Układanie
W zależności od liczby woluminów, książki na tradycyjnych, prostych, kilkupoziomowych regałach możemy ułożyć według jakiegoś klucza. Często bowiem egzemplarze magazynowane są na półkach przypadkowo i nowe książki sukcesywnie wypełniają wolne miejsce w kolejności ich nabywania. Wielu nie wyobraża sobie odmiennego podejścia, jednak możemy pokusić się również o inne rozwiązania.
Jednym z pomysłów jest posegregowanie książek według wielkości. W takim wypadku ciężkie i duże egzemplarze układamy na dole, wypełniając regały książkami o coraz mniejszym formacie. Dzięki temu cały mebel nie będzie sprawiał wrażenia masywnego przedmiotu, co będzie miało wpływ na odbiór wnętrza, w którym się znajduje.
Innym pomysłem może być ułożenie woluminów kolorami. Jego celem jest głównie odbiór wizualny naszego zbioru, jednak w przypadku dużej liczby książek nieposiadających odpowiedniego oznaczenia taka aranżacja może sprawić problem z odszukaniem interesującej nas pozycji. Ułożenie zgodnie z kolorami jest jednakże rozwiązaniem niebanalnym.
Regał z książkami staje się również atrakcyjniejszy, gdy książki ułożymy według ich rodzaju, serii, autorów czy wydawnictw.
Dekoracja
Dla wielu z nas półki mają jednak spełniać rolę głównie dekoracyjną, gdzie nie ważna jest liczba woluminów, ale to, jak całość wpisuje się w aranżację mieszkania. Dlatego regał wygląda ciekawiej, gdy część z nich położona jest poziomo, co wnosi na półki nieco dynamiki. Jeżeli biblioteka wypełnia całą ścianę, unikniemy tym samym monotonnego ułożenia książek.
Dobrym pomysłem jest również wplecenie między książki kilku dekoracyjnych figurek, ramek ze zdjęciami czy różnego rodzaju pamiątek. Jako ich podstawkę możemy wykorzystać właśnie leżące poziomo książki, co czyni regał znacznie ciekawszym w odbiorze. Trzeba jednak uważać, ponieważ takie rozwiązanie łatwo może skończyć się tym, że mebel stanie się miejscem przypadkowo pozostawionych na nim przedmiotów, a przecież nie to jest naszym celem. Jeżeli jednak utrzymamy dyscyplinę na półkach, nasz regał będzie prawdziwą dekorację mieszkania.
Oświetlenia
Miejsce przechowywania książek możemy również uatrakcyjnić poprzez odpowiednie podświetlenie. Idealnie do tego celu nadaje się oświetlenie punktowe, które rozjaśni wybrane przez nas obszary. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż kilku halogenów w suficie lub w górnej półce regału, które oświetlą nasz zbiór od góry. Świetny klimat wnosi również niewielka lampa z abażurem ustawiona między książkami. Odpowiednie oświetlenie biblioteczki sprawi bowiem, że odbiór wizualny księgozbioru będzie znacznie korzystniejszy, a całość zyska wieczorami nieco inny charakter.
Regał w kształcie drzewa? Czemu nie
Nowoczesne regały to przede wszystkim zabawa geometrią, dlatego do wyboru mamy meble w najróżniejszych kształtach. Dzięki temu w naszym domu możemy umieścić regał wolnostojący, (przypominający np. słup na ogłoszenia), układający się w napis na ścianie, a w mieszkaniach o wystroju przemysłowym możemy się pokusić o regał wykonany z metalowych rur. Dzisiaj często wykorzystuje się również meble, w których książki ułożone są na ukos lub tworzą zawiłe kształty, co także jest ciekawym pomysłem. Są to tylko przykłady, ponieważ wybór jest o wiele większy, a projektantów ogranicza dziś jedynie ich wyobraźnia.
Jak widać, regał z książkami nie musi być tylko zwyczajnym miejscem przechowywania książek, ale dzięki kilku zabiegom, może dodatkowo stać się wyszukaną dekoracją naszego domu.