Produkty

Jak rozplanować kawalerkę?

Jak rozplanować kawalerkę?

Małe a cieszy. Kawalerki miały i wciąż mają duże powodzenie. Największym problemem jest zazwyczaj ich odpowiednie rozplanowanie. Ten pojawia się, gdy mamy możliwość podjęcia się kapitalnego remontu bądź stworzenia takiego mieszkania od podstaw, na przykład po wykupieniu pojedynczego pomieszczenia w starszym budownictwie.

Oto kilka przykładów, czego jesteśmy w stanie wówczas dokonać.

Więcej przestrzeni

Czasami wystarczy nam nawet 25 metrów kwadratowych, żeby mieszkanie robiło dobre wrażenie i dobrze się w nim przebywało przez długie lata. Podstawą jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Mając możliwość gruntownych zmian, powinniśmy ją wykorzystać. Najczęstszy błąd to właśnie odrzucenie takiej możliwości.

Musimy pamiętać o tym, że główne i największe pomieszczenie w kawalerce jest naszym salonem, sypialnią i jadalnią, a nawet miejscem do pracy. Dlatego też nie możemy zabierać sobie w nim ani trochę przestrzeni, a wręcz odwrotnie. Lepiej jest na jego korzyść zmniejszyć łazienkę i zaplanować minimalną powierzchnię na kuchnię, a nawet pokusić się o pozbycie się pewnych miejsc.

Żeby zyskać jak najwięcej przestrzeni, warto zdecydować się na zburzenie ścian. Skutecznym zabiegiem może się okazać połączenie salonu z kuchnią. Nie musi być to rozwiązanie niekorzystne, pod warunkiem, że odpowiednio obie części zaaranżujemy, dopasowując chociażby pod względem kolorystki. Bardzo często w kawalerkach poświęca się miejsce na oddzielony ścianą przedpokój, który nie jest tak istotny, kiedy z mieszkania korzysta jedna bądź dwie osoby, co zazwyczaj ma miejsce. Tutaj wyburzenie ściany jest również korzystne.

Sprytna łazienka

Jeśli mamy możliwość przesuwania ścian oddzielających konkretne pomieszczenia, to zdecydowanie najmniejszym pomieszczeniem w kawalerce powinna być łazienka. To jasne, że czasami kusząca jest wizja wanny, ale zabieg ten nie wpłynie korzystnie na całość. Trzeba wówczas przenieść pralkę do kuchni. Tymczasem, jeśli zdecydujemy się na wąską pralkę ładowaną od góry, jesteśmy w stanie zainstalować w łazience nieco większy prysznic. Do tego skromna umywalka i podwieszany sedes.

Funkcjonalność w minimalizmie

Jeśli wyjątkowo zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca w kuchni, to do łazienki możemy przenieść zlew. Wówczas oba pomieszczenia muszą się jednak znajdować obok siebie, co nie zawsze wpływa dobrze na funkcjonalność kawalerki.

Warto wykorzystać każdy element do tego, by w kawalerce żyło się bardziej funkcjonalnie, albo nawet z niektórych elementów zrezygnować. Mowa tutaj chociażby o drzwiach, które jak wiadomo zabierają nieco miejsca przy otwieraniu. Rozwiązaniem są tutaj drzwi przesuwne, a w miejscach, gdzie nie są one tak kluczowe zastosowanie samej futryny – na przykład ze stylowego, starego drewna.

Jeśli istnieje taka możliwość, powinniśmy zdecydować się na większą ilość światła w naszym mieszkaniu. Chodzi tutaj głównie o światło naturalne, które za sprawą dużych okien korzystnie wpłynie na pomieszczenia, w szczególnym stopniu je powiększając.  

Atrakcyjne wykończenie

Kawalerka, choć mała, nie musi być pod żadnym pozorem nudnym miejscem. Charakteru jej wnętrzu może nadać oryginalne wykończenie. Możemy zdecydować się między innymi na wymurowanie cegły na niewielkiej części ściany bądź pomalowanie nieotynkowanej przestrzeni ceglaną farbą. Ważne, aby nie bać się eksperymentować, jednocześnie robiąc to z wyczuciem.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Motywacyjne plakaty jako sposób na ozdobę ścian

Motywacyjne plakaty jako sposób na ozdobę ścian
Po dodatkach w mieszkaniu poznajemy, co mieszkańcom w duszy gra. Pomysły na przyozdobienie ścian mnożą się. W dekoracji było już niemal wszystko – poc...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?
O dekoracji wnętrz myślimy już podczas ich wykańczania, jednak nie zawsze etap ten pozwala na uzyskanie efektu, o jakim marzymy. Znakomicie w roli ozd...
Czytaj więcej

W jakim stylu urządzić mieszkanie – przegląd możliwości

W jakim stylu urządzić mieszkanie – przegląd możliwości
Modny od dłuższego czasu styl skandynawski, nowoczesny minimalizm, a może wnętrze industrialne? Jeśli żadna z tych propozycji nam nie odpowiada, ale w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak rozplanować kawalerkę?