Produkty

Jak urządzić wnętrze w stylu marokańskim

Jak urządzić wnętrze w stylu marokańskim

Każdy, kto poszukuje ciekawych inspiracji w zakresie aranżacji wnętrz, z pewnością zainteresuje styl marokański. Tak różny od modnego obecnie stonowanego nurtu skandynawskiego wyróżnia się bogactwem kolorów, wzorów i faktur. Jak wykończyć wnętrze, by zapanował w nim orientalny, marokański klimat?

Kolorystyka

Barwy Maroka to barwy ziemi i przypraw – dominują wśród nich różne odcienie brązów, żółci, pomarańczy i czerwienie. Całość uzupełniają złoto i srebro oraz odcienie turkusu i kobaltu będące nawiązaniem do koloru morza. Spotkamy także róż czy fiolet, które obecne są szczególnie w dodatkach.

Styl marokańskiWzornictwo

Maroko to również kraj bogatej ornamentyki, którą spotkamy zarówno w elementach architektonicznych, wykończeniowych, jak i w dodatkach. Motywy kaligraficzne przeplatają się tu z roślinnymi i geometrycznymi, zdobiąc ściany, łuki, lustra, meble czy ceramikę. Nieodłączną częścią marokańskiego stylu są również ażury, które zdobią przede wszystkim okiennice.

Materiały wykończeniowe

Wśród materiałów dominujących w marokańskim wnętrzu znajdziemy drewno bądź płytki, tzw. azulejos. Ich walory ozdobne są tak duże, że często podłogi nimi pokryte nie są pokrywane dywanem. Elementy wyposażenia i wystroju nierzadko powstają natomiast z metalu czy kutego żelaza (np. lampiony, ramy luster), a nawet z kości wielbłądzich.

Meble

Lampka solarnaMarokańskie meble wyróżniają się przede wszystkim oryginalną formą, której uzupełnieniem są ręcznie wykonane zdobienia. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i różnorodnością brył, a wśród nich znajdziemy głównie różnego rodzaju stoliki. Wiele z nich zdobią dodatkowo misterne wzory charakterystyczne dla rejonu świata, z którego pochodzą.

Dodatki

Marokańskie pomieszczenia nie obejdą się bez licznych dodatków i barwnych tkanin – bawełny czy jedwabiu. Znajdziemy wśród nich kolorowe zasłony oraz miękkie poduchy i dywany, ale także pufy, lustra i lampy. Dodatkowym akcentem podkreślającym marokański charakter wnętrza są również liczne lampiony – zwykle metalowe. Nie zapominajmy również o uzupełnieniu, jakiego nie może zabraknąć w marokańskim domu – zapachu. Aromat sandałowca, goździków czy przypraw korzennych zapewnią nam kadzidełka bądź olejki eteryczne.

Po marokańsku, ale nowocześnie

Aby nadać naszym wnętrzom orientalny, marokański charakter, warto wykorzystać w nich niektóre z elementów charakterystycznych dla stylu Maroka. Nawet do jasnych, utrzymanych w bieli pomieszczeń możemy wprowadzić północnoafrykańskie akcenty, które będą znakiem rozpoznawczym marokańskich fascynacji. Wystarczy więc tapeta z odpowiednim wzorem, stolik stylizowany na marokański, lustro w formie portalu, pufy z bogato zdobioną tapicerką czy lampiony z zapachowymi świecami. Wszystko utrzymane oczywiście w ciepłych kolorach, które wprowadzą do naszych wnętrz klimat panujący w rozgrzanym słońcem Maroku.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
22.02.2016
Ten styl mi się trochę kojarzy z hippisami ;) Ale jestem zakochana w tego typu dywanikach i kafelkach, nawet byłam w maroko, ale w sumie nic nie przywiozłam...

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić wnętrze w stylu marokańskim