Produkty

Jak ułatwić dziecku sprzątanie własnego pokoju?

Jak ułatwić dziecku sprzątanie własnego pokoju?

Dokładne poznawanie świata dziecko rozpoczyna od swojego pokoju. Tutaj, pod okiem rodziców, raczkuje, siada, uczy się chodzić. Tutaj też poznaje pierwsze zasady dobrego wychowania, między innymi zaczyna dbać o porządek. Jak dopomóc temu, aby zabawa przeszła w nawyk, a ten zmienił się w przyzwyczajenie?

porządek w pokoju dzieckaMłody człowiek chętnie poznaje świat przez zabawę. Nie inaczej jest z pierwszymi obowiązkami, takimi jak dbałość o porządek w swoim pokoju albo w części mieszkania przeznaczonego tylko dla niego. Aby dziecko chętnie uczestniczyło w staraniach o schowanie zabawek przed pójściem spać, konieczna będzie pomoc rodziców i ich aktywny udział w sprzątaniu. Dlaczego? Samodzielne chowanie zabawek czy klocków wyzwoli nowe pokłady chęci do zabawy nimi, a nie odłożenie do jutra. Tym sposobem porządkowanie pokoju przeciągałoby się do późnych godzin nocnych i kto wie,  czy w oczach rodziców w ogóle byłoby zakończone sukcesem.

Nauka pierwszych obowiązków może być rozpoczęta od przygotowania dużych pudeł, na przykład plastikowych, kartonowych czy wiklinowych. Ozdabiając je wraz z dzieckiem, możemy od razu poinformować je, że będzie to miejsce, gdzie spać będą zabawki – tu lalki, tu przytulanki, klocki, samochodowy tor przeszkód. Na wieka pojemników możemy nakleić odpowiednie obrazki, które wcześniej można wspólnie wykonać. Zarówno karton, jak i tworzywo sztuczne nie wywołają reakcji alergicznych, są lekkie i dzięki otworom do noszenia – przyjazne dla małych dłoni. Jeśli będziemy w nich umieszczać futrzane zabawki, przedłużymy ich żywotność. W przeciwnym razie zakurzone przytulanki mogą stać się siedliskiem alergenów.

Pierwsze wspólne sprzątanie można przemienić we współzawodnictwo – kto pierwszy zapełni daną skrzynię na zabawki. Rodzice wiedzą, że kluczem do sukcesu jest umiejętne umożliwienie dziecku wygranej. Zachęcone sukcesem zechce go powtórzyć kolejnego popołudnia czy wieczoru i dopóki sprzątanie będzie oznaczało dobrą zabawę, a nie uciążliwy obowiązek, nie trzeba będzie swojej pociechy do zrobienia porządków nakłaniać. Można również potraktować pokój pełen zabawek na podłodze jako bezludną wyspę pełną skarbów, na którą przybili piraci – który z nich napełni swoją skrzynię szybciej?

Element znużenia nowymi obowiązkami jednak będzie się stopniowo nasilał – co zrobić, aby sprzątanie było znowu atrakcyjne? Na pewno pomoże temu zmiana pojemników na zabawki – niekoniecznie trzeba kupić nowe, ale gdy na przykład okaże się, że miniaturowe samochody wysypują się spod pokrywy, a ilość pluszaków ma tendencję spadkową, możemy zamienić ich nocne hotele i oczywiście ponownie odpowiednio oznaczyć skrzynie ze skarbami. Niewątpliwym wydarzeniem w życiu dziecka będzie również zakup nowych mebli do pokoju poprzedzony wspólnym wybieraniem odpowiedniego zestawu. Zadbajmy, by szuflady były pojemne i zamykały się bezpiecznie dla małych dłoni. Wkrótce to półki (najlepiej zakryte) i szuflady będą pełne śpiących zabawek.pudło tekturowe castorama

Sprzątanie ułatwi wykładzina lub dywan położony na podłodze, dzięki którym zbieranie małych elementów konstrukcji z klocków nie będzie uciążliwe. Od miękkiej powierzchni małe i duże przedmioty, spadając, nie będą się odbijać i wpadać głęboko pod meble, skąd wyciągnąć je może jedynie okazja do gruntownych porządków. Mniejsze komplety klocków (na przykład magnetyczne) powinny być przechowywane osobno, aby po kilku dniach wszystkie klocki pomieszane z drobniejszymi zabawkami nie zmieniły się w jednolitą, kolorową masę. Dbałość o ubrania dla lalki przełoży się na składanie własnej odzieży, a porządek w piętrowym garażu wypełnionym samochodami da początek dbałości o czystość biurka.

Pewnych zachowań możemy uczyć nasze pociechy od najmłodszych lat ich życia. Warto już wtedy zwrócić uwagę, że zabawkom nie mogą towarzyszyć niedojedzone ciastka czy inna żywność i napoje w otwartych opakowaniach. Podobnie będzie z wilgotną odzieżą dla lalek – po pierwsze ma się wysuszyć, a dopiero następnie może trafić do garderoby małej księżniczki. Wiedząc o tym dziecko będzie świadome, że szkolny plecak na książki i zeszyty powinien być wolny od niezjedzonego drugiego śniadania czy mokrego ręcznika, jakim wycierało się po zajęciach na basenie.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń

Ozdobne pudełka – jak je wykorzystać, by uporządkować przestrzeń
Pudełka do przechowywania, ozdobne i oryginalne opakowania to praktyczny trend w urządzaniu mieszkań. Możesz wybierać w różnorodnej kolorystyce...
Czytaj więcej

Kartony dekoracyjne – funkcjonalność i estetyka

Kartony dekoracyjne – funkcjonalność i estetyka
Jak znaleźć miejsce na wszystkie domowe przybory i akcesoria, a jednocześnie zachować w nich porządek? Wystarczy sięgnąć po kartony – najlepiej te dek...
Czytaj więcej

Przestrzeń do przechowywania w sypialni – pomysły

Przestrzeń do przechowywania w sypialni – pomysły
Oddzielna sypialnia to często luksus, na który nie mogą pozwolić sobie wynajmujący lub właściciele mikroskopijnych mieszkań. Nawet jeśli reszta domu j...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
19.01.2017
u nas też pudełka, ale i niewysokie meble, żeby dziecko mogło samo układać swoje rzeczy w szafkach. nie mam problemu z uczeniem porządku, bo moja córka zawsze sama chce wszystko robić, również sprzątać :)
05.07.2015
spoko sa te pudełka z castoramy z bajkowymi motywami. moje dziecko nawet nie zauważa jak sprząta, bo idzie ze swoimi zabawkami w odwiedziny do spidermana (którego wizrtunek jest na pudle).

Ocena i komentarz dla:

Jak ułatwić dziecku sprzątanie własnego pokoju?