Produkty

Jak położyć wykładzinę? Podpowiadamy!

Jak położyć wykładzinę? Podpowiadamy!

Część z domowych prac remontowych można wykonać samemu, bez konieczności angażowania profesjonalnych ekip. Tak jest z położeniem wykładziny podłogowej. W tym przypadku wystarczą chęci i znajomość kilku zasad, by końcowy efekt był powalający. Z naszego artykułu dowiesz się jak położyć wykładzinę szybko i skutecznie.

Przejdź do następnych akapitów:

Wykładziny PCV są bardzo popularną alternatywą dla drewnianego parkietu, czy też paneli podłogowych. Nie ma w tym nic dziwnego, są znacznie tańsze, łatwiej się je transportuje, a ich układanie nie wymaga zbyt wiele pracy. Jednak, w jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi przeprowadza się montaż wykładziny? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Metody na prawidłowe układanie wykładziny

Montaż wykładziny PCV,  nie jest specjalnie skomplikowany i nie wymaga wieloetapowych działań. Jednak do zadania tego powinieneś się odpowiednio przygotować. Potrzebne będą Ci specjalne materiały oraz zestaw kilku narzędzi. 

Poza tym istnieją dwa sposoby układania wykładziny, ze względu na użycie materiału do łączenia jej z posadzką. Oba mają swoich zwolenników i przeciwników, a wybór konkretnego sposobu powinien być przemyślany.

Pierwszy metoda to tak zwane luźne układanie. W tym wypadku na posadzkę przykleja się dwustronną taśmę klejącą. Może znajdować się ona tylko na krawędziach lub na całej powierzchni podłogi. Producenci wykładzin jednak nie zalecają tego sposobu. Nie gwarantuje ona bowiem stałego i trwałego wiązania. W wyniki tego powstawać mogą uszkodzenia w wykładzinie, a poruszanie po niej może stać się niebezpieczne.

Druga metoda to płaskie klejenie. W tym przypadku do połączenia posadzki ze spodem wykładziny stosuje się specjalny klej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych substancji  charakteryzuje się on doskonałą przyczepnością. Trzyma się nawet porowatych powierzchni, takich jak beton, cement, tynk lub drewno. Można go nabyć w gotowej postaci. Klej taki wystarczy tylko nanieść szpachelką na posadzkę.

Profesjonaliści, którzy, na co dzień zajmują się kładzeniem wykładzin, zawsze wykorzystują płaskie klejenie. Metoda ta jest nie tylko skuteczna, ale także wygodna. Nałożenie kleju na posadzkę, zajmuje mniej czasu, niż przycięcie, naklejenie i przygotowanie do nałożenia wykładziny, dużej ilości  taśmy klejącej.

Do obu tych metod, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, potrzebne będą Ci proste narzędzia oraz materiały. Nie martw się, nie są one drogie. Wszystko możesz kupić w sklepach Castorama.pl.

Jak kłaść wykładzinę PCV – potrzebne materiały

Zanim przystąpisz do pracy, zaopatrz się w następujące materiały:

  • Listwy wykończeniowe – dzięki nim miejsce łączenia ściany z wykładziną, będzie estetycznie ukryte;

  • Dwustronna taśma klejąca – możesz użyć jej  do unieruchomienia wykładziny, jednak może się ona okazać nie do końca skuteczna;

  • Klej do wykładzin PCV – znacznie skuteczniejsza i trwalsza metoda łączenia podłogi z wykładziną, kilogramowe opakowanie kosztuje około 20 złotych;

  • Masa szpachlowa – posłuży do wyrównania posadzki, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

jak położyć wykładzinę - dwustronna taśma

Jak położyć wykładzinę PCV – użyj tych narzędzi

Żeby praca szła gładko, przygotuj sobie przed jej rozpoczęciem:

  • Ostry nożyk do dywanów – przycinanie wykładziny do odpowiednich rozmiarów za jego pomocą jest bardziej wygodne i praktyczniejsze niż z użyciem nożyczek;

  • Szpachelka do nakładania kleju – pozwoli Ci na równomierne rozprowadzenie substancji po posadzce oraz kontrolowanie grubości nakładanej warstwy;

  • Wałek do ugniatania – pomaga docisnąć wykładzinę do podłoża równomiernie w każdym miejscu;

  • Miarka oraz ołówek – zawsze może się okazać, że trzeba coś zmierzyć, zaznaczyć, dlatego warto te gadżety mieć pod ręką. 

