Produkty

Jak szybko i skutecznie odświeżyć ściany w kuchni?

Jak szybko i skutecznie odświeżyć ściany w kuchni?

Kuchnia to miejsce, które stale jest narażone na zabrudzenia. Widoczne jest to szczególnie w stanie ścian, na których osadzają się plamy z tłuszczu, zachlapania i zacieki. Istnieją na szczęście sposoby, dzięki którym przywrócimy ścianom dawny blask. Ich odświeżenie może również nieco zmienić aranżację kuchni i nie musi się wiązać z dużym remontem.

czyszczenie powierzchni nadblatowychPłytki ceramiczne

Jeżeli ściana w części lub całości (np. nad blatem) pokryta jest płytkami ceramicznymi, konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie. Łatwiej poradzimy sobie z glazurą, ponieważ do jej umycia wystarczą zwykłe detergenty, natomiast większy problem pojawia się w przypadku starego rodzaju płytek, które nie zostały zabezpieczone żadną warstwą. Te bowiem są bardziej podatne na wchłanianie brudu, dlatego jeżeli plamy wniknęły w strukturę ceramiki, do ich usunięcia powinniśmy użyć specjalnych środków.

Szczególnego potraktowania wymagają również fugi. Zabrudzenia możemy usunąć mieszanką wody z amoniakiem lub przy pomocy przeznaczonych do tego celu preparatów. Jeżeli dzięki nim fuga nie odzyska swojej barwy, pomocna okaże się farba renowacyjna, która odnowi spoinowanie. Gdy fuga posiada duże ubytki, powinniśmy ją usunąć w całości i zastąpić nową warstwą.

Chcąc zmienić nieco wygląd płytek ceramicznych nie musimy decydować się na ich kucie. Istnieją bowiem specjalne farby do ich malowania, a ścianę możemy również ozdobić dekoracyjnymi naklejkami. Tym sposobem zyska nowy wygląd, a my unikniemy bardziej intensywnych robót.

 Oczyszczanie

W przypadku ściany pomalowanej farbą powinniśmy w pierwszej kolejności oczyścić wszelkie zabrudzenia i pomalować je na wybrany przez nas kolor. Jest to rozwiązanie szybkie i skuteczne, jednak nie możemy go powtarzać zbyt często, bowiem farba po pewnym czasie zacznie się łuszczyć i odpadać.

Mycie ściany jest ułatwione, jeżeli jest zaimpregnowana i pokryta specjalną farbą lateksową. Wtedy wystarczy nam jedynie woda z płynem i ścierka, przy użyciu których szybko przywrócimy ścianom pierwotny stan, a kuchnia na powrót będzie wyglądała na schludną i zadbaną.

Malowanieżywe kolory w kuchni

Nie w każdym jednak przypadku wystarczające okaże się umycie ścian i nałożenie kolejnej warstwy farby. Często plamy w naszej kuchni nie dają się tak łatwo usunąć lub zakryć. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zeszlifować zabrudzone miejsce razem z farbą, co da nam pewność, że po malowaniu tłuste plamy nie przenikną na powrót na wierzchnią warstwę ściany.

Z tego powodu zamiast standardowych farb użyjmy odpornych na wnikanie brudu i tłuszczu oraz wytrzymałych na mycie bez obaw o utratę ich koloru. Pozwoli nam to o wiele łatwiej utrzymać czystość w kuchni. Farby muszą być dobrej jakości, bowiem dają większość pewność, że w przyszłości łatwiej zadbamy o stan kuchennych ścian.

Aranżacje

Jeżeli chcemy, aby odświeżenie nie wiązało się tylko z przywróceniem czystości, ale także ze zmianą wyglądu kuchni, powinniśmy zdecydować się na zmianę koloru ścian. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na nich kolorowych motywów, które ożywią wnętrze. Popularne jest również przeznaczenie części ściany, aby pełniła rolę tablicy, na której możemy zapisywać przepisy i wiadomości dla członków rodziny. Wystarczy jedynie pomalować wybraną płaszczyznę specjalnie przeznaczoną do tego celu farbą tablicową, po której możemy pisać kredą.

Ciekawy efekt daje również położenie tafli szkła na ścianie nad blatem. Jeżeli chcemy umieścić je w pobliżu kuchenki, szkło powinno być hartowane – dzięki temu wytrzyma wysokie temperatury, jakim będzie poddane. Taflę możemy przytwierdzić bezpośrednio do płytek ceramicznych. Osiągniemy dzięki temu niecodzienny efekt,  a nasza kuchnia zyska nowoczesny element.

Uzupełnieniem aranżacji kuchennej mogą być również panele ścienne, które są łatwe w montażu i nadadzą wnętrzu nowego charakteru.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.06.2015
już myślałem, że trzeba bedzie malować, ale udało się zmyć. rozlałem olej na ściane (tak wiem, geniusz) i została wielka plama. znalazłem w necie sposób, że trzeba spryskać płynem do mycia szyb i umyc. zadzialalo i to juz jakis czas po powstaniu plamy. ciesze sie, bo moze kaucje za mieszkanie w calosci odzyskam :D.

Ocena i komentarz dla:

Jak szybko i skutecznie odświeżyć ściany w kuchni?