Produkty

Jak w czasie wakacyjnego remontu zmienić wnętrze domu?

Jak w czasie wakacyjnego remontu zmienić wnętrze domu?

Wakacyjny remont nie musi ograniczać się jedynie do malowania ścian i wymiany podłóg. Nasze wnętrza mogą zmienić się nie do poznania za sprawą wyburzonych lub wzniesionych ścianek działowych albo innego typu przegród. Jakie prace możemy włączyć w zakres remontu, by cieszyć się nie tylko świeżym, ale i nowym wizerunkiem naszego mieszkania?

Malowanie ścian i wymiana podłogi wpływają na wizualny odbiór przestrzeni

Drobne remonty polegają najczęściej na wymianie starego materiału podłogowego na nowy oraz na przemalowaniu ścian lub wykończeniu ich tapetą bądź fototapetą. Odpowiedni dobór materiałów i ich kolorów będzie pomocny w podzieleniu pomieszczeń na strefy lub wręcz przeciwnie – pozwoli połączyć je w jednolitą całość, co sprawdzi się szczególnie w małych mieszkaniach. W obu wypadkach podział ten będzie jedynie symboliczny – nie stwarzamy bowiem żadnej materialnej bariery dzielącej salon od kuchni lub kącika do pracy od łóżka. Warto także zauważyć, że właściwe dopasowanie kolorów farb i paneli podłogowych do specyfiki wnętrza pozwolą na jego optyczne zmodyfikowanie. Mały i ciemny pokój może stać się wizualnie bardziej przestronny oraz jasny, a wąski lub niski będzie odbierany – odpowiednio – jako szerszy i wyższy. Najczęściej podejmowane prace, takie jak malowanie i wymiana podłogi, mają więc wiele zalet i dają nam różne możliwości zmiany wyglądu oraz kształtowania przestrzeni. Warto jednak połączyć je także z czynnościami o charakterze konstrukcyjnym, których efekty mogą okazać się korzystne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale i funkcjonalności pomieszczenia.

Płyta OSB 3 Kronobuild 2500 x 1250 x 22 mm
Płyta OSB 3 Kronobuild 2500 x 1250 x 22 mm

Dlaczego warto poszerzyć zakres remontu mieszkania

Zanim podejmiemy się remontu, warto zastanowić się, jakie zmiany możemy wprowadzić we wnętrzu poza zmianą dominujących w nim kolorów. Prace konstrukcyjne typu budowa lub zburzenie ścianki działowej nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia w odpowiednim miejscu – możemy więc śmiało zdecydować się na ich przeprowadzenie bez obawy posądzenia nas o samowolę budowlaną. Co więcej nie należą oni one do kosztownych, ani trudnych – najprostszą przegrodę wzniesiemy np. z płyt kartonowo-gipsowych, a także z betonu komórkowego, luksferów czy płyt OSB. Ścianki działowe nie muszą być przy tym statyczne – z łatwością zastąpimy je przegrodami przesuwnymi, które będziemy wykorzystywać w zależności od naszych potrzeb. Nie wyczerpuje to jeszcze naszych możliwości na wprowadzenie we wnętrzu zmian. Jest wiele sposobów na to, by prostymi sposobami zmienić przestrzeń lub zmodyfikować rozkład pomieszczeń. Warto przy tym zauważyć, że konstrukcje mają także wpływ na wygląd naszego wnętrza – mogą stanowić w nich element dekoracyjny, który stanie się ważną częścią wystroju.

Czy wiesz, że...?

Przegrody lub półprzegrody posiadają wiele zalet. Dzięki nim możemy wydzielić dwa osobne pomieszczenia lub łączyć je w jedno zgodnie z naszymi potrzebami. W zależności od charakteru zastosowanej konstrukcji, może ona służyć nam w roli dodatkowej półki lub regału, a także zasłaniać miejsce pracy, oddzielając je od części sypialnianej pokoju.

