Produkty

Jak rozplanować miejsce na pomieszczenie gospodarcze w mieszkaniu?

Jak rozplanować miejsce na pomieszczenie gospodarcze w mieszkaniu?

Pomieszczenie gospodarcze – przez tych, którzy go nie posiadają, uznawane za zmarnowaną powierzchnię domu lub mieszkania. Niezastąpione dla tych, którzy zdecydowali się na jego wydzielenie z innych pomieszczeń. Spiżarnia, pralnia, kotłownia, schowek – nazwa dopełnia funkcje, jakie pełni. Czy i w jakim miejscu domu powinniśmy zaadaptować pomieszczenie gospodarcze?

pralnia w przedpokojuDzięki wytyczeniu miejsca pod pomieszczenie gospodarcze zyskujemy bezpieczną przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Przede wszystkim należą do nich sprzęty typu odkurzacz, pralka, suszarka. To tam zwykle trafiają również środki czystości, wiadra, zaprawy oraz niepotrzebne elementy wyposażenia kuchni. Tym samym inne pomieszczenia naszego domu wreszcie stają się uporządkowane.

W jakim miejscu domu możemy wytyczyć pomieszczenie gospodarcze?

Wielu z nas ogranicza się wyłącznie do tyłu kuchni, korytarza czy piwnicy, a przecież sposobów na zorganizowanie takiego wnętrza może być znacznie więcej.

Dobrym pomysłem będzie np. osobna pralnia, która będzie usytuowana tuż obok naszej łazienki. Dzięki temu salon kąpielowy nie będzie musiał być wyposażony w pralkę, suszarkę i stojak na pranie. Stanie się prawdziwym centrum spa. W pralni możemy oczywiście gromadzić także brudne pranie oraz te ubrania, które nie mieszczą się w naszych szafach. To też dobre miejsce na żelazko, deskę do prasowania oraz inne drobne przedmioty.

Kotłownia to miejsce, które zwykle kojarzy się nam z piecem. Tymczasem oprócz niego warto zarezerwować tam miejsce na rowery, narty, łyżwy. W kotłowni możemy też urządzić sobie miejsce na półkę z narzędziami.

Gdzie rozlokować kotłownię? Możemy zaplanować ją w piwnicy lub w tylnej części domu. Najlepiej zapewnić sobie wówczas dodatkowe drzwi, bezpośrednio na podwórko, przez które będziemy mogli wnieść opał.

Spiżarka – niezwykle urokliwe miejsce. Zwykle liczy tylko kilka metrów kwadratowych i jest zbawienna dla wszystkich tych osób, które rozkoszują się przygotowywaniem sezonowych przetworów.

W spiżarce swoje miejsce znajdą także większe zakupy, których przechowywanie w kuchni jest niemożliwe. Gdzie umieścić spiżarkę? Najlepiej albo w kuchni, albo tuż przy kotłowni. Niektórzy dla tego rodzaju pomieszczenia znajdują miejsce również pod schodami, aby wypełnić jakoś tę naturalnie powstająca wolną przestrzeń.

Planując miejsce pod pomieszczenie gospodarcze?pomieszczenie do prasowania

Skupmy się na wydzieleniu takiego wnętrza, które pozwoli na doprowadzenie do niego instalacji wodnej oraz elektrycznej. Powinno to być także miejsce dobrze wentylowane, z łatwymi do utrzymania w czystości podłogami.

Planując pomieszczenie gospodarcze, nie zapominajmy o wyznaczeniu roli, jaką ma ono pełnić. Gdzie indziej umieścimy przecież pralnię, a gdzie indziej kotłownię. Jeśli z kolei zależy nam wyłącznie na miejscu typowo warsztatowym, może lepiej będzie kupić gotowy domek i postawić go w ogrodzie?

Data publikacji: 22.10.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zamontować sufit podwieszany LED w przedpokoju? Instrukcja

Jak zamontować sufit podwieszany LED w przedpokoju? Instrukcja
Podwieszany sufit jest jedną z modniejszych aranżacji mieszkania, czy też domu. Ich montaż nie jest trudny, a dzięki nim możemy zakryć niedoskonałości...
Czytaj więcej

Płyta regips - wymiary i rodzaje

Płyta regips - wymiary i rodzaje
Planujesz remont w Twoim domu, chcesz postawić ściankę działową, a może zbudować sufit podwieszany? Możesz użyć do tego płyt gipsowo-kartonowych. Dowi...
Czytaj więcej

Płyta gipsowo-kartonowa - jak ją wykorzystać? Rodzaje i zastosowanie

Płyta gipsowo-kartonowa - jak ją wykorzystać? Rodzaje i zastosowanie
Płyty gipsowo-kartonowe to materiał, dzięki któremu ukształtujesz przestrzenie Twojego mieszkania, w taki sposób, by odpowiadały Twoim p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak rozplanować miejsce na pomieszczenie gospodarcze w mieszkaniu?