Produkty

Jak ukryć wady pomieszczenia odpowiednim pomalowaniem ścian?

Jak ukryć wady pomieszczenia odpowiednim pomalowaniem ścian?

Własne cztery kąty to marzenie każdego z nas. Niekiedy jednak nasze pomieszczenia nie są idealne. Wszelkie niedoskonałości możemy ukryć farbami.

pomalowane ściany

Małe wnętrze

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy powiększają. Tym samym, chcąc optycznie powiększyć nieduże wnętrze, należy zastosować w nim jasne kolory. Biel, beż czy blada żółć odbiją wpadające do środka pokoju światło, czym sprawią że przestrzeń zdecydowanie powiększy się w naszych oczach. Co więcej, pomieszczenie wyda się przestronniejsze i większe, gdy namalujemy 10-centymetrowy pas na górze ściany. Istotne jest tutaj, by pas ten był w kolorze sufitu. Sprawi on, że wnętrze podwyższy się – o tym będzie dokładniej mowa w punkcie następnym.

Niskie wnętrze

Wadą wielu pomieszczeń jest niestety to, że mają nisko osadzony sufit. Na szczęście i na to również znajdziemy rozwiązanie. Po pierwsze, możemy na ścianie namalować pionowe pasy, które optycznie podwyższą pomieszczenie. Zamiast farb możemy także użyć pasów z tapety. Gdzie je zastosować? Przynajmniej na jednej ze ścian. Dodatkowo nadajmy sufitowi barwę jaśniejszą niż kolor ścian, dzięki czemu oddalimy lekko pomieszczenie, co wpłynie także na jego optyczne powiększenie. W przypadku niskich poddaszy należy pomalować skosy na taki sam kolor, co sufit.

Wąskie wnętrzefarba castorama

Kolejnym problemem, który może pojawić się we wnętrzu, jest jego mała szerokość. By to zakamuflować, wystarczy pomalować ściany szerokimi, poziomymi pasami. Innym zabiegiem może być pomalowanie sufitu ciemnymi barwami (ciemniejszymi niż ściany boczne). Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie ciemnych barw na krótszych ścianach. Wszystko to sprawi, że z pozoru trudna do ukrycia wada pomieszczenia zostanie skutecznie przez nas zatuszowana.

Wysokie wnętrze

Dla jednych, wysokie pomieszczenie to marzenie, dla innych - utrapienie.  Dla drugiej grupy doskonałym rozwiązaniem będzie odwrotność zabiegu stosowanego w pomieszczeniu niskim. Wystarczy zatem pomalować sufit kolorem ciemniejszym niż kolory pozostałych ścian. Dodatkowo możemy nanieść na ściany poziome pasy, które obniżą optycznie wysokość sufitu.

Większość pomieszczeń jest daleka od ideału. Na szczęście za pomocą odpowiednich barw i kilku sztuczek malarskich możemy zamienić wnętrze w bardziej przyjazne nam i naszej rodzinie. Z pewnością wpłynie to na poczucie większego komfortu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
31.10.2015
Mam bardzo niskie sufity i faktycznie pomalowanie pionowych pasów skutkuje. Ja zastosowalam jasno łososiową farbę i razem z białą reszta wygląda to fajnie. Pasy są różne szerokości i to przydaje efektu wow
15.06.2015
Według mnie świeżo pomalowane ściany zawsze lepiej wyglądają, niezależnie od zastosowanych sztuczek. Malowanie to najprostsza rzecz, jaką można zrobić, aby wnętrze wyglądało czysciej, schludniej i genralnie lepiej.

Ocena i komentarz dla:

Jak ukryć wady pomieszczenia odpowiednim pomalowaniem ścian?