Produkty

Jak radzić sobie ze śliskimi schodami?

Jak radzić sobie ze śliskimi schodami?

Problem śliskich schodów na zewnątrz pomieszczeń spotyka nas przede wszystkim zimą, kiedy powierzchnia jest pokryta śniegiem lub lodem. Jednak również schody w domu mogą przysparzać nam wielu problemów, narażając nas na wypadki i uszczerbki na zdrowiu. Jak zatem poradzić sobie z podłożami śliskimi i sprawić, że nasze schody będą bezpieczne dla wszystkich domowników?

zewnętrzne schody z ryflamiSchody zewnętrzne

Przede wszystkim już podczas planowania schodów zewnętrznych musimy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego je wykonamy. Wykorzystać należy płytki mrozoodporne, cechujące się dość szorstką powierzchnią – najlepiej sprawdzą się terakoty i gresy, jednak powinniśmy wybierać modele nieszkliwione i niepolerowane – gładkie podłoża sprzyjają niestety niekontrolowanym poślizgom. Ponadto przy doborze płytek możemy zdecydować się na stopnice przeznaczone do użytku na schodach – na ich zewnętrznej stronie znajdują się bowiem specjalne ryfle, czyli rowki zapewniające lepszą przyczepność podeszwy do podłoża.

Dobór odpowiednich płytek z pewnością wystarczy latem, kiedy stopnie są suche. Jednak wraz z nadejściem śniegów i ulew same płytki mogą zawieść i zachowanie równowagi podczas wspinania się na kondygnację nie będzie wcale łatwe. Wtedy możemy wykorzystać specjalne gumowe maty, które powinny rozwiązać nasz problem. Są one mocowane do podstopnic, a zatem nie będą się przesuwały przy poruszaniu się po nich. Trzeba je jednak systematycznie odśnieżać, gdyż materiał o nawet najlepszej przyczepności niewiele zdziała, kiedy będzie pokryty grubą warstwą lodu. Zdecydowanie najlepszym, lecz jednoczesne najdroższym sposobem na śliskie schody zimą jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Kable lub maty grzewcze układamy na każdym stopniu i dopiero później wykańczamy stopnie płytkami – temperatura błyskawicznie poradzi sobie ze śniegiem i lodem na każdych schodach.

schody dywanowe antypoślizgowe

Schody wewnętrzne

Problem śliskich schodów w mieszkaniu jest zdecydowanie łatwiejszy do rozwiązania – niebezpieczeństwo powoduje jedynie gładka powierzchnia, a nie działania czynników zewnętrznych, takich jak opady deszczu i śniegu. Schody w naszym domu wykończone są najczęściej drewnem lub płytkami. W tym drugim przypadku wystarczy, podobnie jak przy schodach zewnętrznych, wykorzystać stopnice ryflowane, lub wykończyć krawędzie listwami antypoślizgowymi.

Dostępny jest również szeroki wachlarz rozmaitych mat dywanowych lub wykonanych z PCV – prezentują się one wyjątkowo atrakcyjnie i są bardzo skuteczne w zabezpieczaniu śliskich powierzchni. Jeśli z kolei zdecydowaliśmy się na schody drewniane, z pewnością zrobiliśmy to z myślą o ich atrakcyjnym wyglądzie – naturalna barwa i struktura drewna stanowi piękną dekorację klasycznych wnętrz. Jeśli nie będziemy chcieli zakrywać ich matami, pozostaje nam zabezpieczenie stopni specjalnym lakierem o właściwościach antypoślizgowych. Warto go zastosować nie tylko ze względu na jego znakomitą przyczepność, bowiem gwarantuje on także ochronę dla drewna, przez co jest ono mniej narażone na ścieranie i uszkodzenia.

Data publikacji: 01.10.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku
Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastan...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak radzić sobie ze śliskimi schodami?