Produkty

Jak walczyć z chorobami malin?

Jak walczyć z chorobami malin?

Maliny cieszą się coraz większą popularnością wśród ogrodników, przede wszystkim ze względu na swoje walory smakowe. Dlatego oprócz dużych plantacji, na naszych podwórkach coraz częściej pojawiają się małe malinowe zagajniki, z których podjadamy smaczne i słodkie owoce. Maliny, podobnie jak inne rośliny, narażone są jednak na ataki chorób. Warto zapoznać się z podstawowymi schorzeniami, które mogą ich dotknąć i dowiedzieć się, jak im zapobiegać.

choroby malin, maliny, jak walczyć z chorobami malinWzrost i rozwój malin zależy przede wszystkim od warunków klimatyczno-glebowych oraz ich odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że najlepiej jest zapobiegać, dlatego warto obserwować krzewy i w razie pojawienia się chorób, szybko reagować.

Przyczyny chorób malin

Krzewy malin chorują w wyniku porażenia czynnikami chorobotwórczymi oraz przez błędy uprawowe. Dlatego warto zwracać uwagę również na wymagania i potrzeby danej rośliny związane przede wszystkim z podłożem, nawożeniem oraz przycinaniem. Zaangażowanie w pielęgnację ma duży wpływ na zdrowie uprawianych przez nas krzewów i obfitość plonów. Ze względu na podłoże choroby możemy wyróżnić choroby grzybowe, bakteryjne i wirusowe. Najczęściej krzewy malin dotykają choroby o podłożu grzybowym - przede wszystkim szara pleśń oraz zamieranie pędów.

Najczęściej występujące choroby i sposoby zapobiegania

Jedną z chorób najczęściej dotykającą maliny jest szara pleśń. Podczas wyższych temperatur i dużej wilgotności, choroba ta może dać o sobie znać już wiosną. Atakuje wtedy młode pędy, doprowadzając do ich zamierania i zasychania. Charakteryzuje się przede wszystkim pojawieniem się na pędach jasnobrązowych plam oraz gniciem owoców. Pędy porażone pleśnią stają się dużo bardziej podatne na przemarzanie i obumieranie. Jak widać, szara pleśń może powodować duże straty, dlatego warto przystąpić do działania natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych środek grzybobójczy, choroby malinobjawów. Zakażone części roślin powinno się szybko usunąć i wywieźć poza teren uprawy. Grzyb ten bardzo łatwo przenosi się na inne rośliny i zimuje na krzakach. Dlatego powinno się unikać zbytniego zagęszczenia oraz stosować latem opryski przeciwgrzybiczne.

Kolejną chorobą, która dotyka maliny, jest zamieranie pędów. Chorobę tę powoduje patogen, który pojawia się głównie na pąkach roślin, pędach i liściach. Pierwszymi objawami są ciemne plamy u nasady liści i wokół pąków. Zapobieganie i zwalczanie tej choroby nie należy do łatwych zadań. Zainfekowane pędy powinno się wycinać i utylizować z daleka od uprawy. Warto również wybierać odmiany mniej podatne na zamieranie pędów – Polka, Poranna Rosa lub Pokusa.

Inną chorobą grzybiczą, która dotyka maliny, jest antraknozą. Atakuje ona praktycznie całą roślinę jednocześnie. Na pędach pojawiają się brunatne plamy, otoczone ciemną obwódką.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak walczyć z chorobami malin?