Produkty

Jak pozbyć się kurzu spod paneli podłogowych?

Jak pozbyć się kurzu spod paneli podłogowych?

Jeżeli przed położeniem paneli podłogowych nie oczyścimy i wzmocnimy starannie podłoża, to po pewnym czasie zacznie nam doskwierać problem kurzu. Na ścianach może pojawiać się brudny pasek, który jest sygnałem, że pod panelami gromadzi się pył.

panel podłogowy kronoplus dąb srebrnyMądry Polak po szkodzie

Gdy panele już od jakiegoś czasu leżą na naszej podłodze, a na ścianach zaczął pojawiać się tajemniczy kurz, to niestety nie mamy zbyt dużego pola działania. Aby uniknąć tego zjawiska, należy działać asekuracyjnie – najważniejsze jest właściwe przygotowanie podłoża do paneli. Producenci często oferują nam produkty, które teoretycznie przeznaczone są do różnego rodzaju podłoży, a ich przygotowaniu nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Jest to duży błąd, bowiem z biegiem czasu okazuje się, iż dostrzegamy coraz więcej mankamentów takiego niedbale wykonanych prac przygotowawczych. W trakcie remontów każdemu z nas zależy na czasie, jednak nie należy pozwalać na wykonywanie kolejnych czynności szybko, co oznacza gorszą ich jakość.

Skąd się bierze kurz pod panelami?panele podłogowe

Pojawienie się paska kurzu na ścianach wokół paneli może nas zaskoczyć – często nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż jest to konsekwencja niepoprawnego położenia paneli. Możemy czyścić  powierzchnię lub zastawiać te fragmenty ściany meblami, jednak na dłuższą metę wszystkie te działania będą uciążliwe. Rozwiązaniem najskuteczniejszym będzie całkowite zlikwidowanie problemu. Aby to zrobić, należy najpierw poznać przyczynę pojawiania się kurzu na ścianach. Jeżeli panele nie zostały położone w odpowiedni sposób, to pod wpływem nacisku na nie wydmuchuje się spod nich warstwa pyłu. Pojawia się ona przy ścianach – to właśnie przy listwach podłogowych znajduje się jedyne miejsce, którym kurz może się ulatniać, bo poszczególne deski są ze sobą szczelnie połączone. Problem ten nie występuję na podłożach dobrze zagruntowanych lub posadzkach, w których do oddzielenia paneli od posadzki wykorzystano folię izolacyjną. Na rynku dostępne są już panele, których producenci obligują nas do zastosowania tego typu folii, jednak w tym wypadku sprawą nadrzędną jest wilgotność podłoża, a nie osiadający kurz.

Jak sobie poradzić z tym problemem?

Niestety, odpowiedź na to pytanie nie będzie dla nas korzystna. Najczęściej okazuje się, że należy zdemontować całą podłogę i poprawić podłoże, aby problem ulatniającego się spod paneli kurzu zniknął całkowicie. Jeżeli w naszym mieszkaniu wykorzystano bardziej nowoczesną technologię, czyli panele łączone bez użycia kleju, to takie prace nie będą specjalnie uciążliwe dla naszego portfela. Poszczególne elementy możemy swobodnie zdemontować, wykonać odpowiednie zagruntowanie podłogi, a następnie położyć na nowo. W przypadku paneli klejonych jedynym rozwiązaniem jest  byłaby całkowita wymiana podłogi, co wiąże się z dużymi kosztami. Możemy jednak działać doraźnie i spróbować wypełnić szczeliny przy ścianie bezbarwnym silikonem.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ocieplanie dachu płaskiego

Ocieplanie dachu płaskiego
Przy projektowaniu domów wiele osób decyduje się na coraz bardziej nietypowe rozwiązania. Do takich możemy zaliczyć chociażby dach płaski. Wybierając ...
Czytaj więcej

Nowe na starym - jak położyć panele na starym parkiecie lub deskach

Nowe na starym - jak położyć panele na starym parkiecie lub deskach
Należy położyć panele drewniane lub laminowane bezpośrednio na nadgryzionej zębem czasu podłodze. Jest to ekonomiczne i rozsądne rozwiązanie bo oszczę...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.11.2015
Mydlany artykuł, takie za przeproszeniem pierniczym o niczym, a i silikon jest bez sensu bo izolacja pod panelami ma oddychać. Natomiast problem można rozwiązać banalnie prosto: ułożyć gąbkowe uszczelki/paski, lub paski zwykłej waty pod listwami i ewentualnie co jakiś czas wymienić. Pozdrawiam.

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się kurzu spod paneli podłogowych?