Produkty

Jak poradzić sobie z zamarzającymi szybami samochodowymi?

Jak poradzić sobie z zamarzającymi szybami samochodowymi?

Nawet najbardziej zapaleni miłośnicy zimowego szaleństwa studzą swój zapał, kiedy przychodzi im wsiadać za kółko w czasie mrozów. W tym okresie kierowcy są doświadczani trudnymi warunkami drogowymi, kłopotami z otwieraniem zamków oraz stratą czasu związaną z odśnieżaniem auta i usuwaniem szronu z szyb. Jakie sposoby pozwolą nam usprawnić odmrażanie szyb i zaoszczędzenie dodatkowych kilku minut o poranku?

Jak poradzić sobie z zamarzającymi szybami samochodowymi?Tradycyjne skrobanie szyb

Każdy z nas na wyposażeniu samochodu posiada skrobaczkę i szczotkę – w naszym klimacie ciężko uniknąć bowiem ujemnych temperatur nocą w okresie zimowym. W związku z tym wraz z nastaniem coraz krótszych dni powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i każdego poranka wychodzić do pracy kilka minut wcześniej, aby zdążyć przygotować auto do jazdy. Tradycyjne oczyszczanie szyb ze szronu i lodu za pomocą skrobaczki ma swoje wady oraz zalety. Pozytywnym aspektem jest na pewno skuteczność działania tej metody, a także stosunkowo krótki czas spędzany na tym zadaniu, nawet przy sporej warstwie lodu.

Minusem jest jednak ryzyko zarysowania szyby, uszkodzenia uszczelek przy szybach, a także szybsza eksploatacja piór wycieraczek, jeśli pozostałości po śniegu i szronie nie zostaną dokładnie usunięte ze szkła. Dochodzi do tego także energia, jaką musimy włożyć w cały proces – pamiętajmy, żeby oczyścić nie tylko przednią szybę, ale też pozostałe, gdyż znacząco wpływa to na bezpieczeństwo jazdy.

Uwaga!

W porannym pośpiechu często bagatelizujemy konieczność dokładnego oczyszczenia całości przedniej szyby. W zimowym czasie koniecznie musimy o to zadbać – warunki na drogach są już i tak wystarczająco utrudnione zawieruchami, zamieciami i wielogodzinną ciemnością. Zapewnijmy więc sobie jak najwyższe bezpieczeństwo, dbając o maksymalną widoczność podczas prowadzenia samochodu.

Jak poradzić sobie z zamarzającymi szybami samochodowymiOdmrażacze – bezwysiłkowe oczyszczanie szyb

Alternatywą dla skrobaczek jest zastosowanie odmrażaczy do szyb. Te doskonale sprawdzają się w przypadkach, kiedy warstwa szronu jest niewielka. Już chwilę po spryskaniu powierzchni preparatem zauważymy, że auto jest gotowe do drogi. Wystarczy tylko oczyścić szkło z resztek po rozmrożeniu i można ruszać w trasę. Zaletą jest tutaj także komfort użytkowania odmrażaczy – po spryskaniu szyb możemy wygodnie rozsiąść się w kabinie i czekać na efekty. Problem pojawia się, gdy warstwa lodu jest gruba i potrzeba często kilku dobrych minut, aby szyba zapewniała idealną widoczność. Wówczas można wspomóc proces odmrażania poprzez skierowania nawiewu na przednią szybę, ale uwaga! Nie używaj od razu gorącego strumienia powietrza, ponieważ mógłby on spowodować naprężenia szkła, a co za tym idzie jego uszkodzenie.

Żaluzja aluminiowa antyszronowaDziałanie prewencyjne – zasłonki aluminiowe

Zawsze zamiast leczyć, warto zapobiegać. Stosując się do tej zasady w przypadku szyb samochodowych, mamy na myśli zastosowanie maty aluminiowej, która zaizoluje szkło i ochroni je przed szronem. Metoda ta jest skuteczna, a nie wymaga przy tym wysokich nakładów finansowych. Dodatkowo po okresie zimowym tę samą zasłonkę możesz wykorzystać latem – umieszczając ją na szybie od wewnątrz unikniesz nadmiernego nagrzewania się wnętrza auta.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Upał w samochodzie - jak sobie z nim poradzić?

Upał w samochodzie - jak sobie z nim poradzić?
Wysokie temperatury latem mogą okazać się szczególnie dotkliwe w podróży – bez względu na to, czy jest to krótka przejażdżk...
Czytaj więcej

Zasłonka aluminiowa na szybę – czym się kierować przy jej wyborze?

Zasłonka aluminiowa na szybę – czym się kierować przy jej wyborze?
Usuwanie grubej warstwy szronu i lodu z szyby nie należy do najprzyjemniejszych zadań – szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz, a my się s...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć samochód przed mrozem? Kilka prostych sposobów

Jak zabezpieczyć samochód przed mrozem? Kilka prostych sposobów
Ten zimowy koszmar zna każdy kierowca – jak szybko odśnieżyć samochód i poradzić sobie z zamarzniętymi zamkami? Jest na to kilka sposob&o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak poradzić sobie z zamarzającymi szybami samochodowymi?