Produkty

Jak praktycznie wykorzystać zasłony?

Jak praktycznie wykorzystać zasłony?

Firanki i zasłony – to duet, który zdobi wiele z naszych okien. Tymczasem współczesne aranżacje wewnątrz dopuszczają stosowanie ich nie tylko do wykończenia okien, ale także w zupełnie innej roli. Szczególną uwagę należy zwrócić na zasłony. Jak wykorzystać je w praktyczny, a zarazem nietypowy sposób?

zasłona santia 140 x 245 cm turkusowaJak sama nazwa wskazuje, zasłony mają zasłaniać. Jednak to, co nimi zasłonimy i przed czym, zależy jedynie od naszej wyobraźni. Pamiętajmy także, że materiał, z którego wykonane są nasze zasłony, może decydować o tym, w jakiej roli sprawdzą się one najlepiej.

Zasłony w oknach i w… drzwiach

Tradycyjnie wieszamy zasłony w oknach. Często stanowią jedynie ozdobę widoczną od wewnątrz – zwłaszcza gdy są spięte po bokach i nie zwykliśmy wykorzystywać ich w innych celach. Tymczasem poza funkcją dekoracyjną , zwieszone w oknach barwne tkaniny mogą pełnić także inne role. Po pierwsze, będą przydatne w sytuacji, gdy mieszkamy na paterze przy ruchliwej i hałaśliwej ulicy. Nieprześwitujące zasłony zapewnią nam intymność, chroniąc przed wzrokiem zaglądających do naszych wnętrz przechodniów. Zasłony przydadzą się także w bardzo słoneczne dni, gdy zlikwidują dyskomfort powodowany przez odbijające się od telewizora czy ekranu komputera promienie słońca.

Jeżeli dysponujemy zasłonami grubymi i ciężkimi, przypominającymi raczej kotary, możemy wykorzystać je także dla ochrony przed zimnem przedostającym się do mieszkania przez nieszczelne, stare okna. Podobnie, jeśli chodzi o drzwi. Zasłony wykonane np. z grubego i miękkiego sztruksu doskonale spełnią podobną rolę zamontowane w drzwiach. Bariera, którą stworzą, będzie skutecznie chronić nasze mieszkanie przed wychładzaniem i startami ciepła, do których dochodzi podczas każdego otwierania drzwi wejściowych.

Podział przestrzeni zasłonamizasłona w łazience

Zasłony – z dowolnych wybranych przez nas tkanin – sprawdzą się także doskonale w roli nietypowych ścian działowych, które w każdej chwili będziemy mogli zlikwidować. Jak je wykorzystać? Możemy wyznaczyć nimi przestrzeń na sypialnię – w tym celu możemy użyć zarówno tkanin lekkich i przejrzystych, jak i cięższych i nieprzepuszczających światła. Mogą one stanowić trzy prowizoryczne ściany naszej sypialni lub być zamontowane na równi z ramą łóżka, tworząc baldachim. Zasłona sprawdzi się także zamiast drzwi, oddzielając np. dowolnie zaaranżowaną wnękę od części dziennej mieszkania.

Lekkie i zwiewne zasłony lub takie w postaci sznurków, girland czy koralików, mogą także dzielić przestrzeń symbolicznie, np. oddzielać jadalnię od części wypoczynkowej salonu bądź część wypoczynkową od kącika biurowego. Aby dobrze spełniały to zadanie, wystarczy odpowiednio dobrać miejsce ich zamocowania.

Zasłony możemy wykorzystać również w roli niewielkich parawanów wyznaczających małe przebieralnie. Jeśli nie mamy w mieszkaniu miejsca na garderobę z prawdziwego zdarzenia, wystarczy nawet wąska, nieprześwitująca zasłona, by móc ubrać się lub przebrać bez obawy o brak intymności.

Zasłony do zadań specjalnych

Nowością na rynku zasłon są takie, które odznaczają się wyjątkową dźwiękoszczelnością, pochłaniając i tłumiąc pięć razy więcej dzięków, niż inne produkty tego typu. Są przy tym lekkie i przepuszczają światło, ograniczając jego dostęp do środka. Ich cechą jest także niepalność i wyjątkowa lekkość. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie we wnętrzach zastosowano surowe powierzchnie betonowe i szklane, które wpływają na powstawanie echa.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki
Szary kolor w salonie to uniwersalna baza dla stworzenia przytulnego i eleganckiego wnętrza. Szare pomieszczenia zachwycają swoją prostotą, świetnie w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak praktycznie wykorzystać zasłony?