Produkty

Jak uszczelnić listwę przypodłogową

Jak uszczelnić listwę przypodłogową

Listwy przypodłogowe to ważne elementy wykończeniowe podłogi. Ich zamocowanie jest zwieńczeniem ułożenia nowej posadzki i sprawia, że prezentuje się ona elegancko i kompletnie. Czasem jednak sama listwa przypodłogowa wymaga uszczelnienia – jak wtedy postąpić?

silikon castoraListwy, które z jednej strony mocujemy do podłogi, a z drugiej do ściany, pozwalają zakryć nieestetyczne miejsca łączenia pomiędzy nową podłogą a ścianą. Zakrywają niewielkie szczeliny dylatacyjne, a także nierówne krawędzie docinanych elementów podłogi. Jeżeli listwy mocowane są w nowym mieszkaniu lub takim, które przeszło gruntowny remont, prawdopodobnie ich uszczelnianie nie będzie konieczne – będą bowiem równo przylegały do obu powierzchni. Zdarza się jednak, że wystarczy niewielka nierówność ściany, by pomiędzy nią a zamontowaną listwą uwidoczniła się szczelina. Warto się jej pozbyć – nie tylko dlatego, by nie raziła w oczy, ale by w jej wnętrzu nie gromadził się kurz i brud. Jak to zrobić?

Niezbędne akcesoria:

- pistolet z silikonem,
- taśma malarska,
- pędzel,
- farba – taka sama, jaką pomalowana jest ściana;
- miseczka na wodę.

Uszczelnianie listwy przypodłogowej krok po kroku:

Zanim przystąpimy do głównego etapu prac, powinniśmy zabezpieczyć listwę przypodłogową taśmą malarską. Naklejamy ją w taki sposób, by jej kraniec znajdujący się przy ścianie pozostał nieosłonięty. Taśmę mocno dociskamy do listwy, aby dobrze się trzymała.

Przygotowujemy miseczkę z wodą, by móc skorzystać z niej od razu ptaśma malarska castoramao nałożeniu silikonu.

Następnie sięgamy po pistolet z silikonem i aplikujemy substancję na długości listwy, na której widoczna jest szczelina. Najlepiej, jeśli wykonany to zadanie jednym płynnym ruchem, nie odrywając tuby silikonu od wypełnianej szczeliny.

Gdy zaaplikowaliśmy silikon, wyrównujemy i wygładzamy jego powierzchnię. Robimy to zwilżonym w wodzie palcem.

Kiedy silikonowe wypełnienie ma już odpowiednią formę, przystępujemy do zamaskowania go. W tym celu pokrywamy je farbą w takim samym kolorze, na jaki pomalowana jest nasza ściana. Aby praca była precyzyjna i dokładna, farbę nakładamy za pomocą małego, wąskiego pędzelka.

Od razu po zakończeniu malowania usuwamy warstwę taśmy malarskiej. Nie zwlekamy z tym do czasu całkowitego wyschnięcia farby oraz silikonu, bo w przeciwnym razie przy odklejaniu taśmy możemy naruszyć wykonane przez nas wypełnienie.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Drobne przedmioty, którymi wykończysz mieszkanie

Drobne przedmioty, którymi wykończysz mieszkanie
Planując generalny remont domu i podwórka, czyli przygotowując się do dużych zmian, zdarza nam się zapominać o szczegółach. Drobnych prz...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak wykonać montaż listew przypodłogowych na 2 sposoby?

Instrukcja wideo -  jak wykonać montaż listew przypodłogowych na 2 sposoby?
Montaż listew przypodłogowych to czynność, z którą z pewnością poradzimy sobie samodzielnie. Pracę możemy wykonać na 2 sposoby – przy uży...
Czytaj więcej

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu
Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystki...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
30.07.2019
Nie podano nawet jaki silikon, ani, czy tylko silikon. Też mi się nie wydaje, żeby był to najlepszy sposób, jak pisze Pan powyżej, akryl da się malować. Gdzieś czytałem, że silikon tylko neutralny, na pewno nie kwaśny. Porada niekompletna i niezbyt profesjonalna.
03.02.2018
bzdury...........silikonu się nie pomaluje .........jezeli juz to akryl....
01.12.2015
No to ślę linka do męża...! Bo twierdził, że z naszymi listwami się nic nie da zrobić i muszą być szczeliny. Ha, to się zdziwi! :)

Ocena i komentarz dla:

Jak uszczelnić listwę przypodłogową