Produkty

Pokój na poddaszu – jak go urządzić? Pomysły i inspiracje

Pokój na poddaszu – jak go urządzić? Pomysły i inspiracje

Pokój na poddaszu to rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie powierzchni użytkowej domu w maksymalny sposób. Pokój ze skosem zawsze stanowi wykończeniowe i aranżacyjne wyzwanie. Jednak z odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni, możesz urządzić pokój dziecięcy na poddaszu, własne biuro czy miejsce do relaksu. Zobacz, jak urządzić poddasze!

Przejdź do następnych akapitów:

Jak wykorzystać przestrzeń na pokój na poddaszu?

Przestrzeń na poddaszu stanowi wyzwanie dla architektów wnętrz. Jednak odpowiednia aranżacja i optymalne zagospodarowanie miejsca, stworzą piękny pokój na poddaszu. Podczas przygotowywania projektu musisz uwzględnić takie elementy jak skosy, niskie sufity, elementy rzeźby dachowej, belkowanie, a także kwestię umiejscowienia okien. 

Weź także pod uwagę, że pokoje na poddaszu wymagają przygotowania odpowiedniej izolacji. W zimie bowiem może być tam bardzo zimno, a w lecie – gorąco. Sprawdź, jak to zrobić: Sposoby na docieplenie poddasza. Przy izolacji dachu bardzo istotny jest poprawny montaż wełny mineralnej tak, aby nie odsuwała się ona z połaci dachu i nie tworzyła mostków termicznych.

Miejsce na najwyższej kondygnacji swojego domu zaadaptować możesz na pokój młodzieżowy na poddaszu ze skosami. Jak to zrobić?

pokoj-na-poddaszu

Pokój dziecięcy na poddaszu – jak go zaaranżować?

Dobra izolacja dachu zapewni komfortowe i przytulne miejsce dla małego człowieka. Poddasze zamień więc w pokój dla swojego kilkulatka. Zwróć uwagę na takie elementy jak meble, oświetlenie oraz dekoracje.

Meble do pokoju dziecięcego na poddaszu

Niewielkie rozmiary mebli – łóżka, biureczka, komódki czy szafki, idealnie wpasują się w wysokość pod skosami. Jeżeli ścianka kolankowa ma przynajmniej 1 metr wysokości, możesz pod nią ustawić łóżko dla dziecka. Pod ścianką kolankową, czyli niską ścianką pod skosem, możesz ustawić także rząd komód, np. z szufladami, aby zyskać miejsce na przechowywanie. 

Większa szafa musisz stanąć w najwyższym punkcie pokoju. Jeżeli poddasze ma tylko jednostronny skos, ustaw ją naprzeciw ściany kolankowej. A kiedy dach jest dwuspadowy, szafa lub regał powinny stanąć na szczytowej ścianie. 

W pokoju kilkulatka powinny znaleźć się przede wszystkim łóżeczko, komody, szafa, regały, a także mebelki do zabawy. Dobrze jeżeli na środku pokoju znajduje się puchaty dywan, na którym maluch może stawiać pierwsze kroki, a 4-latek będzie bawił się tam do woli. 

W dziecięcych pokojach zawsze największe wyzwanie stanowi przechowywanie zabawek. Idealnym rozwiązaniem są tu plastikowe lub papierowe pudła, które możesz ustawić pod ścianką kolankową. 

Oświetlenie pokoju na poddaszu dla dziecka

Pokój dziecięcy wymaga dobrego oświetlenia. Okna dachowe, jeżeli takie występują na poddaszu, dobrze doświetlają przestrzeń. Jednak warto pomyśleć o sprytnym rozmieszczeniu lamp. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w suficie punktowych halogenów, które będziesz mógł włączać partiami (oświetlać poszczególne części pomieszczenia). Małe dzieci lubią nocne światło. Pomyśl więc o lampce nocnej z przydymionym światłem lub zamontuj przy listwach taśmy LED.

Dekoracje w pokoju dla dziecka na poddaszu

Do pokoju dziecka na poddaszu wprowadź koniecznie jasne kolory. To powiększy optycznie przestrzeń. Pomyśl o ścianach w kolorze żółtym, pastelowo różowym lub niebieskim. Niektórzy decydują się na dekoracje błękitne u chłopców, a różowe u dziewczynek. Jeżeli chcesz urządzić pokój dziecięcy w stylu rustykalnym, pozostaw oryginalne belkowanie, a ściany pomaluj na biało. Dodaj delikatne beżowe oraz drewniane dodatki. 

