zostać rozmieszczone co ok. 40-60 cm.

Wyspa

Decydując się na stworzenie wyspy w kuchni, musimy zadbać o doprowadzenie do niej instalacji elektrycznej. Przewody prowadzi się wówczas w bruzdach w suficie bądź też maskuje w specjalnie wykonanym suficie podwieszanym. Wyspa w większości przypadków jest taką samą strefą roboczą jak blat, co sprawia, że wymaga podobnego oświetlenia pod względem oddawania barw. Można ją oświetlić lampami wiszącymi lub oświetleniem okapowym. Ważne, aby źródło światła nie znajdowało się tak nisko jak chociażby w przypadku stołu kuchennego.

Oświetlenie szafkowe

Odgrywa ono bardzo ważną rolę w pomieszczeniach kuchennych, wspomagając zarówno oświetlenie centralne, jak i bardziej tradycyjne formy oświetlenia punktowego. Z dostępnych obecnie na rynku źródeł możemy wyróżnić oświetlenie wewnątrzszafkowe, podszafkowe oraz nadszafkowe.

Wewnątrzszafkowe – pełni ono rolę nie tylko praktyczną, pomagając w odszukiwaniu produktów w ciemnych zakamarkach, ale także dekoracyjną, szczególnie jeśli zostaje zainstalowane wewnątrz szafek posiadających przeszklone fronty. Jeśli zakupione przez nas szafki nie posiadają takiego oświetlenia, możemy samodzielnie zainstalować w nich dodatkowe oprawy.

Porada eksperta:

W oświetleniu wewnątrzszafkowym najlepiej sprawdzają się halogeny i lampy LED-owe, które posiadają moc 12 W.

Profil 45 z osłonką mleczną
Profil 45 z osłonką mleczną

Podszafkowe – to wspomniane już lampki, halogeny i świetlówki, które doskonale sprawdzają się do oświetlenia stref roboczych, takich jak blat i zlewozmywak.

Nadszafkowe – tego rodzaju oświetlenie pełni z kolei rolę przede wszystkim dekoracyjną i doskonale sprawdzą się szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się lampki halogenowe.

Sterowanie oświetleniem kuchennym

Projektując oświetlenie w kuchni, powinniśmy zastanowić się również nad tym, w jaki sposób będziemy nim sterować – po to, by korzystanie z tego pomieszczenia było maksymalnie komfortowe i funkcjonalne. Jeśli często przebywamy w kuchni i uruchamiamy światło centralne, możemy zastosować specjalną czujkę ruchu, którą najczęściej wykorzystujemy jedynie przed wejściem do budynku. Jeżeli zaś chodzi o oświetlenie punktowe, możemy pozwolić sobie na zastosowanie specjalnych przełączników. Szczególnie przy oświetleniu blatu sprawdzą się przełączniki radiowe, które nie wymagają stosowania przewodów. W oświetleniu szafkowym niezawodne są za to przełączniki sensorowe i mechaniczne, które sprawiają, że światło zapala się samoistnie, kiedy otworzymy front mebla. Co ciekawe, możemy wyposażyć się również w okap, który będzie posiadał możliwość regulacji natężenia światła lub możliwość sterowania oświetleniem przy użyciu pilota.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!
Światło, nie tylko słoneczne, w naturalny w sposób reguluje naszą aktywność oraz nastrój. Nie bez powodu w jasnych, ciepłych wnętrzach czujemy się kom...
Czytaj więcej

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?
Ograniczony metraż, zbyt mała liczba pokoi, brak funduszy na remont – to wszystko sprawia, że niekiedy musimy zorganizować przestrzeń wielofunkc...
Czytaj więcej

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?
Przedpokój to pomieszczenie, które robi pierwsze wrażenie, jest wizytówką naszego wnętrza i zaprasza gości do środka. Powinno to być jednak miejsce ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.12.2016
ja mogę szczerze polecić wszystkim ściemniacze. to naprawdę świetne rozwiązanie. czasami człowiek po prostu źle się czuje i go drażni za jasne światło - pyk i po problemie

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlić kuchnię?