Produkty

Jak urządzić łazienkę – przewodnik krok po kroku

Jak urządzić łazienkę – przewodnik krok po kroku

Aranżacja łazienki nie należy ani do łatwych, ani tanich czynności. W tym bardzo ważnym pomieszczeniu naszego domu konieczne jest połączenie wiele różnorodnych elementów – zwracajmy uwagę zarówno na ich aspekt wytrzymałościowy, jak i estetyczne wykończenie. Jak urządzić łazienkę krok po kroku?

Lustro sanitarne 4 x 300 x 450 mm
Lustro sanitarne 4 x 300 x 450 mm

Pierwszy etap wykończenia łazienki, polegający na precyzyjnym zaplanowaniu wyposażenia tego pomieszczenia oraz doborze materiałów, wpływa na szybkość prac oraz uzyskanie efektu końcowego. Dlatego należy z dużą dokładnością zaplanować wszystkie prace, mając świadomość konsekwencji, jakie niosą poniesione przez nas decyzje aranżacyjne.

Etap I

Projekt

Aby sporządzić prawidłowy i czytelny projekt łazienki, konieczne jest wykonanie wszystkich pomiarów pomieszczenia. W projekcie określamy, które sprzęty będziemy chcieli w nim umieścić i w jakim miejscu. Do najważniejszego wyposażenia łazienkowego wliczamy: umywalkę, miskę ustępową, wannę, kabinę, pralkę (niekiedy także suszarkę), grzejnik i opcjonalnie bidet oraz podgrzewacz wody. Do doboru określonego wyposażenia należy także zaliczyć wielkość oraz rodzaj montażu poszczególnych sprzętów. Dużą różnicę w zakresie wyznaczania niezbędnego miejsca ma np. to, czy miska ustępowa ma być umieszczona na stelażu czy też decydujemy się na model stojący.

Kiedy etap ustalenia rodzaju oraz montażu sprzętów mamy już za sobą, możemy zlecić wykonanie instalacji wodnych oraz kanalizacyjnych.

Uwaga!

Jeśli planujemy instalację armatury podtynkowej, weźmy pod uwagę to, w jaki sposób powinny być wykonane wszystkie podejścia.
Problemowym aspektem może być instalacja niezbędna do podłączenia hydromasażu zarówno do wanny, jak i prysznica.

Na etapie przygotowań bardzo istotnym aspektem będzie również rozmieszczenie gniazd sieciowych. Upewnijmy się, że zaplanowana przez nas ich liczba oraz miejsca montażu umożliwią podłączenie wszystkich urządzeń zasilanych na stałe prądem – należą do nich pralka, podgrzewacz wody i oświetlenie.

Istotne jest także doprowadzenie gazu w tych łazienkach, w których planujemy umieszczenie gazowego podgrzewacza wody.

A jeśli chcemy zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Decyzję o tego rodzaju instalacjach również podejmiemy, zanim ułożymy materiały wykończeniowe na podłożu. Taka instalacja z pewnością będzie wymagała większych nakładów finansowych, ale jest niezwykle praktyczna oraz sprawia, że przechodzenie po podłodze będzie miłym doznaniem.

Porada eksperta:

Jeśli trudno jest nam rozplanować rozkład łazienki w wyobraźni, rozrysujmy naszą wizję na papierze. Ciekawym i bardzo łatwym do zrealizowania
sposobem będzie przeniesie pomieszczenia w odpowiedniej skali na papier milimetrowy oraz skompletowanie do niego wyciętych
z papieru modeli sprzętów. Dzięki temu że możemy dowolnie zmieniać ich rozmieszczenie, wypróbujemy wiele ustawień
i łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję.

Nasze pomysły na rozmieszczenie wszystkich sprzętów warto oprzeć na konkretnych zasadach projektowania, które mówią, że przy każdym sprzęcie należy pozostawić wolną przestrzeń. I tak:

Wanna

- brzegi powinny się znajdować nie wyżej niż 50-55 cm,

- może przylegać do dwóch, a nawet trzech ścian,

- przed wanną należy zostawić wolną przestrzeń o wymiarach 100-120 x 70-100 cm.

Umywalka

- umieszczamy ją na wysokości 80-85 cm,

- 30 cm od prostopadłej ściany,

- przed umywalką należy zostawić prostokąt o bokach 100 x 70 cm.