Płyta gipsowa Norgips 120 x 60 cm 12,5 mm
Płyta gipsowa Norgips 120 x 60 cm 12,5 mm

Sposoby na zmianę wyglądu wnętrza

Wyburzenie ścianki działowej

Ściany działowe, oddzielające pomieszczenia w naszym domu, możemy wyburzyć, zwiększając tym samym dostępną w domu przestrzeń. Prace dekonstrukcyjne rozpoczyna się od górnej części ściany, stopniowo kierując się ku dołowi. Będą one jeszcze łatwiejsze, jeśli mamy do czynienia z przegrodą o konstrukcji szkieletowej, którą wystarczy krok po kroku zdemontować. Takie działanie pozwoli nam np. połączyć małą kuchnię z salonem i przeobrazić ją w bardziej funkcjonalny aneks.

Porada eksperta:

Zamiast wyburzać całą ściankę działową, możemy także wykonać w niej szeroki otwór, którego obrzeża otynkujemy i pomalujemy. W ten sposób również powiększymy optycznie przestrzeń, zachowując jednak subtelny podział na dwa pomieszczenia.

Bloczek komórkowy Termalica 10 x 20 x 60 cm
Bloczek komórkowy Termalica 10 x 20 x 60 cm

Postawienie ścianki działowej

Jeżeli w naszym domu brakuje wyraźnego podziału na poszczególne strefy, jeśli chcemy zasłonić z widoku część kuchenną ze zlewem lub wydzielić różne sfery w dużej łazience, warto rozważyć wzniesienie ścianki działowej, np. z płyty karton-gips. Nie jest to jednak jedyny materiał, który sprawdzi się w tej roli – możemy zastosować również bloczki komórkowe lub idealnie w każdym pomieszczeniu luksfery, zwane także pustakami szklanymi. Szklane kostki w różnych kolorach łatwo połączymy w ściankę o wybranej wysokości i szerokości, wyznaczając tym samym oryginalną strefę kąpielową lub aneks kuchenny

Krzyżyki montażowe do pustaków szklanych 6 mm
Krzyżyki montażowe do pustaków szklanych

Dużą zaletą ścianek działowych jest fakt, że mogą one przybierać różne formy. Zamiast tradycyjnej przegrody wydzielającej dwa wnętrza i wyposażonej w drzwi, możemy zdecydować się na ściankę tylko częściowo dzielącą pomieszczenie i wysuniętą w głąb niego np. do połowy. Inną propozycją jest stworzenie ścianki o nieregularnym kształcie, która swoim wyglądem będzie przypominała konstrukcję schodów – do budowy takiej przegrody doskonale nadają się pustaki szklane.

Stworzymy z nich również przegrody zaokrąglone lub wykorzystamy do budowy konstrukcji o wiele niższych, które będą spełniały rolę półki i bardziej symbolicznie dzieliły wnętrze na poszczególne części. Do zalet pustaków szklanych należy również doliczyć łatwość ich montażu oraz możliwość doświetlenia za ich pomocą tych stref w naszym domu, do których nie dociera zbyt wiele naturalnego światła.

Czy wiesz, że...?

Ścianki działowe mogą sięgać do sufitu lub kończyć się o wiele niżej i przypominać np. murek. Mogą przybierać postać prostych lub zaokrąglonych przegród i zamykać pomieszczenia całkowicie (wtedy niezbędne są w nich drzwi) lub tylko częściowo. Istnieje też możliwość wykonania w nich otworów pełniących rolę małych okienek – wszystko zależy od tego, z jakich materiałów korzystamy, w jakim pomieszczeniu wznosimy przegrodę i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Pustak szklany bezbarwny Fala 19 x 19 x 8 cm
Pustak szklany bezbarwny Fala

Postawienie przesuwnej ścianki działowej

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest również montaż przesuwnej ścianki działowej, którą będziemy mogli zasuwać i rozsuwać wg własnych potrzeb. Mobilne ścianki działowe możemy wykonać z różnych materiałów: nadaje się do tego np. szkło lub płyty meblowe. Aby je skonstruować, należy skorzystać z jednego z dostępnych na rynku systemów drzwi przesuwnych.