Tak przygotowany powinieneś bez problemu poradzić sobie z układaniem wykładziny. Jeśli powierzchnia podłogi jest dość duża, postaraj się o pomoc drugiej osoby. W ten sposób praca będzie nie tylko łatwiejsza, ale także przebiegnie sprawniej.

Jak położyć wykładzinę. Instrukcja krok po kroku

Krok 1 – Przygotowanie 

Zanim położysz nową wykładzinę, musisz wystawić wszystkie meble, usunąć listwy maskujące z tych szaf, które nie mogą zostać wyniesione, oraz usunąć listwy przypodłogowe. Jeśli nasza wykładzina będzie nakrywała beton, pamiętajmy, że jego powierzchnia powinna być idealnie gładka. Najlepiej też oczyścić jego powierzchnię z kurzu, zabrudzeń, pyłu. Wszystkie pęknięcia i nierówności wyrównujemy masą szpachlową. W celu jeszcze lepszego przygotowania podłoża możemy całą jego powierzchnie pokryć emulsją gruntującą.

Wykładzinę należy pozostawić na podłodze, aby wyrównały się pofałdowania – najlepiej na całą noc. Wykładziny z włókien naturalnych muszą „aklimatyzować się” w temperaturze pokojowej najmniej 24 godziny.

Krok 2 – Przycinanie wykładziny 

Najpierw sprawdźmy, gdzie wykładzina będzie musiała zostać przycięta i gdzie mogą się tworzyć załamania. Wykładzinę przycinamy zawsze nożykiem z ostrzami trapezowymi. Tniemy ją przy ścianie, zachowując kilkumilimetrowy odstęp. Przycinajmy przeciwległe końce – w ten sposób będziemy mogli idealnie ułożyć wykładzinę, a dopiero potem ją dopasować do ewentualnych wnęk i wystających elementów

jak zamontować wykładzinę - nóż łamany

Krok 3 –  Układanie wykładziny

Po wycięciu i dopasowaniu nałóż na podłogę klej lub dwustronną taśmę samoprzylepną, a następnie dokładnie umieść na niej wykładzinę. Sprawdź, czy nie ma żadnych wybrzuszeń, załamań i nierówności.

Do progów drzwiowych wykładzinę dywanową wciśniemy za pomocą płaskiego, tępego przedmiotu, a obcinamy z naddatkiem ok. 0,5 cm od linii zagięcia. Uzyskany w ten sposób krótki nadmiar wykładziny wciskamy nożem bezpośrednio pod próg drzwi. W miejscu łączenia wykładziny podłogowej ze schodami montujemy listwę metalową.

Krok 4 – Dociskanie

By wykładzina PCV na całej powierzchni przylegała do posadzki, dociśnij ją. Możesz użyć do tego specjalnego walca. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich nierówności oraz pęcherzyków powietrza. Pamiętaj, też, że bezpośrednio po ułożeniu nie wolno chodzić po wykładzinie. Klej musi związać, a ewentualne poruszanie może temu zapobiec. Odczekaj jakiś czas. W zależności od rodzaju klej może schnąć nawet 48 godzin. Dokładnie umyj narzędzia, gdy są jeszcze wilgotne. Gdy zaschną, klej może być trudny do usunięcia.

Krok 5 – Prace wykończeniowe

Po wyschnięciu kleju możesz przystąpić do zakładania listew przypodłogowych, czy też wnoszenia mebli. Zachowaj jednak ostrożność, gdyż jednym nieostrożnym ruchem możesz przeciąć wykładzinę ostrą nogą szafki lub innym meblem.

Jak położyć wykładzinę PCV – teraz już wiesz

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi poradzisz sobie z położeniem wykładziny w swoim domu lub mieszkaniu. Wiesz już jak to zrobić, jakich użyć do tego narzędzi oraz na co zwrócić uwagę. 

A gdy zdecydujesz się na samodzielne kładzenie wykładziny, zapraszamy Cię do sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne produkty, takie jak kleje, listwy przypodłogowe, czy też ostre nożyki do wykładzin i dywanów.

Nie zwlekaj, odwiedź Castorama.pl i samodzielnie połóż wykładzinę w Twoim domu!

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?
Zarówno płytki ceramiczne, jak i wykładziny są dobrym materiałem na praktyczne i estetyczne wykończenie posadzki w wielu pomieszczeniach domowych, biu...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni
Podłoga w kuchni jest najczęściej wykańczana tradycyjnymi, prostokątnymi płytkami o gładkiej lub chropowatej fakturze. Już zastosowanie w niej paneli ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak położyć wykładzinę? Podpowiadamy!