Produkty

Jak ukryć wady pomieszczenia odpowiednim pomalowaniem ścian?

Jak ukryć wady pomieszczenia odpowiednim pomalowaniem ścian?

Własne cztery kąty to marzenie każdego z nas. Niekiedy jednak nasze pomieszczenia nie są idealne. Wszelkie niedoskonałości możemy ukryć farbami.

pomalowane ściany

Małe wnętrze

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy powiększają. Tym samym, chcąc optycznie powiększyć nieduże wnętrze, należy zastosować w nim jasne kolory. Biel, beż czy blada żółć odbiją wpadające do środka pokoju światło, czym sprawią że przestrzeń zdecydowanie powiększy się w naszych oczach. Co więcej, pomieszczenie wyda się przestronniejsze i większe, gdy namalujemy 10-centymetrowy pas na górze ściany. Istotne jest tutaj, by pas ten był w kolorze sufitu. Sprawi on, że wnętrze podwyższy się – o tym będzie dokładniej mowa w punkcie następnym.

Niskie wnętrze

Wadą wielu pomieszczeń jest niestety to, że mają nisko osadzony sufit. Na szczęście i na to również znajdziemy rozwiązanie. Po pierwsze, możemy na ścianie namalować pionowe pasy, które optycznie podwyższą pomieszczenie. Zamiast farb możemy także użyć pasów z tapety. Gdzie je zastosować? Przynajmniej na jednej ze ścian. Dodatkowo nadajmy sufitowi barwę jaśniejszą niż kolor ścian, dzięki czemu oddalimy lekko pomieszczenie, co wpłynie także na jego optyczne powiększenie. W przypadku niskich poddaszy należy pomalować skosy na taki sam kolor, co sufit.

Wąskie wnętrzefarba castorama

Kolejnym problemem, który może pojawić się we wnętrzu, jest jego mała szerokość. By to zakamuflować, wystarczy pomalować ściany szerokimi, poziomymi pasami. Innym zabiegiem może być pomalowanie sufitu ciemnymi barwami (ciemniejszymi niż ściany boczne). Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie ciemnych barw na krótszych ścianach. Wszystko to sprawi, że z pozoru trudna do ukrycia wada pomieszczenia zostanie skutecznie przez nas zatuszowana.

Wysokie wnętrze

Dla jednych, wysokie pomieszczenie to marzenie, dla innych - utrapienie.  Dla drugiej grupy doskonałym rozwiązaniem będzie odwrotność zabiegu stosowanego w pomieszczeniu niskim. Wystarczy zatem pomalować sufit kolorem ciemniejszym niż kolory pozostałych ścian. Dodatkowo możemy nanieść na ściany poziome pasy, które obniżą optycznie wysokość sufitu.

Większość pomieszczeń jest daleka od ideału. Na szczęście za pomocą odpowiednich barw i kilku sztuczek malarskich możemy zamienić wnętrze w bardziej przyjazne nam i naszej rodzinie. Z pewnością wpłynie to na poczucie większego komfortu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
31.10.2015
Mam bardzo niskie sufity i faktycznie pomalowanie pionowych pasów skutkuje. Ja zastosowalam jasno łososiową farbę i razem z białą reszta wygląda to fajnie. Pasy są różne szerokości i to przydaje efektu wow
15.06.2015
Według mnie świeżo pomalowane ściany zawsze lepiej wyglądają, niezależnie od zastosowanych sztuczek. Malowanie to najprostsza rzecz, jaką można zrobić, aby wnętrze wyglądało czysciej, schludniej i genralnie lepiej.

Ocena i komentarz dla:

Jak ukryć wady pomieszczenia odpowiednim pomalowaniem ścian?