Produkty

Jak uszczelnić okno od strony węgarka

Jak uszczelnić okno od strony węgarka

Szczelne i ciepłe okna gwarantują nam komfort przebywania we własnym domu, a także ograniczają straty energii. Jednak nawet ich najlepsze parametry pozostaną bez znaczenia, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Jednym z często popełnianych błędów towarzyszących umieszczaniu okna w ościeżnicy, jest nieprawidłowe uszczelnienie od strony węgarka. Jak temu zaradzić?

Funkcje węgarka

Węgarki to praktyczne elementy, które umożliwiają właściwe zamontowanie okien, ale także chronią je przed wpływem czynników zewnętrznych oraz ułatwiają ich zaizolowanie. Tym samym pozwalają na ograniczenie występowania w okolicy okna mostków termicznych. Przyjmują one kształt występów w murze – opaski, która Uszczelnianie okienosłania ościeżnicę od zewnątrz. Jak wobec tego wykonać prawidłowo uszczelnienie okien od ich strony?

Szczelina dylatacyjna

Montując okno w ścianie, w której wykonany jest węgarek, należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – pomiędzy oknem a węgarkiem niezbędne jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej. Montaż okna na styk z ochronnym występem sprawia, że wykonanie uszczelnienia jest niemożliwe. W ten sposób doprowadzamy do sytuacji, gdy przez minimalną szczelinę między węgarkiem a ramą okna wnika woda oraz chłodne powietrze – prowadzi to do wychładzania murów i powstawania mostków termicznych. Najważniejszym elementem uszczelnienia okna od strony węgarka jest taśma rozprężna – jej parametry powinny być dobrane odpowiednio do uprzednio ustalonej rozmiaru szczeliny dylatacyjnej.

Uszczelnienie od strony węgarka

Jeśli po demontażu starego okna ściana węgarka jest uszkodzona, należy wyrównać ją zaprawą szybkowiążącą przy użyciu kątownika. Następnie przystępujemy do Uszczelkazamocowania taśmy uszczelniającej (rozprężnej): przyklejamy ją do krawędzi węgarka. Taśma uszczelni szparę pomiędzy ościeżnicą a węgarkiem – należy jednak pamiętać, by nie wystawała poza jego brzeg.

Następnym krokiem będzie osadzenie okna w otworze – sprawdzamy przy tym, czy zachowany jest poziom i pion. Ościeżnicę stabilizujemy za pomocą klinów, a następnie mocujemy, korzystając z kotew lub dybli.

Gdy przyklejona wcześniej taśma rozpręży się, pozostałe pomiędzy ramą okna a murem otwory wypełniamy dokładnie pianką montażową – należy jednak pamiętać, że powinna być ona niskoprężna. W innym przypadku może dojść bowiem do wygięcia ramy okna do środka. Usuwamy kliny, a otwory po nich wypełniamy pianką. Gdy pianka utwardzi się, odcinamy jej nadmiar. Od wewnątrz wypełniamy wolne przestrzenie folią paroszczelną bądź silikonem.

Od zewnątrz taśmę rozprężną możemy teraz zatynkować, pomalować lub pozostawić, tak jak jest, natomiast od wewnątrz pomieszczenia wypełnioną przestrzeń między murem a ościeżnicą zamaskujemy specjalną listwą, płytką gipsowo-kartonową albo tynkiem.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi
Niezależnie od tego, jak dobrze zamontowane są nasze drzwi, tuż przy progu mogą pozostawiać niewielką szparę. Istnieje kilka różnych sposobów jej uszc...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV
Od czasu do czasu wymiana uszczelki w oknach jest konieczna. Kiedy zaczyna się odklejać przestaje spełniać swoje funkcje. Uszczelka okna PCV powinna d...
Czytaj więcej

Jak i czym uszczelnić okna

Jak i czym uszczelnić okna
Prawidłowo uszczelnione okna nie będą powodem dyskomfortu domowników w czasie miesięcy zimowych, a uprzednio zasklepione szczeliny i szpary nie staną ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak uszczelnić okno od strony węgarka