Produkty

Jak poprawić wygląd dachu?

Jak poprawić wygląd dachu?

Odpowiednio wykończony dach jest zwieńczeniem domu i elementem niezbędnym do odpowiedniego zabezpieczenia go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli nasz dach zaczyna powoli straszyć, a nie stać nas na jego całkowitą wymianę, warto wykorzystać kilka pomysłów na jego odnowienie.

Zanim zaczniemy remontować dach

Jeśli gołym okiem widać, że dach nie zachowuje linii prostych na żadnej z połaci, prawdopodobnie trzeba zaingerować w jego konstrukcje. Zanim zaczniemy jakiekolwiek naprawy, powinniśmy zapoznać się ze stanem elementów więźby oraz pokrycia. Aby to zrobić, wystarczy użyć zwykłego młotka, którym obstukamy każdy element więźby, sprawdzając przy tym jego wytrzymałość. Po ocenie stanu elementów drewnianych, jesteśmy w stanie stwierdzić ile pracy trzeba włożyć, aby wyremontować dach. Gdy mamy do wymiany dużą ilość belek, najlepiej zdjąć całe pokrycie dachu, co przyśpieszy i ułatwi pracę. Jeśli chcemy wymienić uszkodzone belki, wstawić okna połaciowe, zmienić kolor bądź materiał pokrycia dachu, musimy uzyskać pozwolenie z odpowiedniego urzędu gminy lub miasta. Gdy mamy zamiar zaingerować w konstrukcje dachu, zmieniając jego kąt, albo wstawiając nowe elementy, potrzebne jest także pozwolenie na budowę i projekt.

Jak wymienić uszkodzone elementy dachu?

Po zapoznaniu się z ilością potrzebnego materiału, należy zacząć jego kompletowanie. Jeśli belki mają niestandardowy wymiar (np. 14x14cm) najlepiej zamówić je bezpośrednio z tartaku, gdzie przytną je do żądanych rozmiarów. W sytuacji, gdy nie mamy zamiaru wymieniać wszystkich krokwi, a uszkodzonych jest tylko kilka, nie musimy zdejmować całego pokrycia dachu i zrywać wszystkich łat. Pokrycie dachowe wystarczy usuwać tylko w miejscach, w których chcemy wymienić krokwie, a potem na nowo ułożyć wszystkie elementy. Jeśli jednak chcemy wyprostować dach, nie obejdzie się bez usunięcia całego pokrycia.  Wymieniając każdą z belek pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości tak, aby dach dokładnie przypominał ten który rozebraliśmy.

wymiana dachówekJak poprawić wygląd pokrycia dachowego?

To jak wygląda nasz dach, zależy głównie od tego, czym jest on pokryty. Najgorzej wyglądają dachy pokryte wysłużoną papą, eternitem, bądź dachówkami cementowymi. Te trzy rodzaje pokrycia są stosunkowo lekkie, więc więźba na której leżą, nie jest przystosowana pod jakiekolwiek ciężkie pokrycie (np. dachówkę ceramiczną). Jeśli więc chcemy je odnowić, najlepszym wyjściem będzie pokrycie takiego dachu blachodachówką. Jeśli na naszym dachu jest położony eternit, musimy liczyć się ze sporym problemem. Pokrycie to jest toksyczne i musi być usuwane przez specjalną ekipę, co wiąże się z niemałymi kosztami. Bezpośrednio po usunięciu eternitu jak i dachówki cementowej, można przystąpić do zakładania blachodachówki – nawet na stare łaty. Jeśli mamy pokrycie z papy, najprościej będzie bezpośrednio na nią przykręcić łaty, a do nich zamontować nowe pokrycie. Zdarza się, że z naszej blachodachówki, po paru latach używania, zaczyna łuszczyć się farba. W takim przypadku nie trzeba wymieniać całego pokrycia, a wystarczy odświeżenie poprzez nałożenie nowej farby. Najlepiej wykonać to elektrycznym pistoletem malarskim.

O jakich dodatkowych elementach dachu należy pamiętać?

Ostateczny wygląd dachu nadają także niewielkie elementy które montuje się wokół dachu. Najbardziej znaczącym z nich jest komin, który można obrobić cegłą klinkierową, co nie tylko poprawi jego wygląd, ale także zwiększy jego wytrzymałość. Oprócz komina, warto wykonać podbitkę dachową – można to zrobić za pomocą drewnianych desek jak i w tańszej wersji, za pomocą paneli PCV.

Data publikacji: 22.09.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak poprawić wygląd dachu?