Tradycyjne skrobanie szyb
Każdy z nas na wyposażeniu samochodu posiada skrobaczkę i szczotkę – w naszym klimacie ciężko uniknąć bowiem ujemnych temperatur nocą w okresie zimowym. W związku z tym wraz z nastaniem coraz krótszych dni powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i każdego poranka wychodzić do pracy kilka minut wcześniej, aby zdążyć przygotować auto do jazdy. Tradycyjne oczyszczanie szyb ze szronu i lodu za pomocą skrobaczki ma swoje wady oraz zalety. Pozytywnym aspektem jest na pewno skuteczność działania tej metody, a także stosunkowo krótki czas spędzany na tym zadaniu, nawet przy sporej warstwie lodu.
Minusem jest jednak ryzyko zarysowania szyby, uszkodzenia uszczelek przy szybach, a także szybsza eksploatacja piór wycieraczek, jeśli pozostałości po śniegu i szronie nie zostaną dokładnie usunięte ze szkła. Dochodzi do tego także energia, jaką musimy włożyć w cały proces – pamiętajmy, żeby oczyścić nie tylko przednią szybę, ale też pozostałe, gdyż znacząco wpływa to na bezpieczeństwo jazdy.
Uwaga! W porannym pośpiechu często bagatelizujemy konieczność dokładnego oczyszczenia całości przedniej szyby. W zimowym czasie koniecznie musimy o to zadbać – warunki na drogach są już i tak wystarczająco utrudnione zawieruchami, zamieciami i wielogodzinną ciemnością. Zapewnijmy więc sobie jak najwyższe bezpieczeństwo, dbając o maksymalną widoczność podczas prowadzenia samochodu. |
Odmrażacze – bezwysiłkowe oczyszczanie szyb
Alternatywą dla skrobaczek jest zastosowanie odmrażaczy do szyb. Te doskonale sprawdzają się w przypadkach, kiedy warstwa szronu jest niewielka. Już chwilę po spryskaniu powierzchni preparatem zauważymy, że auto jest gotowe do drogi. Wystarczy tylko oczyścić szkło z resztek po rozmrożeniu i można ruszać w trasę. Zaletą jest tutaj także komfort użytkowania odmrażaczy – po spryskaniu szyb możemy wygodnie rozsiąść się w kabinie i czekać na efekty. Problem pojawia się, gdy warstwa lodu jest gruba i potrzeba często kilku dobrych minut, aby szyba zapewniała idealną widoczność. Wówczas można wspomóc proces odmrażania poprzez skierowania nawiewu na przednią szybę, ale uwaga! Nie używaj od razu gorącego strumienia powietrza, ponieważ mógłby on spowodować naprężenia szkła, a co za tym idzie jego uszkodzenie.
Działanie prewencyjne – zasłonki aluminiowe
Zawsze zamiast leczyć, warto zapobiegać. Stosując się do tej zasady w przypadku szyb samochodowych, mamy na myśli zastosowanie maty aluminiowej, która zaizoluje szkło i ochroni je przed szronem. Metoda ta jest skuteczna, a nie wymaga przy tym wysokich nakładów finansowych. Dodatkowo po okresie zimowym tę samą zasłonkę możesz wykorzystać latem – umieszczając ją na szybie od wewnątrz unikniesz nadmiernego nagrzewania się wnętrza auta.