Produkty

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę

Mała ilość metrów kwadratowych, jaką charakteryzują się popularne na rynku mieszkaniowym lokale, wymusza takie ich urządzenie, aby możliwie nie ograniczać dostępnej przestrzeni. O ile w otwartym salonie możemy zrezygnować z zakupu dodatkowego kompletu mebli wypoczynkowych, o tyle w łazience jej podstawowe wyposażenie nie może być okrojone bez – szkody dla komfortu jej używania. Co powinno się w niej znaleźć?

Niewielki metraż łazienek sprawia, że trudno nazwać je pokojami kąpielowymi z prawdziwego zdarzenia – nie tylko muszą pomieścić niezbędną armaturę sanitarną, ale często także umieszczamy w nich pralkę czy nawet zmywarkę, dodatkowo ograniczając i tak szczupłą przestrzeń. Zanim jednak wyszczególnimy te spośród Mała łazienkasprzętów, które są niezbędne w każdej łazience, należy wiedzieć, że nie tylko jej wyposażenie przesądza o komforcie korzystanie z niej.

Podstawową kwestią jest w tym wypadku sprawnie działająca wentylacja. W mieszkaniach o niewielkim metrażu nie ma często wydzielonego pomieszczenia na ubikację, co sprawia, że miska ustępowa sąsiaduje ze zlewozmywakiem czy wanną lub kabiną prysznicową. Odpowiednia wielkość kratek wentylacyjnych na drzwiach prowadzących do łazienki i przy ujściu do kanału wentylacyjnego wraz z odpowiednią pracą nawiewników przy szczelnych oknach z tworzywa sztucznego stworzą warunki nie tylko do przyjemnej kąpieli, ale umożliwią również zamocowanie suszarki podsufitowej. I przeciwnie – nawet duże pokoje kąpielowe bez sprawnej wentylacji szybko wypełnią się parą wodną, która jeśli nie znajdzie dla siebie ujścia, przyczyni się do dyskomfortu użytkowników i do pojawienia się w krótkim czasie grzybowych wykwitów na ścianach.

Mała łazienka wymusza na nas zastosowanie takich rozwiązań, które skutkują oszczędnością przestrzeni. Najlepszym tego przykładem jest wybór kabiny prysznicowej przy jednoczesnej rezygnacji z postawienia wanny. Pośrednim rozwiązaniem, którego możemy użyć w nawet niewielkich pomieszczeniach łazienkowych jest w tym przypadku zbudowanie kabiny prysznicowej w nieco większych rozmiarach i umieszczenie w niej niewielkiej wanny z siedziskiem, która z zewnątrz prezentuje się niczym standardowy brodzik. Aby dodać sobie odrobinę komfortu podczas codziennej pielęgnacji ciała, dostępne są kabiny prysznicowe z dodatkowym wyposażeniem, na który składają się opcja hydromasażu i możliwość jednoczesnej kąpieli i słuchania ulubionej stacji radiowej.

Kolejnym sprzętem niezbędnym w nawet niewielkiej łazience jest umywalka. W jej przypadku nie musimy wybierać najmniejszych modeli, które przeznaczone są jedynie do umycia dłoni po skorzystaniu z ubikacji w przeznaczonych do tego celu niewielkich pomieszczeniach. Do łazienki warto wybrać taką umywalkę, która Kabina prysznicowapozwoli nam na swobodne wykonanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o tym, aby dobierając do umywalki baterię zdecydować się na taki jej typ, który umożliwi nam na za pomocą długiej wylewki napełnienie na przykład wiadra z mopem – ułatwi nam to sprzątanie mieszkania, ponieważ korzystanie w tym celu z prysznica w brodziku jest niewygodne.

Ponieważ łazienka jest też miejscem przechowywania domowych detergentów, kosmetyków i wszelkich środków czyszczących i służących do prania, niekorzystne i nieestetyczne będzie przechowywanie ich na widoku. W tym celu należy wyposażyć naszą łazienkę w zamykaną na drzwiczki szafkę. Zaoszczędzimy sporo miejsca i przyczynimy się do schludnego wyglądu naszej łazienki, jeśli zastosujemy szafkę, na której osadzona jest umywalka. Nie tylko pozwoli nam to ukryć pojemniki z preparatami czyszczącymi, ale także zamaskujemy elementy przyłącza wody ciepłej i zimnej, a także syfonu butelkowego pod umywalką, który, jeśli nie jest wykończony zgodnie z kolorystyką armatury, zwykle nie prezentuje się estetycznie.

Na specjalną uwagę zasługuje dobór odpowiedniego lustra, które umieścimy tuż nad umywalką. Odpowiednie w tym wypadku nie dotyczy jego wielkości czy dopasowania do szerokości szafki, w której przechowujemy detergenty, ale umiejętnie zastosowanego oświetlenia. Ma ono nie powodować niekorzystnych cieni na naszej twarzy, nie razić i wiernie oddawać kolory, co szczególnie ważne jest przy nakładaniu makijażu. Aby uniknąć przekłamania barw, warto zrezygnować ze standardowego oświetlenia żarowego na korzyść halogenowego lub wytworzonego za pomocą diod LED.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Kompleksowy remont mieszkania – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Kompleksowy remont mieszkania – metamorfoza Doroty Szelągowskiej
Angelika i Przemek zgłosili się do Doroty z prośbą o pomoc w wyremontowaniu łazienki. Gdy projektantka poznała ich historię, podjęła decyzję, że zmien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić małą łazienkę