Produkty

Jak sprawić by balkon służył cały rok?

Jak sprawić by balkon służył cały rok?

Zdaje się, że balkon jako namiastka patio lub werandy może nam służyć tylko podczas ciepłych, letnich miesięcy. Nic bardziej mylnego, ponieważ przy odrobinie inwencji i pracy jesteśmy w stanie sprawić, że nawet kiedy za oknem jest pochmurno, będziemy mogli zasiąść na swoim własnym tarasie.

balkon latoLato


Jeśli musimy wysuszyć pranie, wystarczy że rozwiesimy na wbitych w ścianę hakach nylonowe sznurki, a mokre ubrania staną się suche w błyskawicznym tempie. Jeśli nie mamy możliwości zaczepienia sznurów na stałe, możemy skorzystać z balustrady (upewnijmy się tylko, że jest czysta) lub rozkładanej suszarki. Pamiętajmy tylko, by nie trzymać prania zbyt długo na słońcu – wtedy wypłowieje i zostawi nieestetyczne przebarwienia.

Balkon będzie idealny dla owoców i warzyw, które potrzebują trochę czasu na dojrzenie. Wystarczy, że rozłożymy je na płachcie lub postawimy na szafce, a wtedy szybko nabiorą kolorów.


Jesień


Ulewne deszcze zwiastują koniec harców na świeżym powietrzu. Ale jeśli dalej chcemy zażywać ruchu, sprzęt do ćwiczeń, rower treningowy czy zestaw odważników posłuży nam do poprawiania tężyzny. Możemy przechowywać je w naszym mieszkaniu, ale lepiej będzie trzymać sprzęt na zewnątrz.

Jeśli brakuje nam miejsca w kuchni, balkon będzie świetny na składowanie segregowanych odpadów. Nie zawsze mamy ochotę myć dokładnie plastikowe, szklane i papierowe opakowania, a dobywający się z nich zapach na zewnątrz nie będzie nikomu przeszkadzał. Nie zamieńmy tylko balkonu w składowisko śmieci, bo nie taka jest jego rola.

Padający na zewnątrz deszcz może nas odwieść od trzepania dywanów i pościeli. Ale jeśli nasi sąsiedzi nie mają nic naprzeciw, możemy powiesić odrobinę wyżej linkę, dzięki której z trzepaczką w ręku prędko rozprawimy się z zakurzonymi kołdrami.


Zima


balkon zima

Zdaje się, że w trakcie zimnych i śnieżnych miesięcy balkon nie będzie nam przydawał się w najmniejszym stopniu. Nic bardziej mylnego – jest to świetne miejsce na dodatkową lodówkę. Zadbajmy tylko, by wszelkie nie mieszczące się w lodówce garnki nie znajdowały się bezpośrednio na ziemi. Mogą przymarznąć, a ich odrywanie może przynieść szkodę dla ich zawartości.

W czasie zimy na balkonie możemy też przechowywać opał do kominka – oszczędzi to nam podróży do piwnicy. Przykryjmy go tylko plandeką, inaczej nawiewający śnieg może spowodować jego zawilgocenie.


Wiosna


Gdy przyroda budzi się do życia, czas również na otworzenie balkonu na oścież. Na tarasie rozłożymy rozsady roślin, które wysadzimy w cieplejszych, wiosennych miesiącach. Sam balkon może być też miejscem do powieszenia doniczek na hakach i łańcuchach.

Jeśli obawiamy się o los roślin, możemy zastanowić się nad zabudowaniem balkonu przezroczystą taflą. Niestety, za ocieplenie zapłacimy cenę w postaci braku cyrkulacji powietrza, co może być niekorzystne dla roślinności. Idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie przesuwnych drzwi, które będzie można demontować w czasie cieplejszych miesięcy, a nakładać wraz z nadejściem chłodów.

Balkon powinien być wykorzystywany jak najczęściej, w końcu to dla wielu z nas jedyna okazja do spędzenia odrobiny czasu na zewnątrz.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak sprawić by balkon służył cały rok?