W pokoju dla niemowlaka przyda Ci się przewijak, fotel do bujania oraz regał, aby uporządkować niezbędne akcesoria do opieki nad małym człowiekiem. 

Kilkulatkom z pewnością spodobają się także bajkowe motywy. Możesz je wprowadzić do pokoju zabawkami lub baśniowymi naklejkami na ściany. Dobrym pomysłem jest również aranżacja pokoju zgodnie z motywem przewodnim, np. pokój księżniczki, wielkiego odkrywcy, zoo z egzotycznymi zwierzakami lub dżungla. 

Sprawdź, jak urządzić pokój dziecięcy

Pokój młodzieżowy na poddaszu ze skosami – wersja dla dziewczyny

Pokój na poddaszu dla dziecka w wieku nastoletnim to doskonały pomysł. Przestrzeń na najwyższej kondygnacji domu daje poczucie intymności i wyizolowania od reszty domu. Dzięki temu młody człowiek poczuje, że ma tam swoją własną bezpieczną przystań. 

Meble do pokoju młodzieżowego na poddaszu dla dziewczyny

Młoda kobieta będzie chciała mieć zapewne łóżko w stylu „american teenager”, a więc łóżko z zagłówkiem i nieco większym materacem. Wezgłowie łóżka postaw na szczytowej ścianie. Na ściance kolankowej możesz wykonać zabudowę z niskich szafek zamykanych na przesuwane drzwiczki. To doskonała przestrzeń do przechowywania. Ściankę kolankową możesz też zagospodarować na niski regał na książki. 

W pobliżu okna postaw biurko oraz wygodne krzesło, aby dziecko miało gdzie odrabiać lekcje. Młoda kobieta potrzebuje także porządnej garderoby. Wysoką szafę możesz postawić na najwyższej ścianie. 

Jeżeli pozwoli Ci na to przestrzeń, możesz postawić tam również toaletkę oraz dopasowaną do niej pufę. 

Oświetlenie w pokoju na poddaszu dla dziewczynki

Młode dziewczyny kochają niewielkie światełka (przypominające światełka choinkowe), zawieszone na ścianie lub ramie łóżka. Możesz też nimi okręcić rustykalne belki drewniane. Dla osoby uczącej się ważne też będzie dobre oświetlenie przy biurku do nauki. 

Pokój na poddaszu dla dziewczyny – dekoracje

Wykorzystaj naturalną konstrukcję tej przestrzeni. Pozostaw nagie belki i stwórz pokój w stylu rustykalnym. Wprowadź dużo bieli, na ścianie zawieś makramy, łapacze snów oraz eteryczne obrazy natury. Na drewnianej podłodze koniecznie połóż puchaty dywan. 

pokoj-na-poddaszu

Pokój młodzieżowy na poddaszu dla chłopca

Urządzając pokój dla chłopca na poddaszu, pomyśl o jego codziennych potrzebach. 

Meble do pokoju na poddaszu dla chłopca

Z pewnością ważną częścią powinno być biurko oraz regał. W pokoju nastolatka ważny elementem wyposażenia będzie przede wszystkim łóżko. Ustaw je tak, aby wezgłowie było w wyższej części pomieszczenia. 

Oświetlenie w pokoju dla chłopca na poddaszu

W pokoju pod skosami najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe zamontowane w suficie. Pomyśl także o lampce do czytania przy łóżku oraz dobrej lampce do pracy na biurku. Możesz też udekorować pokój taśmami LED. 

Jak udekorować pokój na poddaszu dla młodego mężczyzny?

Panowie w wieku dojrzewania kochają sport, w szczególności piłkę nożną. Wprowadź elementy tego sportu do dekoracji, np. na ścianie powieś oprawioną koszulkę sportową ulubionego piłkarza lub wyklej jedną ze ścian fototapetą z murawą. 

Pokój dziecięcy na poddaszu – już wiesz, jak zaaranżować!

Skosy w pomieszczeniu na poddaszu mogą odstraszać. Jednak przy odrobinie kreatywności, jesteś w stanie urządzić tam wymarzony pokój dla dziecka lub nastolatka. Wykorzystaj nasze pomysły i inspiracje. Elementy potrzebne do wykończenia znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 22.10.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pokój na poddaszu – jak go urządzić? Pomysły i inspiracje