Bateria umywalkowa ścienna Omnires Modern
Bateria umywalkowa ścienna Omnires Modern
Zestaw podtynkowy WC Durasan Malmo
Zestaw podtynkowy WC Durasan Malmo

Kabina prysznicowa

- może przylegać do prostopadłych ścian,

- przed kabiną zostawiamy prostokąt o bokach 80-100 x 90-110 cm. Ważne jest, by otwierające się na zewnątrz drzwi kabiny nie kolidowały z drzwiami prowadzącymi do łazienki.

Sedes

- montujemy go 20 cm od prostopadłej ściany,

- przed nim zostawiamy prostokąt o wymiarach 80 x 60-80 cm.

Bidet

- umieszczamy go 30 cm od prostopadłej ściany,

- przed nim zostawiamy prostokąt o bokach 100 x 70 cm.

Uwaga!

Niezwykle ważnymi w aranżacji łazienki będzie ściana z oknem oraz z drzwiami. Do okna powinniśmy mieć zapewniony wolny dostęp,
zrezygnujmy zatem z montażu w tym miejscu wanny czy umywalki. Wanna utrudni podejście do okna, a nad umywalką zamocowaną
w takim miejscu nie zawiesimy lustra.

Ponadto istotna będzie także odległość od drzwi do prostopadłej ściany – może ona zadecydować o funkcjonalności całej łazienki. Jeśli wynosi około 60 cm, w kącie pomieszczenia można ustawić pralkę. Nieco więcej miejsca potrzebujemy wówczas, gdy chcemy zamontować sedes.

Etap II

Montaż urządzeń i wykończenie

schemat miejsce przed urządzeniami
 

Jest to etap dość czasochłonny, wymagający umiejętności oraz dużej precyzji. Następuje bezpośrednio po ułożeniu wszystkich instalacji i odnosi się zarówno do wykończenia podłóg i ścian, jak również montażu całej armatury sanitarnej.

Jako okładzinę ścienną oraz podłogową bardzo często wybieramy płytki ceramiczne. Niekiedy, tworząc bardziej egzotyczne scenerie, decydujemy się także na drewno oraz kamień.

Ciekawym elementem wykończenia górnej części łazienki będzie na pewno instalacja z podwieszanym sufitem oraz halogenowym oświetleniem.

Koszyczek wiklinowy
Koszyczek wiklinowy

Wybierając grzejnik, lepiej zdecydować się na ten o budowie drabinkowej. Taki produkt posłuży nie tylko jako element do ogrzania łazienki, ale również wysuszymy na nim ręczniki czy drobną odzież.

Uwaga!

Grzejnika nie zawieszajmy nad sedesem. Grzejnik wodno-elektryczny (z grzałką) należy montować, zachowując bezpieczną odległość,
najlepiej około 60 cm od wanny, umywalki i natrysku.

Pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu. Podstawową decyzją podczas wyboru odpowiedniego sprzętu będzie to, czy zamierzamy umieszczać w niej pranie od przodu czy od góry.

Pralki ładowane od góry są zwykle nieco węższe, łatwiej je zatem dopasować do dostępnej nam wnęki. Niestety, mają też pewną wadę – blatu urządzenia nie będziemy mogli wykorzystać jako półki na kosmetyki. Pralki ładowane od przodu są większe, ale możemy na nich zaaranżować miejsce, w którym położymy świeże ręczniki czy koszyki z drobnymi akcesoriami.

Dywanik łazienkowy Cooke&Lewis Hester 60 x 90 cm kremowy
Dywanik łazienkowy Cooke&Lewis Hester 60 x 90 cm kremowy

Aby wygląd pralki nie wpływał negatywnie na aranżację naszego pomieszczenia, możemy ją zamontować w szafce. Będzie wówczas jednym z elementów zestawu dopasowanych do siebie mebli.

Dlaczego warto postawić ścianki działowe?

Dają one dodatkowe możliwości aranżacyjne i dzielą łazienkę na strefy, poprawiając proporcje pomieszczenia. Ponadto murek z umywalką umieszczony na wprost wejścia może osłaniać część sanitarną z WC i bidetem, ścianka oddzieli wówczas wannę od natrysku, a dodatkowo wygospodarujemy na niej miejsce na półki. Podobną funkcję spełnia dekoracyjna ściana z luksferów, przez którą pięknie odbijają promienie słoneczne.

Jakie kolory do łazienki?

Dobór kolorów wpływa na sposób widzenia danego pomieszczenia. Zastosowanie ciepłych barw sprawi, że łazienka będzie przytulniejsza, lepiej będzie się w niej odpoczywało.

