Produkty

Jak urządzić domową bibliotekę?

Jak urządzić domową bibliotekę?

Kolekcjonowanie analogowych tomów w naszych cyfrowych czasach jest nobliwym hobby. Nasz księgozbiór zasługuje na odpowiednią oprawę, tak by nie tylko zachęcał do lektury, ale także był estetycznym dodatkiem dla naszego domu.

Pomieszczenieklasyczna biblioteka

Niewielu z nas może pozwolić sobie na przeznaczenie całego pokoju tylko w celu przeglądania i trzymania tomów. Jednak jeśli mamy taką możliwość, pamiętajmy o kilku zasadach. Przede wszystkim najlepiej nada się do tego celu przestrzeń z dużą powierzchnią ścian, ponieważ wciąż najlepszym miejscem wyeksponowania tomów jest elegancka, drewniana półka. Przy wyborze pokoju lub przestrzeni na książki unikajmy wnętrz z nisko umiejscowionymi oknami, które uniemożliwią zamontowanie półek na książkowy zbiór. Będziemy potrzebowali sprawnego systemu wentylacji, ponieważ nie możemy pod żadnym pozorem dopuścić do zawilgocenia cennych tomów.
W większości przypadków jednak nie będziemy mogli pozwolić sobie na taką ekstrawagancję, co nie oznacza oczywiście, że nie możemy cieszyć się przyjemnością lektury we własnym domu. Wyznaczmy kącik w mieszkaniu, do którego wstawimy półki dźwigające nasze przyszłe lektury. Wytyczne będą te same: unikajmy okien i zadbajmy o odpowiedni przepływ powietrza.

Meble

Najważniejszym elementem domowej biblioteki będzie półka. Dobór odpowiedniej wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, ponieważ musimy wziąć pod uwagę kilka czynników.

- wysokość tomów

Wraz z gromadzeniem księgozbioru natrafimy i na mikroskopijne edycje kieszonkowe, i na pokaźnych rozmiarów albumy ze zdjęciami. Dla nich wszystkich powinno znaleźć się miejsce, a te ostatnie wymuszają na nas duży rozstaw półek, co najmniej 40 cm. Te pierwsze możemy ustawić jedną na drugą, jednak wówczas musimy liczyć się z kolejnym opisanym tu czynnikiem.

- waga

Ułożona jedna na drugiej książka potrafi stworzyć duże obciążenie na centymetr kwadratowy. Miejmy to na uwadze przy wyborze półek i szukajmy krótszych desek wykonanych z solidnego drewna (dąb, buk). Pamiętajmy, że zamierzamy wystawiać je na wieloletnie obciążenie, a nie chcemy, by nieestetycznie się ugięły pod naporem tomów.

Gdy znajdziemy już półki spełniające nasze wymogi, musimy zadecydować czy będą one częścią całej szafki, czy też zamontujemy je bezpośrednio na ścianie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Szafa książkowa może zostać przestawiona, posłuży nam więc nawet po przeprowadzce i pozwoli na ponowną aranżację pokoju. Możemy także odstawić ją od ściany, co zdecydowanie poprawi cyrkulację powietrza (ale może też skończyć się upadkiem książek za szafę). Z drugiej strony oznacza ona wyższy koszt i zajmuje sporo miejsca. Jeżeli powiesimy półki bezpośrednio na ścianie za pomocą haków w nawierconych otworach i jesteśmy w stanie wypełnić całą ścianę książkami, będzie się to prezentowało niezwykle efektownie. Jest to bardzo solidne rozwiązanie, nie ryzykujemy też, że książki będą spadać za półki. Z drugiej strony oznacza to montaż na stałe, a każde przenosiny oznaczają nowe wiercenia w ścianie.

Powinniśmy rozważyć dokładnie za i przeciw i wybrać zestaw zalet bardziej odpowiadający naszym potrzebom. Czy mamy przepastny księgozbiór, który będzie się tylko powiększał, a nie zamierzamy zmieniać ustawienia mieszkania w najbliższych latach? Wtedy powieśmy półki. Czy zdarza nam się przestawiać meble w nowe miejsca, a książki kolekcjonujemy z umiarem? Zaopatrzmy się w szafkę.

Akcesoria

Do czytania niezbędne jest światło, najlepiej jeśli dociera do nas z więcej niż jednego źródła. Dlatego czy będziemy mieli osobne pomieszczenie na książki, czy tylko wydzielony kąt w salonie, zadbajmy o mniej intensywne światło górne i mocną lampkę do czytania. Może to być model stojący lub wersja na stół, ważne by rzucała wyraźne, rozproszone światło. Jeśli nasza biblioteka jest obszerna, będzie nam potrzebna większa ilość światła, zastanówmy się wtedy nad dodatkowymi lampkami na ścianach. Doda to uroku pomieszczeniu i od razu wywoła wrażenie przebywania w prawdziwym skarbcu wiedzy.
Jeśli nie cieszy nas wyłącznie samo kolekcjonowanie, ale rozkoszujemy się także dobrą lekturą, niezbędny będzie wygodny fotel. Jego wersja z oparciami, głęboka i skórzana od razu kojarzy się z dostatkiem i spokojnym zgłębianiem tomów, ale wystarczy też odrobina miejsca do przycupnięcia pod dobrym światłem. Nie zapomnijmy także o stoliku, na którym możemy trzymać czytane lub przeglądane aktualnie książki.
Jeżeli nasz księgozbiór osiągnie naprawdę pokaźne rozmiary, również wertykalne, niezbędna może okazać się drabina. W sprzedaży dostępne są specjalne wersje z kółkami, które pozwolą na szybkie przesunięcie w dowolne miejsce. Pamiętajmy jednak, że rysują dość poważnie drewniane powierzchnie, warto wówczas pomyśleć o dodatkowej podkładce lub szynach do ich poruszania.miejsce do czytania

Konserwacja

Książki wymagają odrobiny wysiłku, jeśli chcemy, by służyły nam przez lata. Dobrze, jeśli raz na kilka lat przeczyścimy je przy okazji przenoszenia z miejsca na miejsce. Wypatrujmy każdej oznaki pleśni, bo może błyskawicznie zniszczyć każdy księgozbiór. Nie zapomnijmy również o działalności moli i korników, ponieważ miękki papier jest dla nich idealną pożywką. Na rynku znajdziemy dużą ilość preparatów, które skutecznie poradzą sobie z pożerającymi książki insektami.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?

Półki do wnętrz nowoczesnych – jakie wybrać?
Półki jako drobne elementy meblowe do przechowywania rozmaitych przedmiotów należą do niezwykle uniwersalnego wyposażenia. Nadają się wł...
Czytaj więcej

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?

Półki łazienkowe na przyssawki – kiedy mogą się przydać?
Przechowywanie kosmetyków w łazience powinno być dobrze rozplanowane. To ułatwi sprzątanie łazienki i pozwoli uniknąć każdorazowego szukania potrzebny...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę

Instrukcja wideo – jak powiesić półkę
Niektóre drobne prace remontowe czy te związane z urządzaniem powinniśmy być w stanie wykonać samodzielnie. Powieszenie półki nie należy do skomplikow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić domową bibliotekę?