Produkty

Jak uszczelnić listwę przypodłogową

Jak uszczelnić listwę przypodłogową

Listwy przypodłogowe to ważne elementy wykończeniowe podłogi. Ich zamocowanie jest zwieńczeniem ułożenia nowej posadzki i sprawia, że prezentuje się ona elegancko i kompletnie. Czasem jednak sama listwa przypodłogowa wymaga uszczelnienia – jak wtedy postąpić?

silikon castoraListwy, które z jednej strony mocujemy do podłogi, a z drugiej do ściany, pozwalają zakryć nieestetyczne miejsca łączenia pomiędzy nową podłogą a ścianą. Zakrywają niewielkie szczeliny dylatacyjne, a także nierówne krawędzie docinanych elementów podłogi. Jeżeli listwy mocowane są w nowym mieszkaniu lub takim, które przeszło gruntowny remont, prawdopodobnie ich uszczelnianie nie będzie konieczne – będą bowiem równo przylegały do obu powierzchni. Zdarza się jednak, że wystarczy niewielka nierówność ściany, by pomiędzy nią a zamontowaną listwą uwidoczniła się szczelina. Warto się jej pozbyć – nie tylko dlatego, by nie raziła w oczy, ale by w jej wnętrzu nie gromadził się kurz i brud. Jak to zrobić?

Niezbędne akcesoria:

- pistolet z silikonem,
- taśma malarska,
- pędzel,
- farba – taka sama, jaką pomalowana jest ściana;
- miseczka na wodę.

Uszczelnianie listwy przypodłogowej krok po kroku:

Zanim przystąpimy do głównego etapu prac, powinniśmy zabezpieczyć listwę przypodłogową taśmą malarską. Naklejamy ją w taki sposób, by jej kraniec znajdujący się przy ścianie pozostał nieosłonięty. Taśmę mocno dociskamy do listwy, aby dobrze się trzymała.

Przygotowujemy miseczkę z wodą, by móc skorzystać z niej od razu ptaśma malarska castoramao nałożeniu silikonu.

Następnie sięgamy po pistolet z silikonem i aplikujemy substancję na długości listwy, na której widoczna jest szczelina. Najlepiej, jeśli wykonany to zadanie jednym płynnym ruchem, nie odrywając tuby silikonu od wypełnianej szczeliny.

Gdy zaaplikowaliśmy silikon, wyrównujemy i wygładzamy jego powierzchnię. Robimy to zwilżonym w wodzie palcem.

Kiedy silikonowe wypełnienie ma już odpowiednią formę, przystępujemy do zamaskowania go. W tym celu pokrywamy je farbą w takim samym kolorze, na jaki pomalowana jest nasza ściana. Aby praca była precyzyjna i dokładna, farbę nakładamy za pomocą małego, wąskiego pędzelka.

Od razu po zakończeniu malowania usuwamy warstwę taśmy malarskiej. Nie zwlekamy z tym do czasu całkowitego wyschnięcia farby oraz silikonu, bo w przeciwnym razie przy odklejaniu taśmy możemy naruszyć wykonane przez nas wypełnienie.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak wykonać montaż listew przypodłogowych na 2 sposoby?

Instrukcja wideo -  jak wykonać montaż listew przypodłogowych na 2 sposoby?
Montaż listew przypodłogowych to czynność, z którą z pewnością poradzimy sobie samodzielnie. Pracę możemy wykonać na 2 sposoby – przy uży...
Czytaj więcej

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu
Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystki...
Czytaj więcej

Montaż listwy przypodłogowej – jakich błędów nie popełniać

Montaż listwy przypodłogowej – jakich błędów nie popełniać
Listwy przypodłogowe montujemy na ostatnim etapie przeprowadzania prac wykończeniowych. Ich rolą jest przede wszystkim estetyczne wykończenie ścian or...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
03.02.2018
bzdury...........silikonu się nie pomaluje .........jezeli juz to akryl....
01.12.2015
No to ślę linka do męża...! Bo twierdził, że z naszymi listwami się nic nie da zrobić i muszą być szczeliny. Ha, to się zdziwi! :)

Ocena i komentarz dla:

Jak uszczelnić listwę przypodłogową