Produkty

Jak urządzić pokój na poddaszu?

Jak urządzić pokój na poddaszu?

Aranżacja ładnego, przestronnego wnętrza na poddaszu jest zdecydowanie bardziej skomplikowana aniżeli pomieszczenia w tradycyjnym domu bez skosów.

No właśnie, skosy! Niekiedy odbierają nam nawet kilka metrów swobodnej powierzchni. Są niezbędnym elementem konstrukcji naszego poddasza, jeśli zatem chcemy, by cała powierzchnia była dobrze zaadaptowana, wystarczy kierować się kilkoma zasadami.

Dlaczego okna dachowe?

Dodatkowe oświetlenie w przypadku poddasza to zawsze dobra inwestycja. Zapewnimy je sobie poprzez zamontowanie okien dachowych – mogą to być np. okna połaciowe połączone z kolankowymi. Okna dachowe to nie tylko dodatkowe światłe, ale często również bardzo ciekawe widoki na okolice.

Jeśli obawiamy się, że po zamontowaniu okien dachowych nie będziemy w stanie zapanować nad ilością światła wpadającego do wnętrza, wystarczy, że zamontujemy w nich rolety.

Pomieszczenie poddasza musi spełniać wymagania związane z naturalnym oświetleniem. Powierzchnia okien na poddaszu ma wynosić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Światło powinno docierać do wnętrz na poddaszu przez 4 godziny w trakcie dnia.

Ograniczmy ilość ścianek działowych do minimum

sypialnia na poddaszu

Dobrym wyjściem jest też maksymalne wykorzystanie wysokości poddasza – otwartą przestrzeń uzyskamy pod warunkiem, że nie zamontujemy konstrukcji stropu czy podwieszanego sufitu.Lepiej nie zagracać przestrzeni niepotrzebnymi  ściankami działowymi, jeśli już konieczne są jakieś podziały pokoju, to zdecydujmy się np. na ścianki szklane. Są one ciekawe nie tylko ze względu na nawiązanie do nowoczesności, potrafią przede wszystkim dodać wnętrzu przestronności.

Kolorystycznie - minimalistycznie

Kolory na poddaszu? Najlepiej jak najbardziej świetliste i jasne, nawiązujące do bieli, koloru żółtego lub pomarańczowego.

Warto pamiętać o tym, by zarówno ściany jak i skosy oraz sufit malować zawsze tym samym kolorem. Unikniemy wówczas podkreślania skosów, dzięki czemu całe wnętrze wyda się spójne i większe.

Jeśli nie lubisz zupełnej monotonii w aranżacji wnętrza, kolory wprowadź przy pomocy różnych dodatków. Mocne, wyraziste akcenty wprowadzą do wnętrza życie.

Uwaga! Liczbę głównych kolorów we wnętrzu ograniczmy maksymalnie do trzech.

pokój dziecka na poddaszu

Meble na kółkach, na zamówienie?

 Największy problem z urządzeniem poddasza mamy zazwyczaj z meblami i wyposażeniem użytkowym. Nie wszystkie gotowe zestawy, które możemy zakupić w sklepach meblowych, pasują swoją wysokością i szerokością do pomieszczenia ze skosami – w takim wypadku najczęściej trzeba zdecydować się na wybór mebli na zamówienie.

 Funkcjonalnym rozwiązaniem będą dodatkowo szuflady i wysuwane szafki na kółkach. Pozwalają one wykorzystać przestrzeń nawet pod bardzo niskimi skosami. Elementy zabudowy wykonane w tym samym kolorze co ściany nie będą podkreślać skosów. Natomiast wykonanie zabudowy z szafek przeszklonych i podświetlonych optycznie powiększy przestrzeń. A może stylowa komoda, która jeszcze bardziej podkreśli nastrój panujący w pomieszczeniu na poddaszu?

 Lampy długie, lampy krótkie czy tylko punkty świetlne?

 Oświetlenie dopasowujemy zawsze do warunków, jakie stwarza nasze poddasze. Jeśli zdecydowaliśmy się na sufit podwieszany, dobrym wyjściem będzie zamontowanie oświetlenia punktowego w suficie, a jeśli mieszkamy na poddaszu z wysokim sufitem, możemy pokusić się o kilka większych lamp np. abażurów lub zawiesić dużo małych opraw na linkach.


Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.07.2015
to z kolorami to czysta prawda, mi się zawsze marzyły ciemne ściany i tak pomalowałam poddasze - katastrofa... a jeszcze gorzej, że ciemną farbę jest ciężko przykryć :(

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić pokój na poddaszu?