Produkty

Jak podłączyć zmywarkę

Jak podłączyć zmywarkę

Zmywarka to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędność czasu i energii. To także ładnie prezentujący się sprzęt w kuchennej zabudowie. Jego podłączenie wcale nie należy do trudnych czynności. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami.

zmywarkaZmywarka to niezastąpiony pomocnik w kuchni. Wraz z nią sprzątanie po rodzinnych imprezach staje się znacznie łatwiejsze. Dzięki temu chętniej przyjmujemy gości i cieszymy się rodzinną atmosferą. Zmywarka święci swoje triumfy z kilku powodów. Oszczędność ma tutaj niebagatelny wpływ na wybór sprzętu. Obok tego pojawia się także walor estetyczny.

Kuszące rozwiązania

Coraz więcej ludzi decyduje się na urządzenie kuchni w zabudowie – zmywarkę umieszcza się zwykle w ciągu szafek i obudowuje się ją materiałem podobnym do tego, z którego wykonane są fronty mebli. Zmywarka do zabudowy zwykle ma 45 cm szerokości. Zmywarki wolnostojące są nieco szersze, do 60 cm. W małej zmywarce można szybko umyć nawet 8 kompletów naczyń, w dużych zmywarkach nawet 12. Oczywiście zależy to będzie od rodzaju danego kompletu.

Czy podłączenie zmywarki jest trudne?

Nie. Do zmywarki podłączamy zimną wodę, bardzo rzadko także ciepłą. W ten sposób można bardzo skutecznie ograniczyć zużycie całkowitej energii elektrycznej, która byłaby potrzebna do podgrzania wody. Woda, którą podłączamy do zmywarki, powinna nadawać się do picia. Tylko taka będzie gwarancją tego, że nie znajduje się w niej zbyt dużo zawiesin żelaza i manganu. Twarda woda może też niestety szybko uszkodzić urządzenie. Jeśli nie mamy pewności, co do jakości naszej wody, zawsze możemy zamontować filtry przy odpływach. Wymagany przepływ wody w instalacji powinien oscylować w granicach 10-15 l/min. Ciśnienie natomiast musi być dopasowane do wymagań opisanych dla danego urządzenia w instrukcji, z reguły wynoszą one od około 0,1 do 1 MPa.

Krok po krokujak podłączyć zmywarkę

Zmywarkę kupujemy w komplecie z wężem doprowadzającym wodę, który zwykle ma też zabezpieczenie przed cofaniem wody do instalacji. Wąż podłączamy do zaworu czerpalnego o średnicy 1”. Pamiętajmy o tym, że wąż powinien być ułożony maksymalnie swobodnie. Nie powinien mieć żadnych zagięć, nie może być też skręcony. Długość fabrycznie kupionego węża spokojnie powinna nam wystarczyć do podłączenia go obok zlewozmywaka. Nie przedłużajmy go zatem samodzielnie. Odprowadzenie wody z urządzenia należy podłączyć do instalacji kanalizacyjnej na wysokości min 30 cm od podłogi. Średnica rury kanalizacyjnej nie może mieć mniejszej średnicy niż 40 mm. Odprowadzenie wody bezpośrednio do kanalizacji wykonamy wsuwając końcówkę węża odpływowego ze zmywarki do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję z otworem nieco mniejszym od średnicy węża odpływowego. Zmywarka powinna być podłączona tylko do takiego gniazda, które posiada bolec ochronny. Gniazdo nie powinno znaleźć się bliżej niż 60 cm od miejsca poboru wody.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wykonać przeniesienie instalacji wodnej?

Jak wykonać przeniesienie instalacji wodnej?
Jeśli planowany remont w budynku mieszkalnym ma na celu zmianę usytuowania łazienki lub inną modyfikację systemu wodnego, możemy wykonać jego przenies...
Czytaj więcej

Jak przyłączyć gaz ziemny - formalności

Jak przyłączyć gaz ziemny - formalności
Formalności związane z podłączeniem gazu ziemnego na danej działce reguluje prawo energetyczne. Aby móc ubiegać się o tego typu instalację na swojej p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak podłączyć zmywarkę