Do małej łazienki dobierzmy jasne, ciepłe kolory oraz nietypowo wykończoną armaturę. Przezroczysta czy półprzezroczysta umywalka lub szafka wydadzą się mniejsze i lżejsze od podobnych, ale w pełnej barwie. Kolory zimnej palety barw (niebieski, szary, zielony) mają właściwości oddalające, a kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżające.

Czy wiesz, że...

Układając na ścianach glazurę w wąskie poziome pasy, możemy nieco poszerzyć łazienkę, pionowe pasy działają bardzo dobrze, jeśli zależy
nam na oddaleniu sufitu.

Kafelki układające się bardzo drobno na ścianie dają wrażenie głębi, przez co wnętrze także się powiększa.

Małe pomieszczenia nie będą dobrze się prezentowały w otoczeniu wzorów, w nich lepiej jest zrezygnować z wyraźnych faktur.

Oświetlenie to kolejny element wpływający na odbiór łazienki. Składają się na niego oświetlenie główne oraz dodatkowe punkty świetlne. Wyraźne i mocne oświetlenie na pewno jest konieczne przy umywalce. Światło nie powinno być skierowane w stronę oczu, ale jednocześnie ma skutecznie rozjaśniać twarz. Dodatkową oprawę świetlną warto umieścić w okolicy wanny.

Uwaga!

Dla bezpieczeństwa należy stosować oprawy hermetycznie zamykane, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Stojak na ręczniki Cooke&Lewis
Stojak na ręczniki Cooke&Lewis

Etap III

Urządzanie

To najprzyjemniejszy z etapów. Pozwala na wprowadzenie do wnętrza odrobiny oryginalnego wykończenia, bliskiego naszej pasji oraz zainteresowaniom. Podczas urządzania dobierajmy zestaw podobnych akcesoriów, tak aby nie pochodziły one z wielu kolekcji. Ponadto warto także ograniczyć nieco paletę ich kolorów, zbyt duże nagromadzenie barw może spowodować chaos aranżacyjny. Na swobodne stosowanie kolorów mogą sobie pozwolić osoby, które specjalizują się w wykończeniu wnętrz.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet

Jak wykończyć łazienkę, posiadając mały budżet
Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spełnia dwojaką rolę – z jednej strony umożliwia nam codzienne dbanie o higien...
Czytaj więcej

Pomysł na łazienkę – style art déco, flamandzki, prowansalski, etno oraz skandynawski

Pomysł na łazienkę – style art déco, flamandzki, prowansalski, etno oraz skandynawski
Aby łazienka była piękna i spełniała nasze wymagania estetyczne, konieczne jest urządzenie jej zgodnie ze stylem innych pomieszczeń naszego domu. Klas...
Czytaj więcej

Projektowanie małej łazienki w mieszkaniu lub bloku – porady eksperta

Projektowanie małej łazienki w mieszkaniu lub bloku – porady eksperta
Umiejętnie zaprojektowana łazienka po wyposażeniu jej w niezbędne wyposażenie i po wykończeniu w ulubionym stylu stanie się pomieszczeniem i funkcjona...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
30.04.2016
Bardzo przydatne informacje tutaj znalazłem - szczególnie tabelka z wymiarami, jakie powinno się utrzymać urządzając łazienkę i wyposażając ją. Trochę teraz pewniej się czuję, żeby zrobić to samodzielnie.
06.04.2016
Na jesieni będę remontowała łazienkę blokową malutką i z wielką uwagą czytam wszystkie wskazówki Castoramy w interesującym mnie temacie. Przede mną nie lada wyzwanie ale cóż nie da się odciągnąć sprawy na dłużej.W ubiegłe lato remontowałam mieszkanie posiłkując się wskazówkami mojej ulubionej Castoramy .Śledzę nadal interesujący mnie temat i z Państwa pomocą wchodzę w rolę architekta kreśląc malutkimi kroczkami swoją nową starą łazienkę. Dziękuję,że jesteście ,Wasze porady dla mnie są bezcenne.
17.03.2016
Wyczerpujący artykuł. Ja już jestem zmęczona urządzaniem całego mieszkania i wydawalo mi się że na końcu z łazienką będzie najłatwiej, ale nie wiem co i jak jednak. Także dobrze trafiłam, spiszę sobie najważniejsze rzeczy.

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić łazienkę – przewodnik krok po kroku