Produkty

Jak samodzielnie wykonać nową nawierzchnię tarasu

Jak samodzielnie wykonać nową nawierzchnię tarasu

Już niedługo rozpocznie się sezon wiosenno-letni. Miesiące, w których zdecydowanie więcej czasu będziemy spędzać w ogrodzie oraz na przydomowym tarasie. Warto zatem sprawdzić nieco wcześniej, czy stara nawierzchnia naszego tarasu nie wymaga renowacji, a jeśli tak, dobrze zaplanować wszystkie prace – najlepiej w taki sposób, żeby zdążyć przed nadejściem lata.

mierzenie do nawierzchni tarasowejZ tarasem jest tak, jak z domowymi wnętrzami – co pewien czas albo mamy ochotę dokonać zmian w jego wyglądzie, albo po prostu w wyniku zniszczeń pojawia się taka konieczność. Zmieniają się tarasowe trendy, ewoluują nasze gusta, swoje piętno odciska także czas i warunki atmosferyczne oraz nierzadko – niestety – ujawniają się błędy wykonawcze. Wymiana nawierzchni tarasu staje się nieunikniona.

Wymiana powierzchni na starej podbudowie

To jeden z częstszych sposobów wymiany starej nawierzchni na nową. Nie generuje aż tak dużych kosztów, ale wymaga zwrócenia uwagi na nowy materiał pokryciowy. Nowa kostka lub płytki, w zależności od tego, na co się zdecydujemy, powinny mieć zbliżoną grubość do tych, którymi jest wyłożony obecnie taras. Dlaczego jest to aż tak istotne?

Tworząc nową nawierzchnię, na starej mamy dokładnie tyle samo miejsca do dyspozycji, jak poprzednio. Jeśli zatem dobierzemy nieprawidłową grubość podbudowy możemy borykać się z zalewaniem tarasu, albo utrudnionym otwieraniem drzwi tarasowych.

Zakres prac

Na początek usuwamy stary materiał nawierzchniowy. Odrywamy płytki, a otrzymaną w ten sposób nawierzchnię oczyszczamy z kurzu oraz z tzw. mączki zbierającej się podczas kucia. Zwróćmy uwagę na całą nawierzchnię, także na narożniki. Im będzie ona dokładniej oczyszczona, tym łatwiej będzie nam przeprowadzić dalsze prace.układanie płyt tarasowych

Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się samej podbudowie. Jej stan nie może budzić u nas wątpliwości w zakresie układania nowej nawierzchni. Zarówno skosy, jak i system drenażu powinny być odpowiednie.

Po zweryfikowaniu stanu technicznego podbudowy i mając już pewność, że nadaje się ona do przeprowadzania dalszych prac, możemy rozpocząć układanie warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Tworzy ją płynna folia lub papa termozgrzewalna. Na takiej powłoce, dodatkowo pokrytej mrozoodpornym klejem, możemy układać nowe płytki. Fugi wypełniamy natomiast materiałem mrozoodpornym. Po dokładnym uprzątnięciu taras jest już gotowy, a my możemy rozpocząć kolejny sezon grillowania.

Data publikacji: 14.04.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować deskę Areto?

Montaż deski tarasowej – jak szybko i łatwo zamontować deskę Areto?
Deska tarasowa kompozytowa to wygodna i elegancka alternatywa dla tradycyjnych desek z litego drewna. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wymaga ...
Czytaj więcej

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wykonać nową nawierzchnię tarasu