Produkty

Jak prawidłowo wykonać rynny na gzymsie

 Jak prawidłowo wykonać rynny na gzymsie

Dachy z gzymsami to forma architektoniczna, która nawiązuje do budownictwa pałacowego. Niegdyś pełniące tylko funkcję praktyczną (podtrzymywały rynny, które były wykonane ze słabszych niż obecnie materiałów), obecnie tworzone głównie ze względów dekoracyjnych. Nieprawidłowo wykonane mogą być głównym powodem do powstawania zawilgocenia na ścianie.

rynna castoramaGzyms w pierwotnej wersji, tworzony dawniej, był bardzo wąski. Dzisiaj przybiera coraz szersze formy. Dachy, które dekoruje się gzymsami, nawiązują do architektury śródziemnomorskiej.

No właśnie, architektura we wspomnianym klimacie, znacznie cieplejszym od naszego, różni się od tej, którą przewidujemy dla naszego kraju. W Polsce zimy są mroźne, trzeba się też spodziewać opadów śniegu. Gzyms może zatem zupełnie niepotrzebnie być podporą dla zalegającego na dachu białego puchu. W tym wypadku potrzebny jest niebywały zmysł i wiedza architekta, który go projektuje.

Konstrukcja gzymsu, szczególnie źle zaplanowanego, jest groźna z kilku powodów, przede wszystkim:

- topniejący śnieg może przenikać w strukturę ścian oraz dachu naszego budynku,

- konstrukcja gzymsów utrudnia odprowadzanie wód opadowych,

- przed gzyms trudno jest przeprowadzić rury spustowe,

- gzyms jest najlepszym przykładem powstawania niepotrzebnych mostków termicznych,

- konstrukcje architektoniczne tego typu zwiększają zużycie materiałów (betonu, blachy, termoizolacji),

- na powierzchni gzymsów często powstają przewiewy, co wpływa na poziom termo-oraz paroizolacji na poddaszu.

Jak wykonać gzyms?

Przede wszystkim powinien być on odpowiednio ocieplony. Jeśli bowiem będzie przez niego uciekało ciepło z wnętrza domu, szybko okaże się, że śnieg właśnie w tych okolicach dachu będzie topniał najszybciej. Wówczas już niewiele potrzeba do tego, żeby na ścianach pojawiły się zacieki.

Gzymsy powinny być też dobrze zaizolowane cieplnie, wtedy bowiem nie powodują powstawania skroplin we wnętrzu budynku: w pomieszczeniach mieszkalnych, a także na poddaszu. rynny na gzymsie

Przejścia przez blachę osłaniającą gzyms przy systemach rynnowych wykonanych z blach powlekanych nie powinny być lutowane bądź uszczelniane. Wykonujemy je poprzez zainstalowanie rury osłonowej w systemie rura w rurze.

Ocieplenie gzymsów powinno się wykonywać przed nałożeniem obróbek blacharskich. Nigdy w odwrotnej kolejności.

Nie bez znaczenia jest także sam dobór rynny bezpośrednio do gzymsu. Rury spustowe powinny przechodzić przez gzyms w rurach osłonowych, a rury osłonowe powinny wychodzić ponad blachę obróbek osłaniających gzyms.

Rodzaje gzymsów:

Z betonu zbrojonego – prawidłowa konstrukcja wymaga wykonania odpowiedniego deskowania. Po jego zmontowaniu układa się zbrojenie gzymsu i łączy go z wieńcem stropowym. Całość wypełnia się mieszanką betonową i pozostawia do związania. Gzymsy tego typu obowiązkowo malujemy i ocieplamy.

Z cegieł – murowane, tworzone poprzez stopniowe wysunięcie kolejnych warstw muru.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy
Gdy dobrze dobierzesz kolor rynien, stają się niemal niewidoczne, co nie znaczy, że można o nich zapomnieć w ogóle. Pełnią ważną rolę w odprowa...
Czytaj więcej

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Czym jest budownictwo zrównoważone?
Zrównoważone budownictwo to projektowanie, budowanie oraz użytkowanie z myślą o przyszłości. Powstające w ten sposób budynki nie zanieczyszczają środo...
Czytaj więcej

Systemy ogrzewania rynien

Systemy ogrzewania rynien
System ogrzewania rynien przydatny jest szczególnie w zimie – wtedy ma za zadanie zapewnić orynnowaniu sprawne działanie. Co trzeba wiedzieć o t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo wykonać rynny na gzymsie