Produkty

Jak urządzić werandę w stylu amerykańskim

Jak urządzić werandę w stylu amerykańskim

Weranda – czyż nie kojarzy nam się przede wszystkim z amerykańskimi filmami, w których niemal każdy dom – czy to wiejska chata, czy gustowna posiadłość, czy domek na plaży – posiada tego typu dobudówkę? Pomysł ten można zrealizować jednak niemal w każdym domu wolnostojącym, wystarczy do tego odrobina wyobraźni i odpowiedni projekt.

werandaCechy charakterystyczne werandy amerykańskiej

Weranda jest konstrukcją przypominającą ganek bądź taras. W zasadzie łączy ona w sobie funkcje obu tych konstrukcji, przy czym posiada pewne charakterystyczne cechy. Weranda w stylu amerykańskim jest dobudówką obowiązkowo zadaszoną, a jej brzegi ogranicza barierka. Wykonana jest z drewna i swoim wyglądem odpowiada filarom podtrzymującym dach. Weranda zwykle zajmuje frontową ścianę domu: może rozciągać się na całej jej szerokości lub tylko jej fragmencie. Zwykle łączy się tym samym ze strefą wejściową domu. Można ją jednak ulokować z każdej innej strony budynku. Klasyczne werandy tego typu przypominają po prostu zadaszony taras, inne natomiast mogą być oszklone lub wyposażone w zasłony.

Jak urządzić werandę

Jest wiele sposobów na to, by urządzić naszą drewnianą werandę. Każdy może tutaj kierować się własnymi upodobaniami i gustem. Niewielka weranda z pewnością pozwoli na wstawienie choćby małego stolika i pary krzeseł. Jeżeli pozwala na to miejsce, na werandzie możemy ustawić większy stół i cały komplet siedzisk, co umożliwi rodzinne spożywanie posiłków czy przyjmowanie gości. Wielu z nas kojarzy pewnie werandę z krzesłami bujanymi, czyli rekwizytem bardzo często widzianym w filmach. Tego typu fotel sprawdzi się również w naszych warunkach jako miejsce relaksu i odpoczynku. Jeśli posiadamy zwierzęta, możemy również znaleźć na werandzie miejsce na ulokowanie psiego lub kociego posłania.

W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz od możliwości, jakie daje nam powierzchnia werandy, możemy umieścić na niej również kanapę, sofę czy fotele. Jeśli dodatkowo uzupełnimy je poduszkami, z pewnością stworzymy komfortowe miejsce do odpoczynku.weranda amerykańska

Jeżeli nasza weranda jest dodatkowo oszklona, możemy uczynić z niej niemal część domu, instalując odpowiednie oświetlenie i wyposażając ją w cały komplet wypoczynkowy. Na każdej werandzie możemy ustawić także kwiaty doniczkowe, a filary oraz barierki zaaranżować, oplatając wokół nich pnącza.

W zależności od naszych upodobań, weranda może być urządzona bardzo oszczędnie i skromnie – stanie się w ten sposób kącikiem wypoczynkowym. Odmiennie możemy zaaranżować ją na wzór tarasu, ustawiając komfortowe meble, stoły i siedziska, tak aby stała się miejscem, w którym wygodnie spędzamy czas w gronie najbliższych. W każdym wypadku warto zainstalować na werandzie oświetlenie, które umożliwi spędzanie na niej czasu również po zmroku.

Zalety werandy

Weranda tego typu właściwie nie ma wad. Ze względu na obecność dachu można korzystać z niej zarówno latem, jak i zimą, bez względu na warunki atmosferyczne. Wyposażenie werandy może w wielu przypadkach pozostać na swoim miejscu przez cały rok, gdyż nie będzie narażone na działanie deszczu czy śniegu.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?

Kompozytowa deska na taras – dlaczego warto?
Wyłożenie tarasu deską wciąż należy do jednych z najczęściej wybieranych sposobów jego wykończenia. Od kilku lat możemy nie tylko już sięgać po...
Czytaj więcej

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje

Jak wybrać deskę tarasową – rodzaje
Jeśli chcemy zbudować taras z desek, musimy zastanowić się nad tym, które z nich wybrać. Mamy do wyboru lite drewno i kompozyt, ale to niejedyn...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?
Podłoga wykończona kompozytem cechuje się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu stanowi ona efektowną dekorację każdego tarasu czy balkonu. Co ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
30.01.2017
a u mnie ani werandy ani tarasu, za to spory ogródek przy domu :) no ale weranda też fajna, mogłabym mieć

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić werandę w stylu amerykańskim