Zamocowane na suficie i podłodze tory jezdne pozwolą na płynne przesuwanie ścianki, pozwalając na połączenie przestrzeni w jedną całość lub wydzielenie w jej ramach dwóch osobnych stref.

Czy wiesz, że...?

W roli nietypowej przesuwanej ścianki działowej, sprawdzą się także zasłony zawieszone na szynie zamocowanej na suficie. Szyna będzie wyznaczała wielkość wydzielonej strefy – może dzielić pomieszczenie na dwie części lub wyznaczać w jego ramach obszar przeznaczony np. na małą sypialnię.

Budowa wysokiego regału

Prace remontowo-budowlane mogą objąć także stworzenie własnego regału działowego (np. z drewna), który ustawiony za kompletem wypoczynkowym lub kuchennym stołem pozwoli na symboliczne podzielenie wnętrza na strefę kuchenną i wypoczynkową. Jednocześnie zapewni nam dodatkową przestrzeń do przechowywania książek lub płyt, a także będzie miejscem, w którym znajdą się drobne dekoracje. Regał może sięgać nawet do sufitu – tworząc go od podstaw samodzielnie, możemy nadać mu dowolne rozmiary i kształt. Jeżeli z różnych przyczyn budowa własnego mebla nie wchodzi w grę, z łatwością znajdziemy odpowiedni produkt w sklepie.

Zaprawa Diall do pustaków szklanych 25 kg
Zaprawa Diall do pustaków szklanych 25 kg

Budowa wyspy kuchennej lub barku

Symboliczny podział przestrzeni uzyskamy także poprzez wyposażenia aneksu kuchennego w wyspę lub zbudowanie w niej barku. Obie konstrukcje pozwolą na znacznie miejsca, w którym salon przeistacza się w kuchnię, a kuchnia w salon. Jednocześnie oba obiekty wpłyną na zwiększenie funkcjonalności kuchni – dzięki nim zwiększy się nasza przestrzeń robocza, a dodatkowo zyskamy też więcej przestrzeni do przechowywania kuchennych akcesoriów.

Jak widać, jest wiele sposobów na to, by w mniej lub bardziej zdecydowany sposób zmienić wygląd wnętrza podczas letniego remontu. Zarówno wyburzenie ścianki działowej, jak i jej postawienie wymaga jedynie czasu oraz zastosowania odpowiednich narzędzi, elementów montażowych i preparatów. Tradycyjną ściankę możemy także zastąpić innymi rozwiązaniami – zasłonami, parawanami czy regałami, z których przygotowaniem i zamontowaniem poradzimy sobie jeszcze szybciej.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety
Luksfery, zwane także szklanymi pustakami, jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w niemalże każdym domu. Teraz, po krótkiej przerwie,...
Czytaj więcej

Z czego zbudować i jak wykończyć barek?

Z czego zbudować i jak wykończyć barek?
Barek w kuchni to modne i funkcjonalne rozwiązanie, szczególnie jeśli pomieszczenie to graniczy z jadalnią bądź salonem. Taką konstrukcję możemy zapro...
Czytaj więcej

Pustaki szklane w łazience – wybór i montaż

Pustaki szklane w łazience – wybór i montaż
Nowoczesne pustaki szklane zastępują tradycyjne luksfery i zyskują coraz większą popularność. Ich właściwości sprawiają, że są wykorzystywane w rozmai...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.01.2017
ja z mężem postawiliśmy sami ściankę działową, korzystając tylko z internetu! wyszło super i było prosto! faceci, nie bójcie się sami robić coś w domu, nie trzeba za każdym razem wzywać fachowców, trochę samodzielności!

Ocena i komentarz dla:

Jak w czasie wakacyjnego remontu zmienić wnętrze domu?